Аз съм Иван Маринов, студент в магистърската специалност Ядрена енергетика в Технически университет - София. Аз съм упорит, целеустремен и последователен, винаги търся нови възможности и перспективи.
Моята научна работа е насочена предимно към изгарянето на лигнитни въглища в топлоелектрическите централи (ТЕЦ) в България и оползотворяване на летящата пепел чрез конверсията й в синтетични нанозеолити с приложение в системи за опазване на околната среда.
Моята въздействаща бизнес идея е разработване на стенд за изпитване на термохимичното съхранение на енергия в работни среди, получени чрез преработка на твърдофазни отпадъци, с приложение в соларни инсталации за отоплителни цели. Моят продукт е вдъхновен от действаща отоплителна инсталация в училищна сграда в град Мюнхен, Германия, използваща като акумулираща среда 7t зеолит с търговска марка 13X, произведен от чисти суровини. Към момента нашият екип разполага с вече работещ лабораторен стенд, в който комерсиалният зеолит е заменен със зеолит от въглищна пепел от ТЕЦ в комплекса „Марица-изток“.
Проблемът, който решавам е комплексен. Използването на такива системи за съхранение на топлинна енергия ще осигури по-широко оползотворяване на възобновяеми източници за отопление на сгради, което ще допринесе за намаляване на потреблението на горива, а с това ще се ограничи въздействието на горивните процеси върху околната среда, същевременно ще се намалят енергийните разходи и ще се ограничи депонирането на отпадъци чрез повторното им използване в съответствие с принципите на кръговата икономика.
Уникалното в моята разработка е работната среда за съхранение на енергия, получена чрез преработването на отпадъчни материали до продукти с практическа значимост и търговска себестойност. С това от една страна се намалява индустриалното въздействие върху околната среда, а от друга се реализират икономически ползи.
Моите клиенти са потребители от обществени и офис сгради, училища, хотели и др., а също така и частни жилища, както и лаборатории и научни екипи.
Моят екшън план предвижда: доразвиване и оптимизиране на стенда за изследване на термохимичното съхранение на енергия; провеждане на консултации с компетентни органи и лица и изготвяне на апликация за патент или полезен модел на изобретението; маркетингово проучване и представяне на разработката пред заинтересовани производители и потребители.
Най-много се гордея с получените високи отличия и награди, които са отражение на вложените от мен усилия и труд и допълнителна мотивация да продължа развитието си в сферата, която съм избрал.
В науката мечтая да имам нови вдъхновяващи идеи и възможности за развитие на постигнатите резултати до този момент, тъй като освен че са обещаващи, те имат и реален потенциал за приложение в индустрията.
Моето бъдеще като предприемач в науката е да дам всичко от себе си, за да може научната ми разработка да бъде доразвита до пазарен продукт и внедрена в практиката.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2021 - тук.