Аз съм Ивайло Първанов, доктор по Eтнохореология и главен асистент към Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките. Инженер по душа, хуманитарист по призвание, икономист по образование и учител по желание. Животът ми е едно голямо търсене, водено от безкрайно любопитство.
Моята научна работа съчетава почти всичко, с което ме срещна живота. Като етнохореолог моите научни търсения са насочени към изследване на хорото и играта в системата на традиционната култура, както и всички практики, които съдържат двигателно начало (благодарение на моята баба Елена, аз съм живял в тази култура). Специфичното при мен е, че трудно удържам и инженерната си душа, която упорито работи за това в хуманитарната методология да бъдат въведени нови технологии за изследване. Тези мои стремежи доведоха до там, че днес ръководя интердисциплинарен проект (ето го и икономистът), чиято цел е създаване на базиран на Интернет на нещата (IoT) прототип на система за улавяне на пространствено-времеви данни за движението чрез инерционни системи за улавяне на движението. Проект BG-RRP-2.011-0008-C01, „3D данни за културното наследство чрез триизмерна, автоматизирана научнообоснована цифровизация“, е финансиран от Механизма за възстановяване и устойчивост в изпълнение на инвестиция C2.I2 „Повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките в сферата на зелените и цифровите технологии“.
Моята въздействаща бизнес идея е за разработване на иновативна технология (хардуер и софтуер), която да събира, съхранява, обработва, анализира и визуализира както количествени, така и качествени данни.
Моят продукт има за цел да разчупи стереотипното мислене в „бифтеци“ („няма да получим теле, ако слепим отделни бифтеци, но ако го нарежем, можем да получим бифтеци“ (Лотман 1992: 17)). Неговото основно предимство, е че в технологията ни са съчетани знания както от природните, така от хуманитарните науки.
Проблемът, който решавам е персонализацията. Макар повечето от водещите компании, които са насочили усилията си в същата посока, да изтъкват този компонент като водещ в тяхната работа, нашият продукт има едно основно предимство, а именно познанието за културния фактор и среда, които определят в не малка степен двигателното поведение.
Уникалното в моята разработка е стремежът за преодоляване на пропастта между природните и хуманитарните науки, за да се развие холистично разбиране на сложни явления, включително човешкото поведение, култура и общество. Този интердисциплинарен подход насърчава сътрудничеството отвъд традиционните граници за решаване на глобални предизвикателства.
Моите клиенти са технологично ориентирани потребители, които търсят начин да подобрят начина си на живот и да оптимизират work-life баланса.
Моят екшън план предвижда стъпване на натрупания в годините научно-практически опит, формиране на стабилен и продуктивен екип от експерти и правилна маркетингова стратегия.
Най-много се гордея с това, че съм учител и всеки ден на малки крачки се опитвам да водя за ръка (ръководя) децата и юношите от ансамбъл Пламъче през криволичещите пътеки на сценичното изкуство и живота.
За мен преподаването на танц е моята мисия в живота и моето средство, чрез което се опитвам да променя света, като обучавам моите ученици в доброта, дисциплина и усет към красивото в света.
В науката мечтая всяко мое научно достижение да подобрява поне малко живота на хората.
Моето бъдеще като предприемач в науката…не съм предприемач и не искам да бъда. Много отдавна разбрах, че за да съм такъв се изисква огромен комплекс от качества, които аз не притежавам. Мога да се определя като изключително трудолюбив човек и отборен играч, виждам себе си като връзката между науката и бизнеса, като онзи елемент, който разбира бизнес логиката (макар и да не я харесва), но в същото време разбира и научните процеси.
Другите участници в Предприемачи в науката - тук.