Аз съм Мартин Манчев Манчев, студент в Технически университет – София по специалност „Компютърни системи и технологии на немски“ – първи курс, и софтуерен инженер в Тягов ИТ.
Моята научна работа е в областта на софтуерното инженерство, като целта ѝ е да помогне на хората, за които е предназначена.
Моята въздействаща бизнес идея е в помощ на хората със слухови проблеми.
Моят продукт е проектът Signity, който използва алгоритми от сферите на Изкуствения Интелект, Машинното Обучение и Дълбокото Обучение. Те са нужни, за да може да бъдат реализирани двете функционалности на проекта.
Проблемът, който решавам се корени в това, че в България има около 120 000 души с увреден слух. Достъпът до образование е особено труден за приблизително 5 000 – 7 000 деца с такива увреждания. В страната ни има само три специални училища за деца с увреден слух. Тези учебни заведения могат да приемат едва около 500 ученици. В резултат на това повечето от тези деца трябва да посещават редовни училища, които не са оборудвани за техните специфични нужди. Техните учители и съученици не владеят жестов език, което прави общуването помежду им на практика невъзможно. В следствие от това, тези деца са лишени от равен достъп до образователната система.
Уникалното в моята разработка е фактът, че досега няма подобно разработено приложение, както с опция за превод от жестов към разговорен, така и от разговорен към жестов български език.
Моите клиенти биха били, както хората от аудиторията, която целим да привлечем, така и институциите в България.
Моят екшън план предвижда подобряване на досегашните функционалности и добавяне на нови такива. Предстои интегриране на Signity Learn. Този компонент ще предлага обучение по български жестомимичен език. Както ученето на всеки непознат език, Signity Learn ще премахне бариерата в общуването с хората с увреден слух. Това е част от плана ни да улесним обучението на деца с проблеми със слуха като предоставим лесно и приятно обучение по жестомимичен език. Разширяването на дейността на Signity ще докаже още веднъж, че софтуерът е мощно средство за решаване на проблеми и може да променя животи към по-добро.
Най-много се гордея с постигнатите до момента отличия на проекта, които ме мотивират да продължавам да развивам не само Signity, но и себе си. Гордея се, че създавам не само качествен софтуер, но и софтуер с кауза.
В науката мечтая да сбъдна мечтата си, която е чрез осъществяването и реализирането на проект, да съм в помощ на стотици, или дори хиляди хора.
Моето бъдеще като предприемач в науката би включило придобиването на нови знания и умения, запознаването с нови хора и по-нататъшното ми развитие като личност.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2022 - тук.