Журито реши с наградата от 30 000 лв. да бъде подкрепен неговия проект за рехабилитационен робот – медицинска система за възстановяване на пациенти след инсулт и тежки травми на горните крайници.
Проектът
Разработката е прототип на робот тип екзоскелет, който да предостави възможност за рехабилитация на пациенти, за да се облекчат значително пациентите и медицинските експерти в процеса на възстановяване след инсулт или злополуки. Роботът ще бъде базиран на принципа на телемедицината. Ще изпълнява рехабилитационните процеси автономно, след като му бъдат зададени дистанционно управляващи параметри от медицинско лице. За осъществяване на дистанционна връзка ще бъде разработено приложение за отдалечен контрол.
В момента липсват интелигентни телеуправляеми рехабилитационни роботи, позволяващи пълноценна рехабилитация в домашни или болнични условия на пациенти. Разработването на такъв иновативен робот ще допринесе за мащабни, навременни, достъпни и лесни за провеждане рехабилитационни процедури, убеден е екипът, който стои зад разработката. С помощта на роботизираната система ще се предотвратят претоварвания или усложнения и ще се ускори възстановителният им процес.
Разработката е приложима едновременно за лява и дясна ръка. Това ще направи роботът първи по рода си не само у нас. Проучванията на екипа показват, че досега подобен продукт не е реализиран.
Името на робота ще бъде Re4Life. Ще бъде предлаган на болници, рехабилитационни и терапевтични центрове, които ще отдават устройството за възстановяване на пациентите в домашни условия.
„На пазара няма робот, който да позволява пълноценна рехабилитация в домашни условия. Ние даваме това решение. Това е нереализирана досега новост, даваща възможността за пълно рехабилитиране в домашни условия напълно автономно, на базата на теле-медицината“.
Предприемачът в науката
Петко Стоев е втора година редовен докторант в ИИКТ- БАН по докторска програма „Приложение на принципите и методите на кибернетиката в различни области на науката“. Темата на докторантурата му е Многоцелеви теле-управляем сервизен робот. Има публикувани 18 научни доклада, самостоятелни и в съавторство, в страната и чужбина. Един от тях е имено за рехабилитационния робот в Mechanisms and Machine Science, 120, Springer Nature, 2022, на тема „Research and Control of Wearable Robot for Wrist Rehabilitation.“
Фокусът на научните му интереси са роботиката, мозъчномашинният интерфейс, виртуалната реалност. Завършил е бакалавърска степен в Технически Университет – София, Машиностроителен факултет, специалност Инженерен дизайн. Магистратура получава в Технически Факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“, специалност „Инженерна безопасност“.
От малък мечтае да се занимава с роботика, но една лична история в началото на студентските му години е в основата на идеята роботи да помагат в лечението и възстановяването на хората. Сега в ИИКТ разработва и конструирам роботи за различни сфери – Индустрия 4.0, обвързани с умните фабрики и производства, роботи за STEM обучения, роботи за подпомагане на възрастни и на хора с увреждания.
Рехабилитационният робот разработва с голям екип, който включва хора с различни умения и опит, някои от които работят в чужбина.
Re4Life вече е и стартъп
Няколко седмици след като Петко Стоев спечели отличието Предприемач в науката и 30 000 лв., той стана основател на Re4Life Healthcare Technologies. Предметът на дейност на новото дружество е създаване и генериране на високотехнологични кибер-физични решения и продукти за разрешаване на проблеми с цел подобряване живота на хората. Сайтът на компанията беше достъпен още преди регистрацията.
След обявяването на победителя и представянето на неговия проект на сайта на фондация Карол Знание и в социалните мрежи, Петко Стоев се радва на интерес и от медиите, и от бизнеса.