Аз съм Константина Стефанова. От 5 години съм част от екипа на Институт по инженерна химия – БАН, лаборатория Преносни процеси в многофазни среди, 3 години като докторант и от скоро – главен асистент. Преди постъпването си в екипа на института съм била над 10 години технолог иновации в сферата на стоителната химия.
Моята научна работа е свързана с изследване и моделиране на хидродинамика (разпределението на флуидите – течност, газ, пари в пространство заобиколено от твърди тела).
Моята бизнес идея е свързана с изследването на хипервентилираните или застойни зони в жилищните бани – вентилацията като екологично средство против развитието на плесените и гъбичките, причинители на мухъл в жилищните бани. Натрупаните данни ще помогнат за правилния избор на мястото на отвеждане на въздушната маса и притока на свеж въздух за конкретната конфигурация на помещението – мивка, душ, тоалетна чиния, пералня, сушилня, мебели, етажерки, отоплителна лира, закачалки, канал, сифони и др.
Личната история и проблемът…Над 15 години като домакиня се боря с развитието на мухала в бянята си. Първо, бях под наем в старо жилище, въпреки това, подръжката беше лесна. След време се преместих в жилище тип ново строителство и борбата с мухала стана безмилостна и за двете страни. Започнах да търся причината и разликите в подръжката – ежедневна подръжка: налице, препаратите за почистване: повече от преди, качество на препаратите: по-скъпи, може би по-ефективни? Потърсих повече информация за битовите препарати и се оказа, че самите те са предпоставка за мухал. Шок! Защо ли?
След почистването, с някои битови препарати, остава микро филм от абразивите в тях, благоприятна среда за развитието на плесени и гъбички, причинителите на мухъла. От друга страна процесът на почистване е свързан с разреждането на препаратите с вода, след което следва изпарение на водата и повишаване на влажността в помещението – отново благопиятна среда за развитието на плесените и гъбичките до степен да стават видими под формата на мухъл.
И като прибавим щетите, които битовата химия нанася върху здравето на човека и околната среда…В един момент ми стана, ясно че „ключето за бараката е котката“. Е, какво, ще се запитате. Вратата в старата баня беше винаги отворена, заради котката. Какво от това ли? Осъзнах, че заради старата дограма, паянтова външна врата, отворената врата на банята, сме били горди притежатели на естествена вентилация. В новото жилище естествената вентилация липсваше.
Сложихме в банята 2 броя вентилатори и започнахме да се стараем, когато е възможно разбира се, да се оставят всички врати отворени. Оказа се, че и това не е достатъчно. Поради наличието на комбинирано използване на банята (тоалетна чиния, мивка, душ кабина, пералня, сушилня и периодично работеща отоплителна лира), въпреки двата вентилатора, избраните спрямо обема на помещението, има застойни зони със слаба вентилация на въздуха.
Решението на този проблем е за всяко обзавеждане и конкретна конфигурация на мокрото помещение да бъдат открити тези застойни зони и да бъде предложено индивидуално разположение на отвеждащите въздуха отвори и за входа на свежия въздух.
В най-общия случай това са вентилатори или други помощни средства като влагоуловители, и отвори тип решетки, с различни клапи за естествена вентилация или приток на свеж въздух.
Програмата АNSYS Fluent може да даде визуализация на въздушните потоци, което ще ни помогне да установим застойните зони, както и да търсим по-оптимално разпределение на въздушните потоци. Различните варианти ще бъдат тествани и в реални условия за доказване на теоритичните изчисления.
Желанието ни е, като за начало на проекта, да се получат обобщени данни, които да дават възможност да се правят индивидуални препоръки за конкретни обекти. В последствие да се създаде независима програма за изчисление, в услуга на проектирането на интериорния дизайн на мокри помещения.
За осъществяването на проекта е необходимо финансиране, както за няколко измервателни и лабораторни оборудвания, така и за по-бързи и точни изчисления от по-новата версия на посочената програма и съответно компютър, способен да понесе изчислителното натоварване.
Моят продукт ще бъде база данни за разпределение на въздушните потоци за няколко типа жилищни бани, позволяващи изготвяненето на модул с решение за влагоотделянето. Потребителят ще може да избира размера и вида на помещението, както и да посочва разположението и вида на компонентите в него. В резултат програмата ще препоръчва подходящото разположение на мястото на отвеждане на въздушната маса и притока на свеж въздух, и работните параметри на вентилатора и решетката.
Проблемът, който решавам е намаляване на растежа на плесените и гъбичките, причинители на домашен мухъл, като предлагам ефективна вентилация.
Уникалното в моята разработка е екологично решение за бита.
Моите клиенти са частни лица и фирми за интериорен дизайн.
Моят екшън план предвижда…
I ЧАСТ
- Осигуряване на финансиране на проекта за:
- Измервателно и лабораторно оборудване;
- Консултанска работа за нужните на проекта, колеги – част от екипа на Института по инженерна химия – БАН. Въведена е практика, ръководителите на проекти да ползват услуги на колеги от екипа за извършването на конкретни дейности, с граждански договори;
- Закупуване на по-новата версия на програмата за моделиране на хидродинамика ANSYS-Fluent, с цел по-бързи изчисления;
- Закупуване на компютър, способен да понесе изчислителните натоварвания. - Изпълнение на заложения план за работа за изследване:
- Експериментални изследвания за количествена оценка на растежа на плесенните гъби, открите в критична повърхност на обекта за наблюдение, по метода на разреждането, при различните условия;
- Анализ и оценка на движението на въздушните потоци в обекта с програмата за компютърно симулиране на хидродинамика – ANSYS FLUENT;
- Повторение на посочените по-горе задачи за други избрани обекти;
- Систематизиране на събраната информация.
II ЧАСТ
- PR представяне на проекта: Със собствен ресурс и наемане на подходящи специалисти.
- Изграждане на модула за проектиране на вътрешния интериор на жилищни бани:
Вариант А: Търсене на заинтерисовани частни или корпоративни инвенститори, купувачи на базата данни, продаване на информацията и др.
Вариант В: Създаване на модула за проектиране на вътрешния интериор на жилищни бани със собствен ресурс и предлагане на готов за ползване продукт „Програма за проектиране на вътрешния интериор на жилищни бани с решение за влагоотделяне“.
Най-много се гордея с активно участие в изготвянето на 3 научни публикации за престижни международни издания в рамките на 6 месеца след защита на дисертационен труд.
Моето бъдеще като предприемач в науката е успешен, финансиран проект с участие на Института по инженерна химия – БАН, с ръководител гл. ас. д-р инж. Константина Стефанова.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2020 - тук.