Клубът по роботика към Студентски съвет на Технически Университет – София е партньор на програмата Предприемачи в науката на фондация Карол Знание. Организацията е създадена през 2003 г. и се управлявана изцяло от студенти.
В последното издание на Предприемачи в науката клубът участва с два проекта, единият от които спечели наградата Предприемач в науката и 30 000 лв.
Председател на клуба е Денис Исметов, който е студент в трети курс, специалност Автоматика, информационна и управляваща техника във факултета по Автоматика към ТУ-София. Вече от две години и половина ръководи клуба и е мениджър по развитието към Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi). Денис е член на Академичния съвет към ТУ-София и един от основателите на Робо Академия Шумен, съветник по Хардуер & IoT решенията към Фондация Подобри, като до скоро е бил и част от преподавателския колектив на SoftUni Kids. Сега се занимава активно в сферата на Startup мисленето и развиването на науката в България.
Убеден е, че човек се учи най-добре с практически примери. Участвал е в множество състезания и олимпиади, носител е на редица награди в сферата на науката, информатиката и образованието. Той вярва, че за да успееш трябва да не се страхуваш да рискуваш и да преследваш мечтите си до край.
Добре дошъл като партньор и поздравления за силните участници от Клуба по Роботика в Предприемачи в науката!
- Радвам се изключително много, че през изминалата година създадохме едно от най-ценните партньорства за организацията, а именно участието в програмата, която учи, стимулира и развива младите хора към Startup мисленето. Защото каквото и да си говорим, без подобен тип програми няма как да очакваме технологиите на бъдещето.
Разкажи ни най-напред за себе си. Самият ти си изключително предприемчив, организиран, участваш в различни инициативи и проекти, преподаваш. В гимназията ли разви състезателния дух, предприемаческите и лидерските умения?
- Да, още в гимназиален етап дадох свобода на тези си качества, като след това започнах по усърдно да работя по тях…С времето видях, че това ми харесва и ме зареждаше да продължавам в същия силен дух. Страстта по преподаването се зароди още преди много години, като в началото исках да бъда учител по история, тъй като историята ми беше един от най-интересните предмети, но с времето тя се превърна в едно много хубаво хоби, защото преоткрих своята страст към създаването и изграждането на нови неща. Открих изобретателското в себе си!
Така попаднах в техническа гимназия, в която развих страстта си към технологиите и науката и започнах активно да се занимавам. Това ме заведе до обучението в Технически университет - София.
В Техническия университет как надгради тези умения?
- Технически университет - София е един от най-големите и елитни университети в България за инженерно образование. След постъпването ми в университета аз вече имах възможността да се уча и развивам на европейската инженерна сцена. Там стартирах първите си научни проекти, публикации, участие в научни конференции и най-вече открих средата, която търсех. Заедно с това станах част от клуба по Роботика към университета и още повече се разгърнах и преминах към по-високи върхове…като едно от тях е програмата Предприемачи в науката на фондация Карол Знание.
Каква цел си постави с клуба по роботика?
- Идеята, с която влязох в клуба, бе да срещна хора, с които някой ден да работя по големи проекти и да развивам средата около нас. Отговорността като председател на клуба стана съвсем непланирано и неочаквано. Но с времето видях, че това е нещо, което ми доставя изключително удоволствие и започнах по-активно със създаването на стратегия за развитието на организацията и екипа. След три години не съжалявам, че влязох в клуба, постигнатото до сега не е било напразно или пропиляно време.
Кои са основните инициативи и проекти на клуба досега?
- Основните инициативи, с които се занимава клубът през последните две години са: Дни на Роботиката към ТУ - София - най-голямото състезание по роботика в България; Кариерната инициатива “RoboTalks” - инициативата среща студенти с експерти, които имат богат опит в различни технологични области; 3D Tech Modeling – национално състезание по 3D моделиране и проектиране за всички ученици в България, а от предната година възродихме традицията за Наградите на клуба по Роботика към ТУ-София. Инициативата цели да отличи най-активните и талантливи членове в клуба.
Твоя беше инициативата за участие на два проекта в Предприемачи в науката - Solar Reviver - система за почистване на повърхността на соларни панели – проектът, който спечели наградата Предприемач в науката и SmartHoney - система за мониторинг на пчелни кошери в реално време. Как бяха определени точно тези два проекта?
- Участието с тези два проекта беше най-подходящо, тъй като те вече бяха готови за следващ етап за реализация или участие в програма, която да ги надгради и да ги издигне като бъдещи Startup компании. Те стартираха в PARA Incubator 2023 и сметнахме за редно да продължат в Предприемачи в науката на фондация Карол Знание, защото там те вече работеха с по-висока цел и програмата можеше да им даде всичко необходимо, за да бъдат най-успешните.
Какви са другите проекти, които разработват в момента участниците в Клуба по роботика?
- В клуба по роботика към ТУ - София се разработват различни проекти, като някой от тях са зададени от бизнеса, а други са свързани с научно-изследователската дейност. Това което целим е всеки млад човек, който членува при нас, да се занимава с това което го интересува и влече, като заедно с това се учи и надгражда в процеса на създаване. Проектите през последните години са насочени предимно към екология, зелена енергия, роботизация, софтуерни платформи, земеделие.
Самият ти в какви проекти участваш?
- Аз лично участвам в доста проекти, като предимно вземам участие в координацията на цялостния процес на даден проект в организацията. В по-конкретен план се занимавам с проекти в сферата на автоматизацията, тъй като това е направлението, в което се обучавам и имам силен интерес. През последната година се концентрирах върху проекти, свързани с научно-изследователската дейност, защото смятам, че това е много интересна и предизвикателна област, в която трябва да се работи. Друго направление, в което се фокусирам е продуктовия инженеринг и работата по продуктови изделия от различни сфери.
Какви са амбициите ти за проектите на клуба? Как очакваш да се развиват и как да стигнат до приложение?
- Както всеки ръководител, така и аз, бих се радвал изключително много ако някой ден видя проекти/екипи, с които съм работил, да бъдат на челни места в предприемаческия или инженерния свят. И силно вярвам, че рано или късно всичко, в което е вложено старание, замисъл и труд ще даде високи резултати.
А всички участници ще бъдат много ценни инженерни предприемачи, които ще задават новите технологии на нашето време.
Какво предстои в програмата на клуба до края на годината?
- Програмата на клуба по Роботика до края на годината се очаква да бъде много наситена. Какво точно ни предстои не можем да кажем, защото всеки нов ден се появяват, както нови начинания, така и нови попълнения. Това, с което започваме да работим още от лятото са Дни на Роботиката 2025, които се очертават да бъдат още по-големи от изминалото издание, а това говори за още по-сериозна организация и дейности. Другото, което сме запланували, е работа върху различни научно-изследователски проекти, които да бъдат с по-висока степен на сложност и разработката нови предприемачески проекти.
И като за финал в програма сме заложили участието си в новото издание на програмата Предприемачи в науката 2024.
Всеки, който има интерес към нашите дейности може да ни посети в нашата ФБ страница или на www.roboclub.bg.
Пожелаваме много успех на всички участници в Предприемачи в науката 2024 от Студентски клуб по Роботика към ТУ-София!
Успех на всички тези инициативи и до нови срещи в Предприемачи в науката!