Победителят в конкурса е лекар гастроентеролог в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, докторант по гастроентерология в Медицински университет-София. Той подготвя свой стартъп и има амбицията да изгради диагностична компания. По време на презентацията си д-р Лютаков демонстрира как ще работи продуктът, направен с подръчни материали и демонстрира действието на бъдещата капсула EnchanCAP. Тя ще е с размера на хапче и ще бъде разработена в екип с инженер по роботика, който беше представен на живо пред журито.
Идеята за капсулата дошла на една международна конференция, на която светила в науката дискутирали невъзможността да се изследва микробиома. Заедно с бъдещия инженер в екипа на стартъпа, младият лекар нахвърлил на салфетка в заведение първата си концепция. За да я представи на журито в конкурса, инженерът по роботика Симеон Янчев беше подготвил прототип в буркан. Д-р Лютаков демонстрира действието на капсулата като потопи буркана в купа и показа как ще бъде получен екстракт от тънките черва с неинвазивен метод. Въз основа на изследванията на взетите проби ще се назначава ефективно лечение.
"В момента на пазара няма подобен продукт, който доставя и взема субстрат. Механичното електронно контролирано хапче ще позволи ефективно и лесно изследване на микробиома и ще даде възможност на фармацевтичните компании да тестват пробиотици."
На този етап основната работа е върху създаването на миниатюрния прототип на EnhanCAP и поевтиняване на механичната част. Едно от предизвикателствата е да се намери подходящ материал, от който ще бъде изработена капсулата.
Д-р Лютаков представи разчети според които, за да се стигне до последната фаза, когато електронното хапче ще е минало всички одобрения, клинични проучвания и разрешения, за да се купува в аптека, ще са необходими десетки милиони долари.
По време на обучението Предприемачи в науката д-р Лютаков стана водещ на уъркшоп за екосистемата на стартъпи у нас. Докторантът от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е участвал в първия сезон на предприемаческата пре-акселераторска програма на Start it Smart със свой стартъп, фокусиран върху идеята за създаване на електронно медицинско досие.
Темата на докторантурата на предприемчивия лекар е „Микроскопски колит – клинично значение и терапевтични възможности“, а проучването му включва 120 пациенти с хронична диария, причинена от различни възпалителни заболявания на червата.
Има два спечелени гранта от Медицински Университет София – „Грант Млад Изследовател 2017“ и „Грант 2017“ като подизследоватал за проект, свързан с жлъчните киселини. В началото на 2018 г. специализира в Болоня, Италия, където с проф. Роберто Де Джорджо, Катедра по медицина на Università degli Studi di Ferrara започва колаборация между двете клиники за пациенти с IBS-D за изследването на серумните нива на FGF19 и в момента очакват съвместна обща публикация в престижно списание.
Д-р Иван Лютаков има пет участия на български научни форуми и още толкова на международни. Член е на EUROPEAN MICROSCOPIC COLITIS GROUP (EMCG), като Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е единствен център от Източна Европа в Паневропейско проспективно клинично проучване за пациенти с микроскопски колит.
Заедно с проекта за електронно механично хапче в конкурса Предприемач в науката 2018 се състезаваха още осем стратегии за комерсиализация на научни разработки. Всички те бяха представени във формат pitch deck в оспорена надпревара на 5 декември 2018 г.