Аз съм Тодор Тонев, електроинженер и докторант към Катедра Електротехника и електротехнологии в Технически университет – Варна. Работя като експерт в областта на устойчиви енергийни решения и съм председател на УС на Черноморски Енергиен Клъстер, и главен експерт към Асоциация на Български Черноморски общини.
Някои от по- интересните проекти, които съм изпълнявал са: създаване на карта на ветровия потенциал с отчитане на миграционния път на птиците през 2008 г.; проектиране и изграждане на първата във Варна ниско енергийна сграда през 2011 г.; проектиране и изграждане на енергийно независимо улично осветление в Балчик през 2012 г. ; ръководител екип по написването на “План за действия за устойчива енергия на Бургас”, съгласно изискванията на „Covenant of Mayors”, който бе първият одобрен за България план от Joint research center; обследване на многофамилни жилищни сгради в Русе по програмата за саниране; водещ одитор при одитиране на предприятие по ISO 50001 Енергиен мениджмънт; водещ експерт при одит за енергийна ефективност на Пристанище Варна. Участвал съм в изпълнението и на много други проекти с финансиране от Европейски и други донорски програми. Разнообразният опит ми дава възможност да виждам бъдещи тенденции в областта на енерго производството и потреблението.
Моята научна работа е на тема „Приложение на съвременни методи за управление на малки фотоволтаични системи“. Целта е да се повиши ефективността на фотоволтаичните системи чрез енергиен мениджмънт на производството, акумулацията и потреблението. Това има различни наименования – виртуална електроцентрала, гъвкава енергийна система, енергийна общност, енергиен кооператив и др. Тази тенденция има конкретни измерения в някои европейски държави, въпреки че в България все още звучи твърде екстравагантно, моите очаквания са съвсем скоро да започне създаването на енергийни общности и по нашите ширини.
Моята въздействаща бизнес идея е създаване на алгоритъм и механизъм за разпределение на произведена от фотоволтаична централа енергия в реално време на множество потребители, пропорционално на техния дял или необходимост.
Моят продукт е Енергиен разпределител – алгоритъм базиран на блокчейн за създаване на енергийна общност в многофамилна сграда.
Проблемът, който решавам…Един от най-големите консуматори на енергия са жилищните сгради и по-точно многофамилните жилищни сгради. По данни на Агенцията за устойчиво енергийно развитие, те са отговорни за 40% от крайното енергийно потребление. По данни на НСИ,
вторият по големина разход на средностатистическо българско семейство е именно за енергоносители.
От друга страна, тези сгради имат относително голямо покривно пространство и почти винаги незасенчена южна фасада. Което е ресурс от днешна гледна точка за монтаж на фотоволтаична система и съответно производство на електроенергия. Въпреки всички предпоставки, този ресурс не се използва в многофамилните жилищни сгради. Причините са много – покривът и фасадите са общи части, почти винаги има собственик на апартамент, който няма никаква възможност да инвестира и др.
С решението, което предлагам, ще е възможно да се инсталира фотоволтаична система, в която всеки ще може да участва с колкото иска, а собственик, който няма финансова възможност ще участва с дела, който има от общите части.
Т.е. приходите от фотоволтаична система ще бъдат на две нива – съгласно размера на собственост на общи части, и съгласно инвестицията на всеки един собственик. По този начин ще се произвежда „зелена енергия“ и частично ще се реши проблема с енергийната бедност на някои семейства.
Уникалното в моята разработка е възможността в реално време да се разпределя произведената енергия между отделните потребители, съгласно техният дял или ако няма нужда – тази енергия да бъде подавана към друг потребител. Това гарантира максимална ефективност на фотоволтаичната система.
Моите клиенти са собственици на апартаменти в многофамилни жилищни сгради, фирми за управление на етажна собственост, ЕСКО фирми, енергийни търговци и др.
Моят екшън план предвижда разработване на прототип на енергиен разпределител, провеждане на тестове в реална обстановка и изчистване на грешки и бъгове. Разработване на стратегия за масово производство. Маркетингова стратегия и намиране на ключови партньори.
Най-много се гордея с моето семейство, приятели и колеги, радвам се, че съм заобиколен от добри и положителни хора, което мисля че ме стимулира да бъда креативен.
В науката мечтая всички български семейства да използват местна и възобновяема енергия и да бъде постигната пълна енергийна независимост на България.
Моето бъдеще като предприемач в науката е да създам успешен модел за енергийно разпределение, който да бъде приложен във всички многофамилни жилищни сгради.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2021 - тук.