Теодора Сотирова е експерт Връзки с бизнеса в Единен център за иновации на Българската академия на науките. Опитен стартъп консултант, съветник по финансиране и бизнес моделиране за стартиращи компании, иновации и управление на промяната.
Към екипа на иновационния център на БАН се присъединява м.г. Преди това е стартъп ментор с фокус върху финансиране, стратегическо развитие, управление на проекти, иновации и комерсиализация. Няколко години е мениджър Бизнес развитие в IMS Data Intelligence. Подобна е и позицията ѝ в биотехнологичния стартъп Printivo, където отговаря за цялостната бизнес стратегия и финансиране.
Консултант по иновации и финансиране е и в Българска стопанска камара, където работи повече от 7 години. Била е експерт Международни връзки, финансово разузнаване в Държавна агенция Национална сигурност.
Завършила е Международни отношение в УНСС и Бизнес администрация в Нов български университет.
Добре дошла като лектор на Предприемачи в науката! Твоята лекция ще е на финала, но ще е една от най-важните, свързани с финансирането на проектите. Разкажи ни първо за твоя личен опит в един от биотехнологичните стартъпи – Printivo.
- Работата с Printivo беше предизвикателство и изключително полезен опит. Това ми даде възможност да опозная отблизо един класически R&D стартъп и да извървя целия път от идеята, през търсене на финансиране, до изкарването на продукт. Осъзнах, че комерсиализацията на R&D продукт е нещо много различно, особено когато става дума за пробивна технология.
Кое беше най-трудното за развитието на компанията според теб?
- Най-трудното беше с хората. В сектора има хроничен недостиг на кадри и за нас беше голямо предизвикателство да открием опитни хора, които имат желание да се занимават с наука. Това ни накара да търсим и извън България и успяхме да привлечем млади учени от Италия, Словакия, както и стажанти - български студенти от Западна Европа.
През последните години консултираш и съветваш стартиращи бизнеси. Имаш ли опит като основател? Минавала ли си стъпките и предизвикателствата, които срещат начинаещите предприемачи?
-Да, имам опит и като основател на два стартъпа. И двете фирми са в сектора на дигиталните услуги, където експериментираме с platform-based бизнес модел. Да си основател е много различно от консултантската дейност. Смятам, че да познаваш отблизо и двете страни е изключително обогатяващо.
Сега в Единен център за иновации на Българската академия на науките имате ново предизвикателство – комерсиализация на научни разработки. Ще бъде ли възможна тази мисия?
- Определено мисията е възможна. В момента има много възможности и пазарът е жаден за иновации.
Кои са първите проекти, които те впечатлиха?
- БАН има изключително разнообразна дейност и проектите, по които работят научните екипи са многобройни. Естествено, в условия на зелен преход и дигитална трансформация, много научни екипи работят по свързани теми. Изключително интересни са разработките на БАН свързани с водород и съхранение на енергия. В тази област са постигнати добри резултати и технологиите са със сравнително високо ниво на технологична готовност, което ги прави готови за комерсиализация. Имаме също така интересни разработки за строителни материали и изолации от отпадъци, пречистване на води и въздух от замърсяващи производства. Разнообразието е наистина голямо, като постижения има и в хуманитарните дисциплини.
Имаш ли информация за спинофи на БАН?
- БАН има известен опит в създаването на спинофи, но бих казала, че сега тази дейност ще се разгърне. Вече имаме един спиноф в сектор енергийна ефективност, който е в началото на своето развитие. По време на Spinoff Conference Bulgaria 2024, един от новите спинофи с участието на Институт за изследването на населението и човека - БАН беше награден за Спиноф на годината 2024. Фирмата разработва платформа за ментално здраве на млади майки като използва възможностите на ИИ.
Как Единен център за иновации работи с отделните институти и екипи? Какви цели си поставяте?
- ЕЦИ работи с всички институти по няколко основни направления: технологичен трансфер, комерсиализация, защита на интелектуална собственост и финансиране. Основните ни цели са свързани с това да доведем повече научни разработки до пазара.
Ще видим ли в Предприемачи в науката 2024 силни и стойностни проекти, които имат потенциал да бъдат в основата на стартъпи или спинофи?
- Вярвам, че ще успеем да излъчим силни разработки, които имат потенциал да се превърнат в успешни спинофи.
Кое е най-важното, което би искала да научат от теб участниците в Предприемачи в науката?
- Ще бъда удовлетворена ако младите учени съумеят да съчетаят принципите на научното изследване с гъвкавостта на иновациите и предприемачеството. Надявам се да успеем да насърчим и изградим култура за иновации, на която те да станат посланици в техните организации.
Благодаря ти! Очакваме те в Предприемачи в науката 2024.