Аз съм Светослав Иванов, магистър по ядрена физика от СУ „Св. Климент Охридски“. Изграждам и управлявам най-модерните детектори в света на фундаменталната физика и искам да ги внедря в сферата на медицинската образна диагностика.
Моята научна работа е пряко свързана с ядрената физика и елементарните частици. Участвах в изграждане на вето-детектора и в проектиране и написване на системата, която управлява всички детектори и електронни компоненти на експеримента PADME (Фраскати, Италия), търсещ тъмна материя. Заедно със специалисти по медицинска физика изследваме и приложения на иновативни технологии в медицинската образна диагностика.
Моята въздействаща бизнес идея е да внедря state-of-the-art технологии от експериментите по ядрена физика в медицинската образна диагностика и комерсиалните PET системи.
Моят продукт ще подобри значително качеството на получените образи, ще работи по-бързо и ще намали необходимата доза от инжектирани в тялото на пациентите радиоактивни вещества, използвани в PET томографията.
Проблемът, който решавам е свързан с определяне на времето на регистрация на гама емисия и от него – определяне на позицията на източник в PET скенер, изграден от многоточкови фотонни броячи. Използвайки новите технологии за регистрация на йонизиращо лъчение и създаване на по-бърз модул за анализ на получените данни, ще доведе до по-голяма ефективност на продукта.
Уникалното в моята разработка е, че тази иновация е потенциално приложима както в нови, така и във вече съществуващи и широко използвани на пазара PET системи.
Моите клиенти са всички участници в сферата на медицинската образна диагностика. Производителите на системи могат да използват моя продукт като заместител на старата технология или като нов модул в тяхната система. Медицинските екипи могат да използват продукта за ъпгрейд на по-старите си системи, с което биха спестили пари за покупка на нова система.
Моят екшън план предвижда разширяване на симулацията за валидиране на конструкцията и изчислителните методи за анализ, изграждане на прототип и развитието му в продукт, който да бъде предложен в различни пазарни сегменти. Мотивацията ми да участвам в конкурса Предприемачи в науката е възможността за реализация на първите стъпки на тази идея.
Най-много се гордея с моето семейство и приятели, които винаги ме подкрепят.
В науката мечтая да разбера дали математическите структури и симетрии следват от физическата реалност или е обратното.
Моето бъдеще като предприемач в науката е неясно като на всеки друг предприемач. Но моята цел е да не спирам да опитвам, докато не изградя компания, която ще е от полза за обикновения човек.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2021 - тук.