Конкурсът Предприемач в науката 2024 беше впечатляващ финал на програмата Предприемачи в науката.
Всеки един от представените 15 проекта имаше свой незабравим момент. Участниците бяха подготвили pitch deck-а си с внимание към детайлите и много страст. Този път най-големият представен прототип беше тренажор, който е тестван от Тервел Пулев, но малцина от журито се престрашиха да го тестват лично. За демонстрацията на идеите и постигнатите резултати помогнаха мостри, проби и растения.
Водещ на конкурса тази година беше очарователната Теодора Савчева, настоящ носител на наградата Предприемач в науката. Тя подкрепяше участниците с усмивка и следеше стриктно за спазване на регламента. За това отговаряше и съдията от журито Христо Вълев, който пускаше хронометъра, за да отмери кратките дълги 4 минути за всяка презентация.
Кой се бори за наградата Предприемач в науката?
1. Александър Дилчев, студент в Технически университет – София
Александър представи проект Зелен водород чрез хидроенергия. Предлага система от хидроагрегат свързан към електролизьор. Тъй като участниците презентират по азбучен ред, той имаше късмета да открие надпреварата и вдигна летвата от самото начало. След края на презентациите беше и първият, получил специална награда от София Тех Парк – участие в Инкубационната програма SEEIP.
2. Анджела Иванова, студент в Биологически факултет на СУ Св. Климент Охридски
Анджела представи проект Устойчиви решения за опаковки: Биопластмаса от растителни отпадъци. Тя предлага технология за производство на биопластмаса от стъбла и листа от царевица, вместо нишесте. Все още няма екип, но има ясна идея какви лабораторни тестове предстоят, за да започне същинската работа по проекта.
3. Веселин Вълев, докторант в Софийски университет Св. Климент Охридски
Веселин представи Wash deck, защото темата на проекта му е Система от съдомиялни и перални машини за къмпинги и други туристически обекти. Предлага решение за намаляване на разходите и замърсяването на водата, редуциране използването на пластмасови съдове и опаковки, използване на биопрепарати за миене и пране.
4. Виктор Наков, Студент в УНСС
Виктор представи проект Иновативна транспортна мрежа с електрически товарни автомобили. Предлага да създаде интегрална транспортна платформа от екологосъобразни, електрически товарни автомобили чрез прилагане на иновативни подходи и софтуерни решения, които да намалят разходите за гориво, да оптимизират логистиката и да ускорят доставките като същевременно предложат устойчиви решения за бъдещето на транспорта.
5. Виктория Спасова, студент в Медицински факултет на Софийски университет
Виктория представи проект МикоБакНитро – микроекосистеми и сигналинг за земеделски култури-победители. Предлага самонаторяване на растенията като алтернатива на скъпите, замърсяващи околната среда азотни торове. Нейната авторска научна разработка е в симбиоза между азотфиксиращи бактерии, гъби и растение. Нейният продукт би бил универсално решение за 80% от земеделските култури.
Виктория получи специалната награда от София Тех Парк – участие в Инкубационната програма SEEIP. Спечели и вниманието на бизнес ангелите, гости на конкурса и получи от Иван Диков, международен обучител и коуч, безплатна инвестиционна консултация и книгата Ангел: Как да инвестираме в технологични стартъпи - безценен съвет от ангел инвеститор, който превърна $100 000 в $100 000 000.
6. Габриел Генков, студент в Технически университет – София
Габриел представи идейна концепция за Achivy – приложение за предизвикателства. Предлага да се измести фокуса от пасивно прекарано време в социалните мрежи към активно участие, което да бъде полезно и стимулиращо, в среда на хора с общи интереси.
7. Габриела Методиева, студент в УНСС
Габриела представи проект ⠊see - платформа за внедряване на устойчиви решения за незрящи в онлайн пространството. С нея предлага решение как да бъде вдигната бариерата пред достъпването на уеб пространството от уязвими групи, които да не бъдат лишени от „преживяване“ на съдържанието.
8. Даниела Владимирова, основател на биотехнологичен стартъп Ентела
Даниела представи проект за създаване на ефективен и достъпен биоинокулант, който да намали употребата на синтетичен азот в земеделието. Тя е съосновател на биотехнологичния стартъп Enthela, който разработва устойчива хранителна система като алтернатива на химията в земеделието. С представянето си спечели вниманието на бизнес ангелите и получи от Иван Диков безплатна инвестиционна консултация книгата Ангел: Как да инвестираме в технологични стартъпи - безценен съвет от ангел инвеститор, който превърна $100 000 в $100 000 000.
