Аз съм инж. Красимир Дебеляшки. Към настоящия момент съм докторант в Минно-геоложки университет Св. Иван Рилски, като съм завършил бакалавърска и магистърска степен в същия университет със специалност Екология и опазване на околната среда‘, както и магистратура по финанси в Югозападен университет Неофит Рилски в Благоевград.
Моята научна работа е насочена към технологиите за оползотворяване и третиране на отпадъци, като темата на дисертационния ми труд е Разработване на комплексна система за управление на твърдите битови отпадъци. В съответствие с поставените национални и европейски цели за намаляване количеството на депонираните отпадъци и въз основа на получените от мен данни при разработването на труда ми, достигнах до следните изводи:
- Необходимо е внедряване на система за разделно събиране на растителните и биоразградимите отпадъци на територията на голяма част от общините и изграждане на компостиращи инсталации за биоразградими и/или зелени отпадъци;
- Предварителното сепариране на смесено събраните битови отпадъци ще отдели оползотворимите компоненти от общия поток и същевременно ще намали количествата, предназначени за депониране. В тази връзка изграждането на инсталации за предварително третиране ще удължат и експлотационните срокове на съществуващите депа;
- Необходимо е предприемане и на спешни действия по третирането на строителните отпадъци. Обособяването на площадки за временно съхранение би улеснило в голяма степен тяхното по-нататъшно управление.
Изграждането на инсталации за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци и инсталации за компостиране, както и мерките за управление им, ще допринесат за намаляване на вредните въздействия върху околната среда, причинени от образуваните ТБО, подобряване на ефективността на използване на ресурсите, увеличаване отговорностите на замърсителите и стимулиране на инвестициите в областта на управление на отпадъците.
Моята въздействаща бизнес идея е свързана със създаването на компания за разработване и прилагане на проекти, свързани с опазване на околната среда, дигитализация на администрациите с нов модерен способ за управление на генерираните от населението отпадъци. Решение с експертизи, препоръки и анализ на всички данни във всеки един момент от деня, седмицата, месеца или годината. Информираност на населението и имплементиране на европейското законодателство на местно ниво.
Моят продукт ще бъде изграждането на депозитна система в конкретна община и създаването на цялостна платформа за дигитализация на администрацията относно ефективното управление на отпадъците. Чрез функционалността на платформата, администрацията ще може изключително бързо да анализира и проверява различни данни. Ще е възможно най-лесно и удобно да следи за генерираните количества разделно събран отпадък, депонираните количества, както и да анализира потребителските възприятия и поведения на населението, и да следи автоматизацията на процесите.
Проблемът, който решавам, е изключително важен за опазване на околната среда и подобряване качеството на живот. Депозитната система е най-ефективният метод за събиране на рециклируеми материали с добро качество, като едновременно с това спомага за намаляване на общото количество битови отпадъци за депониране. Реализирането й ще спомогне към преход на кръгова икономика с нулев отпадък, в която се запазва стойността на материалите чрез многократната им употреба или рециклиране, като се гарантира, че околната среда остава незамърсена. Ще спомогне за повишаване на екологичното самосъзнание на хората. С дигитализация на екологичните процеси администрацията ще има следните ползи:
- Повишена ефективност - опростява административните задачи, намалявайки времето и усилията, необходими за изпълнението им - това може да доведе до по-бързо време за тяхното финализиране, до по-голяма производителност и до намалени разходи;
- Подобрена точност - намалява риска от грешки и неточности, които могат да възникнат при ръчни процеси, а това може да доведе до по-добро качество на данните и по-надеждни бизнес решения;
- По-добро управление на данни - ще помогне за управляването и анализирането на големи количества данни по-ефективно. Това от своя страна може да доведе до по-информирано вземане на решения, по-добра представа за поведението на гражданите и подобрено прогнозиране;
- Повишена гъвкавост - улеснява адаптирането на администрацията към променящото се законодателство и изисквания на гражданите;
- Спестяване на разходи - ще намали разходите, като елиминира необходимостта от базирани на хартия процеси и намалява необходимостта от ръчен труд. Това може да допринесе за освобождаване на ресурси, които могат да бъдат използвани в други области;
- Подобрена сигурност - дигитализацията ще помогне на администрацията да защити чувствителните данни и да намали риска от пробиви на данни или други инциденти със сигурността. Това може да помогне за изграждането на доверие и осигуряване на съответствие с нормативните изисквания;
- Повишена устойчивост - помага за намаляване на отпечатъка върху околната среда чрез намаляване на използването на хартия, потреблението на енергия и други процеси, изискващи големи ресурси.
Уникалното в моята разработка е партньорството между месната власт, гражданите и бизнеса с автоматизация на процесите в администрацията. Общината ще е способна изцяло да обедини всичките си екологични операции в една платформа. Процесите ще спомогнат за намаляване на вредното въздействие върху градовете и околната среда, като се обръща особено внимание на управлението на градските отпадъци.
Моите клиенти на първия етап от развитие са общините, по-малки населени места на територията на Република България и търговски вериги.
Моят екшън план предвижда създаване на компания за разработване и прилагане на проекти, свързани с опазване на околната среда. Поетапното въвеждане на депозитна система и плавен преход, като се започне работа в посока към по-голяма информираност на обществото за спецификите и ползите на тази система, по-голяма ангажираност на местните власти, търговските вериги, бизнесите и различните инвеститори, както на местно, така и на национално ниво, и чрез поставянето на станции за рециклиране на все повече места. Чрез новия „еко прозорец“ ще е възможна пълна дигитализация с интелигентни и устойчиви операции. Бърза отчетност и статистика с възможност за спомагане при предстоящата промяна в начина на облагане и съгласно новата методика за изчисление на таксата за битови отпадъци "замърсителят плаща".
Най-много се гордея с това, че благодарение на натрупания опит и познания, мога да помогна за устойчиво опазване на околната среда.
В науката мечтая да допринеса за реализирането на кръгова икономика с нулеви отпадъци.
Моето бъдеще като предприемач в науката е обвързано с усилен труд и желание за развитие.
Другите участници в Предприемачи в науката - тук.