Георги Брашнаров ще бъде бизнес ангелът в Предприемачи в науката 2023. Той е сред основателите на модерната софтуерна индустрия в България с една от първите големи чуждестранни инвестиции в сектора – Nemetschek AG, Германия през далечната 1998 година. Основател и дългогодишен председател на BASSCOM - Българската асоциация на софтуерните компании, основател и член на борда на Български ИКТ Клъстер и CEED Bulgaria - първият CEED център в Югоизточна Европа.
Председател е на Управителния съвет на ESI Center Eastern Europe (ESI CEE) - Регионалния център за върхови постижения в софтуерното инженерство на Европейския софтуерен институт. Вицепрезидент е на European DIGITAL SME Alliance.
Георги Брашнаров е дипломиран строителен инженер и магистър по приложна математика и информатика. Има множество бизнес специализации в Open University (UK), JICA (Japan), Stanford (USA) и други.
През последните 12 години освен като предприемач в софтуерната индустрия той е много активен и в създаването и оформянето на българската стартъп и иновационна екосистема – от ментор и скаут на първите фондове Eleven и Launchub през 2011 до инвеститор в сегашните им версии. Преди 5 години участва и в създаването на първия професионален синдикиран ангелски клуб в България - CEO Angels Club, който в момента обединява над 100 бизнес ангела и подкрепя идеи в началните фази на създаването им.
Ангелите първи се притичат на помощ на предприемачите и помагат не само лични финансови средства
Като ангел инвеститор и рисков инвеститор, как би определил българската стартъп екосистема в момента?
- Системата претърпя сериозно развитие през последните 12 години и почти всички компоненти (талант, идеи, ангели, финанси, организация и процеси) са освен налични, но и доста зрели … особено в сравнение с останалите страни на югоизточна Европа. Не случайно вече имаме и реални доказателства за добре оценени компании, първи „еднорог“ и няколко добри екзита. Разбира се, тепърва има много работа тези успехи да се „институционализират“ и да бъдат постигани по-лесно и в по-голям мащаб.
Какво според теб трябва да е мястото на академичното предприемачество в тази екосистема?
- За съжаление за момента академичното предприемачество е малко или много незабележимо. Връзките на бизнеса с академичните структури не са добре изградени и не функционират. Изключително малко са примерите на научни идеи стигнали до реално финансиране от бизнес ангели и рискови фондове. За разлика примерно от Израел, където центровете за технологичен трансфер към водещите университети „захранват“ екосистемата с постоянни иновации.
Имаш ли информация за инвестиции на бизнес ангели в научни стартъпи у нас?
- Не, за съжаление нямам такава информация и това само доказва горното твърдение. Напълно възможно е все пак такива инвестиции да съществуват, но да не са добре популяризирани, което е още един проблем.
Какви са компаниите в твоето ангелско портфолио?
- Най-различни – от чисто софтуерни (домейн, който достатъчно добре познавам и мога да бъда полезен) до такива в области като здравословен начин на живот/хранене или електрическа мобилност, където трябва да уча много нови неща.
Как се промениха ангелите през последните години и как се промени интересът към този вид финансиране?
- Аз станах ангел преди повече от 15 години „по неволя“, когато един много добър чуждестранен стартъп имаше нормалните затруднения с финансирането и трябваше да избера между приключване на дейността/загуба на вложеното до момента и рисково продължаване на технологичната подкрепа, с надежда за добър изход. Познавам голяма част от първите ангели и дори суперангели като Васил Терзиев и колегите му от т.н. „Телерик мафия“ които пък използваха като старт натрупаните средства от продажбата на компанията. Смея обаче да твърдя, че последните 5 години паралелно със съзряването на цялата екосистема и появата на CEO Angels Club, ангелите станаха много по-организирани и фокусирани. Има вече натрупани знания и опит, които се предават на новите заинтересувани, има и добре поддържана вътрешна мрежа, която е много по-ефикасна от първите индивидуални инвеститори. Все още нивото на общите инвестиции не е особено голямо, но с всяка година се увеличава.
Коя е най-голямата разлика между ангелския инвеститор и фонда за рисков капитал, който инвестира в ранен етап на компаниите?
- Ангелите обикновено са първите, които се притичат на помощ на предприемачите – веднага след така наречената bootstrapping фаза FFF (Family, Friends, Fools). Те всъщност са част от третата категория 😉. Фондовете, дори и най-малките, идват след тях и обикновено изискват идеята вече да е подкрепена от бизнес ангел/и. В последно време част от фондовете, които боравят с основно европейски средства имат и задължителен matching element, който предполага съфинансиране с частни средства, които обикновено идват от ангели. Другата голяма разлика е, че ангелите инвестират собствени средства и това ги прави много по-заинтересовани да помагат не само финансово, а и с опит, контакти, дори и работа, там където могат да бъдат полезни. Това са т.н. “smart money”. Фондовете от друга страна са много полезни в подготовката на стартъпа за следващи рундове – и с контактите си навън от страната, и с опита си в предишни сделки, не на последно място и с изискванията си за въвеждане на прегледност, планиране, отчетност. В крайна сметка и двете страни си сътрудничат и помагат да развитието на идеята, без да забравяме обаче, че основната отговорност все пак си е на предприемачите.
Какво ще бъде твоето послание към участниците в Предприемачи в науката 2023?
- Бъдете смели и повярвайте, че вашите идеи могат да променят вас самите на първо място, а от там и обкръжаващата действителност към по-добро. Не търсете отговорност за трудностите и неуспехите извън вас. Нека те ви мотивират за още по-голям фокус върху това, което знаете и можете. Приемайте неуспехите като важни уроци и се наслаждавайте на пътуването!😉
Благодаря ти! Очакваме те в Предприемачи в науката 2023.
Програмата и другите лектори на Предприемачи в науката 2023 - тук.