Аз съм лекар, хирург. Занимавам се с лечение на болни с рак на гърдата. Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените в света и България не е изключение. Това, което в България и в Източна Европа е малко по-различно от останалите европейски страни е, че през 90-те години на миналия век на Запад смъртността от рак на гърдата започва да намалява, а у нас остава непроменена и до сега. Освен това 5 годишната преживяемост на нашите болни е сред най-ниските в Европа. Чувствам като свое призвание да променя тези факти и всички мои проекти търсят и предлагат начини за подобряване на резултатите от лечението на тази болест и в България.
Моята научна работа е съсредоточена върху рака на гърдата, а от скоро и върху рака на маточната шийка – заболявания с огромно социално значение, за които лесно и достъпно профилактиката и лечението могат значително да подобрят преживяемостта, но по някаква причина у нас това не се случва. Освен чисто социалният момент и подобряването на медицинската практика се интересувам и от фундаменталните механизми, свързани с появата и лечението на тези болести.
Моята въздействаща бизнес идея всъщност разкрива много възможности. Създаването на инфраструктурата за събирането на туморни тъкани създава огромно поле за работа на много лекари и изследователи, където те могат да работят заедно в полза на пациентите, не само в България. Това ще помогне на българските лекари да взимат участие в международни проекти, с данни от реални техни пациенти и да бъдат безценни за науката.
Моят продукт е виртуална биобанка, която съдържа туморни тъкани и свързаните с тях клинични данни. Виртуалната биобанка е онлайн платформа, в която лекарите попълват клинични данни за своите пациентите. Пациенти, които доброволно и съзнателно са предоставили част от туморната си тъкан , за целите на науката и биобанката. В друг случай би била изхвърлена. Тези анонимизирани данни и тъкани могат да включват пациенти от цяла България, както със социално значими заболявания, така и с редки тумори, за които информация за диагнозата, лечението и туморната биология са много оскъдни.
Съхранението на тъканите във виртуална биобанка е много евтино, тъй като не включва разходи за транспорт и централизирана обработка и диагностика, а всяко звено може да съхранява тъканите по най-достъпния за него начин. Това най-често е в парафинов блок, което е и рутинна процедура за всички отделения по патология. Съхранени по този начин, тъканите могат да се използват за много научни изследвания.
Изследователите могат да поръчват необходимите им проби и да ги получат при необходимост от едно или няколко звена. В един по-напреднал етап те биха могли дори да поръчват извършването на изследване със съответните проби и само да получават готовия резултат, стига звеното да разполага с нужното, за да извърши изследването.
Проблемът, който решавам е липсата на вяра в науката и липсата на реален достъп до нея. Мисля, че много лекари са изгубили вярата си в науката, тъй като не са виждали в своята ежедневна клинична практика, как науката променя практиката. За това у нас трудно се прилагат иновативни лечения. Не само иновативни, дори стандартите в лечението на онкологичните болести в Европа идват при нас с голямо закъснение. Участието на пациенти в клинични проучвания е по-скоро казуистика. Провеждането на иновативни научни изследвания в медицината, конкурентни на тези в страни като Холандия, Белгия, Франция е на практика невъзможно.
Уникалното в моята разработка е, че тя помага на всички! Помага на лекарите да са по-близо до науката. Помага на изследователите, като им предоставя безценна информация и материал за работа. В крайна сметка помага на болните, които ще бъдат лекувани от едни по-образовани, иновативни и смели лекари и в резултат на това ще живеят по-добре и по-дълго.
Моите клиенти са първо отделенията по патология и хирургия, за които правиланата организация на данните е безценна, а нито една друга програма – болничната софтуерна система (Гамма консулт) или пък Националният Раков Регистър не позволява реално използване на данните с клично значение. В последствие след създаване на достатъчна база данни, мои клиенти са изследователите. Те имат нужда от добре обработени и съхранени туморни тъкани, от подробни и верни клинични данни, защото на това се крепи шансът им за успех.
Моят екшън план предвижда създаване на софтуер, които да обслужва лекарите, работещи с пациенти с рак на гърдата и рак на маточната шийка, първоначално в Катедра по акушерски грижи на Медицински Университет Плевен и СБАЛОЗ “д-р Марко Марков” Варна, а впоследствие и във всяка друга заинтересована институция. Събиране на достатъчна база от туморни тъкани и клинични данни. Включването на базата в мрежи за междунарони изследвания. Посрещане нуждите на изследователите от качествени данни и тъканни проби. Разширяване достъпа до науката на лекари и пациенти.
Най-много се гордея с моите студенти и с моите пациенти, когато се борят до последно и за всичко, всеки ден. Така виждам как нещичко променям.
В науката мечтая да бъдем на режещото острие на научните постижения, но и за постоянство и плодотворство, без лимити.
Моето бъдеще като предприемач в науката е за мен неизбежно. Защото няма как иначе да се случи промяна. Трябва да се изследват нови хоризонти, които да са от полза за всички и всички да могат да разбират своята полза.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2021 - тук.