Аз съм постоянно еволюираща форма на живот, която се стреми да живее градивно и хармонично с околността. Джулиан Тахов, основател на Д АЕРОСПЕЙС. На 24 години съм, израснал в България и учил по света, разбрал съм, че частица от себе си съм видял навсякъде или съм осъзнал за себе си, че мисията ми е пряко свързана с помощта към хората чрез технологията. Още от малък разглобявам играчки, вниквайки в детайлите им вътре. Всяко болтче за мен беше от значение. Нищо друго не ми беше интересно толкова, колкото да знам как е създадено нещо. Докато другите деца си играеха с роботчетата си, аз ги разглобявах и сглобявах отново. С годините си задавах все по-сложни въпроси, които ме водеха до по-уникални решения на различни предизвикателства, свързани с конструирането на самолети, дронове и безпилотни летателни апарати. От малък имам духа на предприемач и бизнесмен, но едно винаги ми е било казвано – да уча докато съм млад и да набирам знания, за да съм готов един ден да ги приложа.
Винаги, когато съм искал да стартирам бизнес по-рано, сам осъзнавах, че времето все още не е дошло, че все още не съм готов. През годините все се стремях да уча и добивам знания, знаейки че един ден ще са ми необходими да създам продукта който правя в момента.
Моята научна работа се състои от създаването на дронове, предназначени за наблюдение и спасяване на хора в екстремни планински условия. Работата ми се състои от проектиране и разработка на индустриални безпилотни летателни апарати до 25 кг летателно тегло, използвайки различни материали, селектирани чрез компютърни анализи. След като заданието е ясно, се изготвя 3D модел на дрона, който минава през различни анализи, използвайки метод на крайните елементи. Главните материали, с които работим, са полимери, метали и любимото ми – композитни материали. Спрямо якостта на материала и теглото се проектират рамката и финалното желано тегло на дрона. Моделираният дрон се вкарва в различни софтуери, чрез които определяме колко аеродинамична е конструкцията. Целта е да докажем, че външният дизайн работи оптимално с околните условия. Например при постигане на по-дълъг полет, винаги гоним високообтекаема външна форма която да срязва потока вятър или дъждовни капки. Потокът въздух също се определя чрез логичното му разпределение спрямо конструкцията, за да служи като климатик на вътрешния му хардуер. След компютърните анализи, преценяваме дали можем да намалим материал от конструкцията, правейки я по-лека, без да губим оптималност. Използваме различни методи при изготвянето на хардуера и софтуера за дрона, за които много скоро ще мога да споделя.
Моята въздействаща бизнес идея е да дава на хората спокойствие, когато ходят на планина. Целта ни е за начало да работим с няколко спасителни екипи, които ще обучим как да използват дрона най-оптимално. Обучението ще се състои от две седмици на терен, обозначен или от клиента, или от нас. През това време те ще бъдат обучени как най-бързо и прецизно да процедират с дрона и да изпълняват различни мисии спрямо различни метеорологични условия. За нас също така е важно да предоставим възможността на всеки желаещ да се възползва от този продукт. Измислихме и опция която ще позволява наемането на Салваторе за колкото часа е нужно. Тъй като идеята ни е да подобряваме дизайна и качеството на продукта и услугата, с времето поемаме отговорността да правим ъпдейт на вече закупилите от нас дрон, в знак на благодарност за вярата в нас. Допълнително, гаранцията която ще идва с всеки продукт на Д Аероспейс ще бъде 1 година, през която при повредени части или софтуер, ще бъдат заменяни безплатно.
Моят продукт е дрон, който може да лети над 40 минути и носи максимален товар до 14.99 кг на разстояние до 19.9 км. По време на полет се предава постоянна видео връзка на земята, като следващата ни стъпка е да прикачим термална камера с която да се наблюдава вечер. Предназначен да лети над планини и да пуска автоматично колет с неща от първа необходимост за оцеляване, Салваторе е перфектният помощник за спасителни екипи.
Проблемът, който решавам е свързан със загубването на хора по планините при екстремни условия. Тъй като обхождането на планински участъци при високо ниво на сняг представлява предизвикателство за един планински екип, дронът предоставя възможност за внезапно реагиране. Главната цел трябва да бъде колкото се може по-бързо да се открие и създаде контакт с пострадалия и да му се предостави устройство за връзка с най-близкия спасителен екип до него за да извести от какво се нуждае. Знаейки нуждите на пострадалия, спасителният екип ще има възможността бързо да реагира и да изпрати необходимата апаратура, за да съдейства със спасяването на изпадналия в беда.
Уникалното в моята разработка е, че прави приложението му в планинските райони безопасно за оператора му чрез иновативните автопилот и система за управление, които позволяват задаването на лесни и бързи автономни мисии. Главната функция на Салваторе е ясна, но приложенията могат да станат всеобхватни с компактността си и възможността да приложим допълнителни екстри на самата платформа.
Моите клиенти варират от спасителни екипи по ски курорти и пунктове за наблюдения на животни, до екипи за засичане на незаконен палеж и екипи за лавинни наблюдения – способностите са безброй.
Моят екшън план предвижда разрастване на екипа и инфраструктурата на нашето производство, за да можем да сме не само в крак с времето, но и да имаме технологично предимство на световно ниво.
Най-много се гордея със способността си да остана спокоен в най тежките и небалансирани моменти, които решават финалния резултат. Имайки възможността да предприема предизвикателства, надвишаващи зоната ми на комфорт, съм изградил и втвърдил вътрешната си вяра, че каквото си помисля и пожелая да направя, ще мога, само ако вкарам нужните усилия и не се подавам на негативни влияния. Затова съм успял да премина през различни предизвикателни учения по цял свят от различни култури и специалности. Едно нещо, което съм забелязал във всяка една култура е, че
хората, които поемат риск са тези, които допринасят за еволюцията на човечеството.
Мисията, която предприемам да променя начина на спасяването на хората чрез използването на безпилотни летателни апарати, е нещо, с което се гордея. Защото ми дава енергия да продължавам напред не само мотивирано, но и дисциплинирано към манифестирането си в реалния свят.
В науката мечтая да се доближа до знания, надвишаващи нашата представа.
Наблюдавайки различни култури по света, съществували хилядолетия назад в времето, може да се забележи технологическо развитие, което надвишава нашето в пъти повече. До скоро дроновете са се използвали предимно за военни цели и съвсем наскоро индустрии по света започнаха вграждането им в работния процес, там където човешкият живот е най-застрашен.
Интересно е колко още такива технологии има, които ще ни помогнат и които все още се прилагат само за военни цели? Мислейки за това си мечтая да се добера до научни знания от бъдещето и миналото, които ще ми помогнат да създавам технологии, които ще са от голямо значение за хората.
Моето бъдеще като предприемач в науката е успешното изграждане на предприятия за проектиране и разработка на дронове, които ще се използват в България и по целия свят. За целта времето ми също е заето с търсенето на нови и талантливи учени, професионалисти и инвеститори, които споделят визията ми за бъдещето и са готови на всичко да построят и дадат на човечеството технологии, които ще спасяват животи.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2022 - тук.