Носителят на наградата Предприемач в науката 2020 Росен Иванов, главен асистент в Минно-геоложки университет, катедра „Инженерна геоекология“, създаде Студентски иновационен център. В началото на миналата година центърът отвори врати в университета, за да превръща научните и бизнес идеи на студентите в реалност чрез достъп до професионални наставници, споделено пространство за сътрудничество и корпоративни партньори от общността.
Студентски иновационен център, чиито ръководител е д-р Росен Иванов, става партньор на Предприемачи в науката и ще награждава изявени студенти, докторанти и млади учени от университета с участие в програмата на фондация Карол Знание.
Разкажи ни за създаването на Студентски иновационен център към Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“. Идеята беше ли вдъхновена от Предприемачи в науката?
- До голяма степен, да! Освен ценни знанията и умения, Предприемачи в науката ти дава и още нещо.
Програмата ти отваря вратата към предприемаческата и иновационна екосистема на България. В прогарамата се запознаваш с много хора и разбираш за много възможности за финансиране, равитие на проекти, усъвършенстване и надграждане на знанията.
След участието си в Предприемачи в науката преминах през няколко акселераторски програми, а на по-късен етап вече участвам като жури и ментор. В университета не се знаеше много за тези възможности, а те със сигурност са много полезни за разширяване на перспективите пред нашите студенти. Затова реших, че в МГУ ще бъде хубаво да има център, който да разпространява информация за програми, подпомагащи студентски иновативни и бизнес идеи, който да подготвя студенти за участие в иновационни и научни конкурси, и да служи като посредник до професионални наставници. Споделих идеята си с ръководството на университета, от които получих силна подкрепа и насърчаване на идеята, вследствие на което на 30.01.2023 беше открит Студентски иновационен център към Минно-геоложки университет „Св. Иван Рислки“.
Какви цели си поставихте със създаването на иновационния център?
- Студентски иновационен център беше създаден с цел да подпомага научни и технологични проекти и начинания, ръководени от студенти, на всеки етап – от идея до планиране и реализация. Центърът е посветен на развитието и поддържането на иноваторска култура и общност от студенти новатори в МГУ „Св. Иван Рилски“ чрез организиране на студентски конкурси по наука и технологии, подготовка на студенти за национални и международни конкурси за наука, теххнологии и иновации, култивиране и изследване на идеи, трансфер на технологии, свързване на студенти с ментори, инвеститори и компании.
Кои бяха първите стъпки през изминалата година?
- На първо място това беше да популяризираме дейноста на Студентски иновационен център сред студентите от Минно-геоложки университет и възможностите, които им предоставя. Създадохме профили в различни социални мрежи, където бързо и лесно да споделяме новини за програми, конкурси и обучения в сферата на предприемачеството и иновациите. Направихме рекламни материали и представихме Студентски иновационен център на Деня на отворени врати на Минно-геоложки университет. В офиса на центъра създадохме малка библиотека с тематична литература на разположение на студентите.
Друга важна стъпка бе установяването на партньорства и сътрудничество с компании от иновационната и предприемаческа екосистема, както и компании от минния бранш.
Имам шанса да работя в университет, който много добре си партнира с бизнеса. От една страна това се дължи на дългогодишните традиции, от друга на по-специализирания профил на университета. Компаниите от минния бранш, а и не само, са изключително отворени към иновации и подкрепят добрите идеи под различни форми. Благодарение на осигуряване на практически съвети, среда за валидиране и финансиране, компанните подпомагат развитието на иновациите, поради което и трансфера на технологии в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ е на високо ниво.
Още през първата година наши студенти взеха участие в програми и конкурси като Предприемачи в науката, Малди таланти и Академия за иновации. Бяха организирани посещения на форуми за кариерно развитие и иновации като Тук-Там Кошер, Innovation Explorer, Industrial Tech Forum, Machtech & Innotech forum и други.
Какви идеи и проекти подкрепя центърът в момента?
- През октомври миналата година спечелихме финансиране за разработване на т.нар. „течен компостер“ от конкурса Градолюбители организиран от Британското посолство в България. Проектът представлява получаване на енергия и почвени подобрители при компостирането на зелени отпадъци в „течни компостери“. Това ще бъде алтернатива на традиционните методи за оползотворяване, като ще намали разходите за събиране и транспорт на зелените отпадъци, тъй като компостерите ще могат да бъдат разполагани в близост до мястото на тяхното генериране. Добавената стойност, която носи паралелният добив на енергия, ще допринесе и за по-широката употреба от домакинствата, с което ще се намали замърсяването със зелени отпадъци.
Лабораторните анализи са обещаващи, до лятото предстои да бъде завършен прототипът и да бъде валидиран в реални условия. Ако бъде потвърдена неговата ефективност ще бъде подадена заявка за патент. Проектът е интердисциплинарен и по него работят студенти от ралични специалности, така че в бъдеще може да се стигне и до основаване на студентски стартъп.
Твоят проект за изграждане на влажни зони за пречистване на отпадъчни води с паралелен добив на енергия се разви успешно след наградата Предприемач в науката. Какви са резултатите от инсталацията в Иваняне?
- Наградата от Предприемачи в науката помогна за преодоляването на един от най-трудните моменти при реализирането на един проект, а именно изграждането на прототип, който да валидира концепцията в реална оперативна среда. Инсталацията в Иваняне показа достатъчна ефективност по отношение на пречиствателния процес, като се достигнаха нива на замърсителите след конструираната влажна зона под пределно допустимите концентрации.
Паралелно беше генерирана достатъчно енергия за захранване на дворно осветление през нощта. Продължаваме да работим за оптималното съхранение и оползотворяване на генерираната енергия. Друг положителен ефект беше намаляване на разхода на прясна вода за поливни нужди, тъй като изходящата от инсталацията вода беше с нужните качества и се използваше за поливане. Разбира се, проявиха се и някои недостатъци, които нямаше как да бъдат видяни в лабораторни условия, но те бяха лесно отстраними и ще бъдат взети предвид при изграждането на следващите конструирани влажни зони с паралелен добив на енергия.
Ще има ли скоро и втора инсталация?
- Тази годиша ще бъде изградена и втора инсталация за пречистване на битови отпадъчни води.
Благодарение на финансирането от Фондация Карол Знание разработихме модулна система за пречистване на отпадъчни води с когенерация на енергия. Интересното при нея е, че ще може да се инсталира и пуска в експлоатация по-бързо, като се поставят различен брой последователно свързани готови модули в зависимост от дебита на отпадъчните води. Такава ще бъде и следващата инсталация, с което ще валидираме ефективността ѝ в реални оперативни условия.
Как би искал да продължиш? Ще създадеш ли стартъп?
- Създаването на стартъп беше един от основните мотиви за участието ми в програмата Предприемачи в науката, така че да, това е една от основните ми цели, по които работя в момента и се надявам съвсем скоро да е факт.
Имаш ли наблюдения как се развиват проектите на другите участници в Предприемачи в науката от МГУ?
- Повечето от тях продължават да работят и да надграждат проектите си. Участието в Предприемачи в науката им даде знания и по-широк поглед върху въможностите за развитие, както на самите тях, така и на проектите им. Те също участват в дейността на центъра и помагат със своя опит и експертиза.
Ще се радваме тази година в програмата да се включат повече екипи от МГУ. Благодарим за партньорството и желаем успех на всички ваши инициативи!