Мариета Генова е стартъп ментор, главен оперативен директор във финтех групата Wallex, юрист с опит в търговското право, банково право, интелектуалната собственост, разработване и управление на финтех продукти и институционални отношения. Член е на Управителния съвет на Test Card - базирана в Обединеното Кралство HealthTech SaaS - компания, която дигитализира здравеопазването. Ангажирана е като директор от страна на инвеститора, с фокус върху набирането на капитал, бизнес планиране и стратегия.
Добре дошла като ментор в Предприемачи в науката 2024! Освен работата по конкретните проекти в програмата, какви качества би искала да изграждаш у участниците?
- Целите ми в програмата са две. Да дам увереност на участниците, че могат да изградят собствен бизнес и да го направя като ги науча на дисциплина на човек, изграждащ бизнес - много важно качество. И да им помогна да развият комбинативно мислене - как да превърнат своята академично издържана идея в работещ продукт, и как да мислят от всяка позиция на бизнеса - клиент, доставчик, партньор.
От опита си в оценката на стартиращи компании и журирането в състезания за такива, можеш ли да откроиш три основни умения, с които начинаещите предприемачи печелят бизнес ангелите или подкрепата на инвеститорите?
- От моя гледна точка, основателите впечатляват инвеститорите на първо място с подготовка. Когато покажат, че са добре подготвени, познават продукта, пазара, клиентите и конкурентите си изключително добре и могат да отговорят на всички въпроси. Друго важно умение, което и на подсъзнателно ниво, и на съзнателно се оценява - убедителност. Показва, че “лицето” на компанията ще може да спечели както този инвеститор, така и клиентите си. Третото умение за мен би било умението да състави печеливш бизнес план.
А кои са трите неща, които най-често препъват бъдещите предприемачи?
- Нереалистични планове за достигане на breakeven точка. Ненамиране на product market fit. Липса на добър екип, или обратното - наемане на ненужни на съответния етап хора.
Смяташ ли, че незнанието, свързано с интелектуалната собственост, патентоването и уреждането на правата с университета или института е в основата на страховете у академичните предприемачи?
- Смятам, че не. По-скоро реализацията на идеята като бизнес. Тъй като академичната среда единствено осигурява основа да се издържи научно една такава концепция, но не и практически как да се реализира в бизнес среда.
Имаш ли в твоята практика добри примери за академично предприемачество?
- Имала съм ограничен достъп до академично предприемачество. Добър пример, който мога да дам е за предприемач, който е минал през програмата Предприемачи на науката. Помагам му и това ми даде много добър поглед върху това как програмата му е помогнала, от каква друга помощ е имал нужда, за да реализира идеята си. Той вече има регистрирана фирма, усвоено финансиране от уважаван фонд за венчър капитал и е прекрасен пример за това.
Различни ли са според теб предприемачите от Gen Z?
- Да.
В какво са по-добри младите хора от това поколение?
- Изглеждат по-уверени, по-смели. Знаят какво искат.
В pitch deck-a по-добре ли се справят Gen Z?
- Не бих казала, че генерацията е определяща точно за това. От всяко поколение, важното е колко добре можеш да си представиш идеята.
Какво е най-важното, което искаш да научат от теб участниците?
- Ще се радвам, ако помогна на предприемачите да придобият увереност, да изчистят страховете си и да се научат от какво имат нужда за да реализират успешно концепцията си, и как да си направят правилен план за това.
Благодаря ти! Очакваме те в Предприемачи в науката 2024.
492 × 642