Девет проекта бяха представени в конкурса Предприемач в науката пред журито, представители на инвестиционната общност и бизнес ангели.
Водещ на конкурса беше носителят на докторантската стипендия и участник в Предприемачи в науката инж. д-р Галина Соколова. В тази зала се случват вълшебни неща и магични срещи, каза тя и покани двама носители на наградата Предприемач в науката.
Първият, д-р Иван Лютаков, показа буркана и механизма с който представи идеята си в края на 2018 г. А след това прототипът, до който е стигнал година след награждаването. Днес иновативното хапче е още по-миниатюрно, с редица подобрения и заявка за патент, а неговия стартъп Capsibo вече има своя първи стратегически инвеститор. Така е осигурено е финансиране за следващия етап с тестовете в реални условия.
След него беше представен настоящият носител на наградата Предприемач в науката Петко Стоев, който припомни думите от своя pitch deck от м.г., когато спечели журито. Той разказа за своя стартъп, многобройните си изяви и успехи през годината, посещението си в Норвегия, където е представил прототип на отличения от фондация Карол Знание рехабилитационен робот и включването му в селекцията на Forbes България 30 под 30.
След тези силни истории на успеха от лауреатите започна същинският конкурс. Изключително оспорвана надпревара. Отлично подготвени презентации. Интересни дискусии с журито. Много въпроси. Деца с медали на сцената. Прототипи и демонстрации. Участниците заслужиха аплодисментите на публиката и журито с признанието, че са на изключително високо ниво.
Алекс Новков и Теодора Савчева, студенти в Технически университет – София, членове на Студентски клуб по Роботика към Студентски съвет на Технически Университет – София
Проект: SolarReviver - система за почистване на соларни панели
Журито и гостите видяха прототип на системата в библиотеката на Карол. Екипът предвижда полеви тест в соларен парк Аурубис България още в началото на следващата година, а през 2025 г. – първи продажби.
Антоанета Петрова, основател на Прайм холидейс България ЕООД, докторант в Геолого-географски факултет, СУ "Св. Климент Охридски"
Проект: Еко-информационен хъб Портал на времето в Източните Родопи
Идеята е да бъде популяризиран Тракийски скално култов комплекс Татул, до село Татул, община Момчилград. За целта да бъде изграден информационен хъб и комплекс с мултифункционални дейности.
Божидар Върбанов, студент в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“
Проект: SPRM - поточна линия за цялостна преработка на соларни системи
Проектът предвижда 100% декомпозиране и рециклиране на фотоволтаични панели. По време на представянето журито видя колби с разграден соларен панел. Solar Panel Recycling Machine има опростен и екосъобразен принцип на работа и модулна конструкция.
Валерия Николова, гл. асистент в МУ Проф. д-р Параскев Стоянов, Варна
и д-р Николета Табакова, акушер-гинеколог, гл. асистент в МУ Проф. д-р Параскев Стоянов, Варна
Проект: PolyMed - дигитално приложение за безопасна лекарствена употреба
Приложението предлага дигитално решене за проверка на лекарствената съвместимост, което ще подобри лекарствената безопасност. Насочено е към две целеви групи - медицински специалисти и гражданите.
Ивинка Пазиева, докторант в Международно висше бизнес училище
Проект: Апи туристическа платформа
Идеята е създаване на първия стартъп у нас за апитуризъм, развитие на този алтернативен туризъм в България с помощта на кръговия икономически модел, а това да постави страната ни на картата на апитуризма в Европа.
Йордан Борисов, студент в УНСС, специалност Бизнес икономика
Проект: Мобилно приложение Frisit
Идеята е приложението да показва свободни места в ресторанти чрез интерактивна карта, възможности за паркиране с места за инвалиди, както и заведенията, достъпни за хора с увреждания.
Марияна Филипова, основател на STEALM Academy, докторант в УниБИТ
Проект: Училище за квантови науки и технологии
Идеята е създаване на първото в света училище за квантови науки и технологии. При представянето пред журито застанаха деца, обучавани в STEALM Academy, носители на редица международни награди. Те показаха и разказаха защо искат да учат в такова училище на бъдещето.
Мартин Тотев, студент в Пловдивски университет Паисий Хилендарски
Проект: Anti-tremor glove
Проектът е за анти-треморна ръкавица, която интегрира алгоритми, системи и сензори, които автономно регулират силата на стабилизация в зависимост от интензитета на трептенето и се адаптират към индивидуалните нужди. В процес на регистрация е стартъп Futura.
Мирослав Николов и Цветослав Илиев, студенти в Технически университет – София
Проект: SmartHoney - система за мониторинг на пчелни кошери
Разработката дава възможност да се наблюдават пчелни кошери в реално време, да се анализират данните за състоянието от изкуствен интелект, като по този начин се намаляват разходите за отглеждане и се подобрява продуктивността на колонията.
След финала на конкурса Елена Николова, директор общности в CEO Angels Club, партньор на Предприемачи в науката, поздрави участниците и ги насърчи да продължат работата по проектите си. Тя покани Мартин Тотев с разработката на анти-тремор ръкавица да презентира пред клуба.
Мариян Маринов, директор Бизнес развитие на София Тех Парк, покани всички участници да се включат в инкубационната програма SEE Innovators Program. Привилегията на участници получиха вчера като специална награда на парка Алекс Новков и Теодора Савчева (SolarReviver), Божидар Върбанов (SPRM) и Мартин Тотев (Futura).
След силния конкурс, последваха силни речи и хубави емоции. Сертификатите си участниците получиха под зоркия поглед на динозаврите в салона на Карол, където беше открита изложбата на Владимир Николов Динозаврите отблизо.
Още снимки тук.
9