Аз съм…амбициозна, трудолюбива и открита. Казвам се Мартина Лазарова и съм студент по медицина в Медицински университет – София. Обичам да пътувам, обичам да се уча, обичам да излизам от зоната си на комфорта. Като бях малка си мислех, че за да живееш живот „като по филмите“ трябва да си специален, трябва да си роден под щастлива звезда, да си невероятно умен, уникален късметлия, трябва да ти е дадено нещо от горе. Невероятните неща не ги правели обикновените хора.
Аз живея „като по филмите“. Не съм специална, никога не съм била голяма късметлийка, нищо не ми е дошло наготово. Научих се да гледам, където другите не поглеждат, понякога да вземам по-дългия път, да се предизвиквам и никога да не казвам „не“ на възможностите, които са ми се предлагали. Всеки ден ми се случват неща, които никога не съм и подозирала, може да преживее „обикновен човек като мен“. Проектът, с който участвам е едно от тях.
Един от любимите ми цитати е на Сър Артър Конън Дойл: „Животът е безкрайно по-странен от всичко, което умът на човека може да измисли“. И е бил прав – невероятни неща се случват и на обикновените хора.
Моята научна работа беше вдъхновена от организацията e-NABLE – група доброволци, които чрез 3D принтери изготвят иновативни детски протези. Това беше първият impact project, с който се запознах и си казах – искам да се занимавам с нещо такова. Това ме насочи към медицината и по-късно към ортопедията. Проектът, по който работим съвместно с Милко Пенев, обединява в себе си ортопедия, биохимия и бизнес. Чрез култивиране на стволови клетки, работим по изграждането на идентичен с човешкия биоорганичен хрущял, който да намери широко приложение в ортопедията, като замести титаниевите импланти и хиалуроновите инжекции. Или с други думи, както обича да казва Милко Пенев – правим колена.
Моята въздействаща бизнес идея показва, че в медицината има място за предприемачество, а в лабораторията може да се работи отвъд фундаменталните проучвания. „Колагенови импланти“ е предприемаческо начинание с крайна цел развитието на добре разработен бизнес модел, който, подкрепен от силна икономика, да позволи достигането на нашия продукт до голяма пациентска база.
Моят продукт е възможност и надежда за много болни без друга алтернатива. Колагенови импланти ще намери приложение не само в ортопедията, а и в кардиохирургията, пластичната и реконструктивна хирургия и фармацията – целта ни е да се създаде висококачествен продукт, готов за масова употреба, като комерсиализацията му да се основава на икономическата изгода от прилагането му.
Проблемът, който решавам засяга средно 40 000 българи годишно, които претърпяват операция на долен крайник. Средно 800 000 американци, на които тази година ще им се наложи смяна на колянна става, 200 на всеки 100 000 души в държави като Финландия, Австрия и Белгия.
И това са само хората, които са успели да си позволят операцията финансово. Хората, които могат да си позволят повече от месец възстановяване, в което няма да имат възможност да ходят на работа и да извършват тежък физически труд.
Уникалното в моята разработка e иновативният подход, подкрепен както от науката, така и от икономиката. На пазара към днешна дата не съществува конкурентен продукт, който да осигури безопасността и сигурността, която ние предлагаме, при максимално дълъг период на употреба на импланта.
Моите клиенти…не са клиенти. Те са деца, спортисти, хора с увреждания, едно момче, което срещнах в отделението, когато бях първи курс и още мисля за това как му казахме, че и операция няма да помогне…Съседката, която пак ме пита, хиалуроновите инжекции в колената почнаха ли да ги покриват по здравна каса, или да иска направление за рехабилитация. Бабата на една приятелка, която така и не могла да се проходи след смяната на ставата. Хора с лица и истории, хора, които познаваме и аз, и вие.
Моят екшън план предвижда усъвършенстване на процеса, патентоване на технологията и популяризиране на продукта в лекарските среди.
Най-много се гордея с хората в България, които въпреки всички трудности се опитват да направят промяна и успяват.
В науката мечтая за повече възможности за младите и популяризиране на идеята, че да се занимаваш с наука е готино. Учените не са едни луди белобради старци, затворили се в някой тъмен ъгъл на университета. Учените слушат музика в лабораторията и не са вечно облечени с престилки. Науката може да бъде забавна, може да бъде вълнуваща и преди всичко може да бъде за всеки. 🙂
Моето бъдеще като предприемач в науката…надявам се e изпълнено с успехи, любопитни срещи, нови знания и преди всичко много вдъхновение. С участието си в програмата и проекта се надявам да вдъхновя поне един човек да си зададе въпроса „Мога ли аз да съм следващият?“, да излезе от зоната си на комфорта и да тръгне по пътя на непознатото.
Кои са другите участници в Предприемачи в науката 2021 - тук.