9. Денис Исметов, студент в Технически университет – София
Денис представи проект Inovator Machine – система от машини за преработка на отпадък до нов продукт. Предлага с „умни“ машини да бъде създадена достъпна технология за всеки бизнес, като се повиши енергийната ефективност и се намалят емисиите на въглероден диоксид при преработка на отпадъци.
10. Ивайло Първанов и Филип Янков, Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН
Ивайло и Филип представиха LivAI - дигитален wellbeing асистент. Разработката предлага решение за качествен сън с AI постелка с персонализирани съвети, по-евтина, по-лека, по-дълготрайна и пасивна. Според авторите тя би решила и проблема с избор на правилен матрак.
11. Доктор Йоанна Йорданова, докторант и асистент в Институт по невробиология, БАН
Йоанна представи Иновативен тренажор за усъвършенстване на спортно-техническите качества и бързината за взимане на решения в спорта и бизнеса. Тренажорът вече е регистриран като полезен модел. Предлага се с приложен софтуер, чрез който могат да се създават индивидуални модели на тренировка. На място в залата пред журито беше направена демонстрация и беше показано видео с тренировка на Тервел Пулев. Това донесе на д-р Йорданова покана да презентира продукта си пред Bulgarian Angels Club.
12. Красимир Дебеляшки, докторант в Минно-геоложки университет Св. Иван Рилски
Красимир представи проект Прилагане на депозитна система на местно ниво в България. Предлага създаване на SaveWaste - интегрирана платформа за дигитализация на процесите по ефективното управление на отпадъци в общините. За реализация на идеята по време на участието си в Предприемачи в науката е основал Състейна (SUSTAINA) ЕООД.
13. Мария Александрова, основател на Анализирай това
Мария представи проекта си Анализирай това - платформа за личностно развитие, през която се провеждат психологически проучвания (analyse-this.com/). Предлага за изследователите достъп до лица, които имат вътрешна мотивация да участват и активно търсят начин за личностно подобрение. Те от своя страна получават безплатно резултатите и персонализирани препоръки. С презентацията си Мария спечели две награди – от бизнес ангелите - безплатна инвестиционна консултация от Иван Диков и книгата Книга Ангел: Как да инвестираме в технологични стартъпи - безценен съвет от ангел инвеститор, който превърна $100 000 в $100 000 000. И от София Тех Парк специалната награда – участие в Инкубационната програма SEEIP.
14. Мария Рогова, гл. асистент в Биологически факултет на СУ Св. Климент Охридски
Мария представи проект Проследяване на потенциала на екстракти от Xanthium italicum за приложение в козметиката. Целта е да се изследват антиоксидантната и антимикробиалната активности на екстрактите от различни части на българските представители от вида.
15. Цветомир Гечев, докторант в Технически университет – София
Цветомир представи Methakyp - допълнителен мощностен агрегат с метанолова горивна клетка за тежкотоварни автомобили. С разработката предлага намаляване на консумацията на гориво, намален еко отпечатък и подобрено удобство при почивка на водача. Използвайки система с екологично гориво, пригодна както за нови, така и за стари автомобили, може да бъдат намалени драстично емисиите на вредни газове.
След финала на презентациите, бизнес ангелът и обучител Иван Диков обяви, че всички участници имат едно голямо Да, защото вече са започнали и са направили най-важните първи стъпки. Защото отсега нататък ще получават хиляди пъти Не и трябва да се учат от това. Той увери, че при реален прогрес и взета под внимание обратна връзка, всеки един от тези стартъпи също може да получи покана за представяне на бизнеса си пред ангелския клуб през 2следващата година.
Своето голямо Да заслужиха всички с активното си участие и отдадена работа по време на обучителната програма Предприемачи в науката. Сертификатите връчи учредителя на фондация Карол Знание г-н Станимир Каролев, който на финала разказа вдъхновяващата история на Александрийския музейон.
Кой ще грабне наградата Предприемач в науката и 30 000 лв.? Очакваме решението на журито.