Георги Сиджимков ще бъде лектор на Предприемачи в науката за етапите на финансиране на стартиращи компании. Той е партньор в Sofia Angels Ventures, където ръководи екип от ангели инвеститори. Фондът оперира с 13 млн. евро, които инвестира в технологични стартиращи компании на ранен етап на развитие в България и региона.
Финансистът има повече от 28 години опит в рисковия капитал като инвестиционен мениджър и консултант в областта на корпоративните финанси.
Неговата мисия е да помага на предприемачите да реализират своята визия и да разширят бизнеса си, като същевременно генерират висока възвръщаемост за инвеститорите.
Преди да съоснове Sofia Angels Ventures има впечатляваща кариера у нас и по света – от Австралия, където е част от ръководния екип на телекомуникационна компания в Сидни, през лектор на Investment Banking Institute в Нютаун, Пенсилвания, член на борда на BullGuard в Лондон (доставчик на антивирусен софтуер, продаден на Avira GmbH през декември 2020), до остров Джърси в Ла Манша, където в CIP Advisers управлявал Venture Capital инвестиции в развиващи се технологични компании в Европейския Съюз и Австралия.
В България е бил главен изпълнителен директор на Development Capital Management - компания, която управлява Black Sea Property Fund с инвестиции във ваканционни недвижими имоти в България. Участвал е в настоятелството и е бил председател на финансовата комисия на Американски изследователски център в София. Повече от 10 години е посветил като член на изпълнителния съвет на „Заедно в час“.
Кариерното си развитие започва в Deutsche Bank като анализатор. Като част от екипа на банката за инвестиционно банкиране работи по приватизацията на Българската Телекомуникационна Компания.
Завършил е Английската гимназия в Благоевград, бакалавърска степен по Европейска бизнес администрация в Regent's University London и MBA, финанси и корпоративна стратегия в Yale School of Management, с отличие по корпоративни финанси.
Използва богатия си професионален опит, предимствата на академичното си образование и широката мрежа от контакти и партньори, за да предостави стратегически насоки, оперативна подкрепа и достъп до капитал и пазари. Активно работи за развитието на местната екосистема, като ментор, лектор и участник в бордовете на няколко организации и компании.
Предприемачите в науката може да успеят в своето начинание и да променят индустрията в партньорство с опитни инвеститори
Sofia Angels Ventures инвестира в мащабируеми стартиращи компании на начален и ангелски етап. Кое ви отличава от другите VC фондове у нас?
- Sofia Angels Ventures се отличава с прилагане на много селективен подход при подбора на компании и извършване на дълбок анализ на правните и финансови аспекти на бизнеса. Отличаваме се и с нашето изискване за създаване на прозрачна и устойчива финансова отчетност в портфолио компаниите преди получаване на инвестицията.
Какъв е размерът на инвестициите и компании в кои сектори таргетирате?
- Sofia Angels Ventures инвестира в първия рунд между 200 000 и 500 000 евра. При последващ рунд може да инвестираме до 1 000 000 евра. Винаги съ-инвестираме с частни инвеститори при идентични условия, за да споделим риска, за да получим потвърждение на потенциала на проекта, както и да създадем повече стойност за компаниите в портфолиото.
Колко компании има вече в портфолиото на фонда?
- В момента имаме 13 компании в нашия портфейл.
Какви са инвестиционните критерии на фонда?
- Следните критерии насочват нашия изборен процес:
• Потенциал за 10 пъти възвращаемост от инвестицията;
• Доказателство за глобална мащабируемост на бизнеса;
• Бизнес модел с P&L, CF и BS (включително яснота относно ценообразуването, брутните маржове, предположенията за мащабируемост, капиталовите разходи и нуждите от оборотен капитал);
• Интелектуална собственост (защита и права за използване на интелектуална собственост от трети страни);
• Екип (основатели на пълен работен ден, които имат финансово участие в бизнеса);
• Убедителни доказателства за голям пазар и готовност да се плаща за продукта.
Как академични предприемачи могат да стигнат до вас? Необходимо ли е да имат регистрирана компания или могат да дойдат само с идеи за бизнес?
- Академични предприемачи могат да се свържат с нас чрез електронна поща или да попълнят формуляра за контакт на сайта. Не е необходимо да имат регистрирана компания, но трябва да имат ясна идея за бизнес, която да представят на нашия екип, както и добре обоснован финансов план.
Какво трябва да знаят, когато се подготвят за презентацията пред Sofia Angels Ventures?
- Един от най-важните аспекти на успешната презентация е да кратка и ясна. По-добре да използват снимки и изображения, които се запомнят по-лесно. Най-важното е да комуникират ясно какво е практическото приложение на представяната технология, какви са рисковете при развитието ѝ и как тя отговора на нуждите на пазара. Презентацията трябва да има ясно послание през цялото време, което да е подкрепено с факти.
От богатия опит, който имаш, кои три фактора би посочил като основни пречки пред технологичния трансфер у нас?
- Инвестиционната активност в иновации в България е недостатъчна. За да се подобри тази ситуация, е необходимо да се инвестират повече капитали в технологии както от страна на бизнеса, така и от страна на държавата. Работната ръка е недостатъчно квалифицирана. Координацията между академичните институции и бизнеса е недостатъчна.
Какви източници на финансиране предпочитат стартиращите компании в България?
- Болшинството от стартиращите компании предпочитат източници, които биха осигурили нужния размер на капитала за възможно най-дълъг срок. За такъв тип инвестиции са много подходящи фондове, които оперират с държавен или Европейски ресурс, грантови схеми, както и капитал от приятели и семейството.
Подходящо ли е дяловото инвестиране за научни стартъпи или университетски спинофи?
- Дяловото инвестиране е подходящо за научни стартъпи и университетски спинофи, тъй като позволява на инвеститорите да разпределят риска между много компании и да получат по-голямо възвръщаемост на инвестицията си.
На какво искаш на научиш участниците в Предприемачи в науката?
- Бих желал да им предам ентусиазъм и вяра, че могат успеят в тяхното начинание, когато желаят да променят индустрията, в която работят, и че тази промяна става по-възможна когато работят в партньорство с опитни инвеститори.
Благодаря ти! Очакваме те в Предприемачи в науката 2023.
Програмата и другите лектори на Предприемачи в науката 2023 - тук.