Аз съм Илияна Христова и работя като главен асистент в Институт по катализ – Българска Академия на науките. След защита на докторската ми степен, работих в голям торов завод, където имах възможността да се запозная отблизо с крупнотонажни производства, инсталации и производствени процеси, които са невъзможни без използването на катализатор. Там затвърдих знанията от фундаменталните изследвания и академичните познания.
Вярвам, че науката и производството, в това число и бизнеса, могат да вървят неотменно ръка за ръка. За да е добра бизнес идея с ясна цел тя трябва да бъде лесно осъществима.
Обичам да експериментирам, да пътувам, да чета художествена литература и комуникацията с хора. Моята лоялност и прагматичност ясно ме водят към поставените цели.
Моята научна работа се базира на хетерогенни катализатори с използване на преходни елементи за очистване на въздух от вредни емисии. Темата на моята дисертация беше: „Синтез и свойства на смесени Co-Mn оксидни катализатори за пълно окисление на въглеводороди“.
От скоро имам голям интерес в областта на природните зеолити. По-специално върху български зеолит от типа клиноптилолит. В България има големи залежи с много добро качество и съдържание на чист клиноптилолит (почти 90% в минерала). Известно е, че зеолитите са често използвани в химическата индустрия като катализатори и носители за катализатори поради техните разнообразни свойства. Те са и приложими за очистването на отпадни води от различни йони, адсорбция на йони на тежки метали, амонячно-азотни съединения, багрила и други замърсители от вода и отпадни води и др.
Моята въздействаща бизнес идея дойде от едно посещение в Източните Родопи, където има залежи на български природен зеолит от типа клиноптилолит. Казах си, че това може да се внедри в промишлеността като носител за катализатори за елиминиране на вредните емисии и адсорбент на пещни газове от промишлеността и отпаден въглероден диоксид.
Така започнах да изследвам клиноптилолита. Чрез него можем да допринесем за разрешаване на фундаменталния проблем за въглеродните емисии на българските предприятия с природен продукт, който може да бъде значително по-евтин и много ефективен. В България днес няма производство на катализатори.
На базата на това, че в Института по катализ преди са разработвани и внедрявани в производсвото катализатори същесвува добра научна основа и знания и това би могло допълнително да подпомогне тази бизнес идея и реализация на това производство.
Моят продукт би бил високо ефективен, евтин и практичен в борбата със замърсения атмосферен въздух. Също така е възможна и употребата му при очистването на отпадни води от различни йони, в това число и на тежки метали. Така в зависимост от вида на нежелания примес, зеолитът може да бъде модифициран с допълнителни компоненти в зависимост от приложението му – дали ще очиства въздух или вода.
Проблемът, който решавам засяга всички живи същества, защото се касае за качеството на атмосферния въздух и води (питейни и промишлени).
Уникалното в моята разработка е използването на българска суровина с широк обхват на приложения.
Моите клиенти могат да бъдат различни по промишлени процеси, райони с екологични проблеми в очистване на въздух и води, малки и големи населени места, малки и големи производства, райони където има значителни количества отпадни води, а ние знаем колко жизнено необходима е водата за нашето съществуване. България е богата на надземни и минерални води и е важно те да бъдат опазвани и използвани с най-добри качествени показатели.
Моят екшън план предвижда ускорена изследователска дейност за получаване на тези катализатори и адсорбенти. За модифициране на природната суровина с цел оптимално използване на полезните й свойства. Детайлна литературна справка, синтез, охарактеризиране и изпитване на катализаторните образци в реакции за опазване на околната среда. Популяризиране на проекта с цел привличане на бъдещи инвеститори.
Най-много се гордея с хъса и мотивацията, които влагам в този проект. И това, че ще имам възможност да търся бизнес партньори и идеи за внедряване на продукта на пазара. Гордея се и с това, че имам възможността да работя с големи специалисти в тази област.
В науката мечтая да задълбоча и обогатя познанията си и да успея да ги прилагам за създаване на приложни продукти, намиране на съмишленици, с които да имам възможността да привлека повече млади хора които носят науката в сърцата си.
Вярвам, че идващите поколения притежават огромен потенциал и вярвам, че ще оправдаят очакванията.
В работата си ще призовавам всички, които обичат науката да не се отказват да реализират идеите си. Ще се радвам ако в България се въстанови практиката да бъде производител на катализатори. И силно се надявам, че някой ден ще произвеждаме катализатори от български природен зеолит – клиноптилолит.
Моето бъдеще като предприемач в науката виждам в реализиране на различни природни продукти. Популяризиране на българските научни изследвания на световни симпозиуми и конференции, както и представяне на резултати с цел внедряване в производство пред световни инвеститори.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2022 - тук.