Един от най-големите изложители на Space Tech Expo - Europe в Бремен, Германия, през ноември ще бъде един от първите стартъпи, вдъхновени от Предприемачи в науката.
Експериментално Конструкторско Бюро Фотоника ще се представи на най-голямото B2B космическо събитие в Европа заедно с лидери в индустрията, които разработват авангардни продукти и технологии, движещи бъдещето на изследването на космоса. На площ от 42 кв. м. създателите на Софийския планетариум „Андромеда“ ще разположат своя авторски продукт, с който ще се представят като производител на дигитални планетариуми с различни размери за вътрешен и външен монтаж. Презентациите и бизнес срещите ще се провеждат вътре в планетариума. Така предприемчивите инженери очакват да създадат контакти и възможност да излязат на европейския пазар.
След открития в края на 2022 г. планетариум Андромеда в София, тази година екипът завърши подобно съоръжение в Шумен. Куполът на втория планетариум, изграден от екипа на Фотоника е с диаметър 4.2 метра и височина 3.5 метра.
Продуктовото портфолио на Експериментално Конструкторско Бюро Фотоника включва още производство на граждански и военни авиационни симулатори и изделия от метал и полимерни композитни материали.
Освен излизане на европейския пазар, талантливите инженери планират и изстрелване на изкуствен спътник на Земята. Прототип вече е изработен от въглеродни влакна в сътрудничество с Технически университет – София. Проектът е бил отличен в състезание за орбитална космическа сателитна услуга. В момента екипът провежда тестове на сателита и планират да го изстрелят в космоса през 2027 г.
Историята на успеха започва с участието на един амбициозен докторант от Физическия факултет на Софийския университет в Предприемачи в науката през 2019 г. Недислав Веселинов, сега преподавател в Техническия университет – София, спечели наградата Предприемач в науката и започна да осъществява целите си така, както ги представи по време на конкурса. Създаде своя стартъп, изгради силен екип и партньорства, изгради планетариума в София и изгради един успешен бизнес, който ще представи в Германия на Space Tech Expo - Europe.
Още за създаването на планетариума - тук.