Инж. Галина Соколова, носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание, участник във второто издание на Предприемачи в науката
С гордост казвам, че съм носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание! Аз съм от семейството на Карол Знание, участвах и във второто издание на програмата Предприемачи в науката. Без подкрепата на фондацията моята дисертация нямаше да се случи, беше твърде амбициозна. На финала на Предприемачи в науката показах как фондация Карол Знание променя мащаба на изследванията и на мечтите на хората. Започнах на един малък лаптоп с мащабиран модел на една мъничка гредичка. Но благодарение на стипендията на фондация Карол Знание аз успях в дисертацията да изследвам огромен триетажен фрагмент от сграда! Получихме изключително интересни резултати, за които следващата стъпка е да бъдат популяризирани и това отново ще се случи благодарение на подкрепата на фондацията. Програмата Предприемачи в науката ми промени мисленето. А на тези, които сега разбират за фондацията и програмите – не се замисляйте, действайте! Някак си ми се иска това да стигне до повече хора. Хората трябва да знаят за фондация Карол Знание и тези инициативи. Дори само срещата с един лектор е достатъчна, за да се заредиш с идеи и вдъхновение!
Михаил Стефанов, консултант и обучител по стратегически, публични и междуличностни комуникации
Програмата на фондация Карол Знание „Предприемачи в науката“ заема важно място сред инициативите за популяризиране на образа на учените. Причината аз да участвам с такова удоволствие в нея е, че от нея има поне две големи ползи: От една страна, тя е демонстрация на ясното разбиране на бизнеса, че бъдещето зависи от иновациите, а иновациите са пряко следствие от работата на добрите учени (с каквито България, слава Богу, изобилства). От друга, програмата на фондация Карол Знание отправя важно послание към самите учени, че времето да правиш само наука май върви към края си. Ученият от ХХI век трябва да бъде и предприемач, т.е. трябва да култивира в себе си и серия умения, различни от тези, необходими за правенето на наука.
Д-р Иван Лютаков, лекар-асистент към Катедра по Гастроентерология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, първият носител на наградата Предприемач в науката
В програмата Предприемачи в науката придобих изключително много знания и умения. Най-важното беше правилото на “петте P”, The 5 P’s: Proper Planning Prevents Poor Performance! Това може би е основата на всеки успешен проект. Много работа, много подготовка и постоянно усъвършенстване на първоначалния план. Много ценни начални умения и съвети получихме от основателя на фондация Карол Знание, г-н Каролев, по отношение на това какво представлява корпаративно изграждане, корпоративна стратегия и как да се създава работеща компания. Друг ценен момент е този микс между науката и предприемачеството, мисля, че това е едиствената програма до сега в България. Проблемът на повечето научни разработки е, че те често са с висока научна стойност за учените, но не винаги толкова насочени към пациента или често не са добре позиционирани в пазарния сегмент. Трябва повече учени да присъстват в програми като Предприемачи в науката, за да могат да преоткрият своята пазарна ниша.
Инж. д-р Илиян Попов, гл. асистент Института по Електрохимия и Енергийни Системи, носител на наградата Предприемач в науката
Според мен трябва да има държавна и частна подкрепа към иновативни и фундаментални проекти, които не е сигурно че ще бъдат комерсиално успешни. В реалния свят само 10 % или дори 5% от изследванията и откритията биват успешно комерсиализирани. Една от малкото изключително добри инициативи в тази насока е тази на Фондация „Карол Знание“ и програмата им „Предприемачи в Науката“. Освен предприемаческите умения, които младите учени придобиват, се създава и среда за връзка между научната и бизнес общностите в България. Това е нещо, което до голяма степен в нашата страна тепърва ще се развива.
Инж. Недислав Веселинов, докторант по физика, СУ „Св. Климент Охридски“, авиоконструктор, основател на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“
Цялата програма Предприемачи в науката е съвкупност от важни теми, всяка от които е пряко свързана със сегашната ни дейност. Мога да я определя като кратък и много целенасочен курс по темата за предприемачеството. Почти всичко научено намери своето място в дейността ни, за което съм много благодарен на Фондация Карол Знание! Подобни инициативи за много важни за младите хора, това е нещо, което ще остане за поколенията! Вие сте визионери!
Медиите