Аз съм човек, който не спира да търси новото, непознатото, което има съзидателен характер. Казвам се Иво Ганчев и съм главен асистент в Тракийски университет – Стара Загора. След като завърших образованието си в Университета по хранителни технологии, започнах в практиката, но съм благодарен на съдбата, че ми отвори възможността да се развивам в науката и достигнах до успешна защита на дисертационния си труд в Института по микробиология. Днес се гордея с възможността да предавам своя опит и знания на младите хора, защото те са нашето бъдеще.
Моята научна работа е свързана с микробиологията и биотехнологията, насочена към разработване на технологии за получаване на биологично активни вещества от микробни щамове, функционални хранителни продукти.
Моята въздействаща бизнес идея е насочена към назряващата необходимост да се развият биотехнологиите в България не само като наука и практика, но и като конкурентно направление на информационните и комуникационни технологии, налагането на биологичните методи за борба с болестите и неприятелите по културните растения като рутинна практика в съвременното земеделие и като стъпка към разширяване на пазара на биологични храни и подобряване на качеството на живот.
Моят продукт представлява алтернатива на синтетичните средства за растителна защита, чието използване ще способства за повишаване на добивите от селскостопански продукти на органичното производство и ограничаване на процесите по намаляване на съдържанието на хумусните вещества в почвата, снижаване на резистентността сред причинителите на заболявания по селскостопанските култури.
Проблемът, който решавам е свързан с безразборното използване на химически торове и пестициди, което причинява екологични проблеми под формата на изчерпване на количеството на хумусните вещества на почвата и подпочвените води, загуба на биологично разнообразие на почвата и водата и повишено замърсяване и токсичност за флората и фауната, както и здравето на хората и околната среда, развитието на резистентност при вредителите, употреба на такива агенти за контрол на вредителите, като по този начин се задълбочава проблемът със замърсяването на околната среда, еутрофикацията и мъртвите зони в много водни тела. Множеството негативни ефекти от използването на синтетични съединения за контрол на вредителите довежда до необходимостта да се преразгледат съществуващите практики и да се премине към устойчиво земеделие.
Уникалното в моята разработка е търсенето на нови средства за повишаването на качеството и добивите на продуктите на органичното аграрно производство, да се отворят перспективи за развитие на производството и предлагането на биологични храни от тях при осигурена възможност за опазване на околната среда и създаване на агроекосистеми, доближаващи се до естествената природна среда, постигането на баланс между икономическата ефективност и съхраняването на природната среда в естествения й вид.
Моите клиенти обединяват всички предприемачи, които вървят в силата на биологичното производство, приели са като своя кауза популяризирането на биологичните продукти и водят битка да стане част от нашия живот.
Моят екшън план предвижда да изградя школа от млади учени и предприемачи, с които да реализирам своята цел в агробиотехнологиите, да провокирам у тях стремеж към търсене на нови хоризонти в науката и биобизнеса, да развия творческия им потенциал, нека да повярват в силата на науката и научните изследвания като път към икономическия подем на нашата страна, към утвърждаването й като център на високите технологии.
Най-много се гордея с това, че имам възможност всеки ден да се срещам с хора, които не скланят глава пред трудностите, търсят възможност да се усъвършенстват и не спират да задават въпроси, но и да намират верните отговори.
В науката мечтая да има не само повече патенти, но и да се реализира заветната мечта на Триъгълника на комуникацията:
Моето бъдеще като предприемач в науката е успешното изграждане на научен център по микробни и хранителните биотехнологии, тъй като темите, свързани с изучаването на биологията на микробните видове, търсенето на нови източници на биологично активни вещества и функционални хранителни продукти, разработването на технологични подходи за тяхното получаване, тяхната активност спрямо патогенни видове като стъпка към преодоляването на проблема с антибиотичната резистентност, разрешаването на проблема със замърсяването на околната среда или елиминирането на токсични замърсители в нея, несъмнено ще бъдат горещи и през следващото десетилетие.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2022 - тук.