Виктор Атанасов ще бъде лектор на Предприемачи в науката от Сингапур. Той е съосновател на Allterco (вече Shelly Group Plc) в София и WOGI в Сингапур. Благодарение на своя богат опит в Европа и Азия, той проявява духа на истинския дигитален предприемач - безстрашност в срещата с нови предизвикателства и способност да визуализира и оформя бъдещето на дигиталната икономика, което вдъхновява служители, партньори, клиенти и млади предприемачи около него.
Виктор е част от програмата "10x1000 Tech for Inclusion" за 2022 година, създадена и финансирана от Ant Financial Group и International Financial Corporation за нови таланти и технологични лидери, чиято цел е да станат движеща сила за дигиталния растеж в икономиката.
Виктор е от града на тепетата, възпитаник на Езикова Гимназия Пловдив и с бакалавърска степен по бизнес науки от Martin Luther University в Halle-Wittenberg, Германия.
Започва професионалната си кариера в Германия още като студент. В зората на стартъпите в Берлин той се присъединява към младата компания на братята Samwer (по късно те основават Rocket Internet - инкубатор за интернет и технологични компании), която бива придобита от VeriSign Inc. и след това закупена от Fox Mobile.
Вдъхновен от стартъп вълната и подхранен от желание да остави следа след себе си, Виктор се завръща в България и през 2008 г. съоновава Allterco в София като заема позицията на Маркетинг директор и член на Борда на директорите. През 2012 г. се премества в Сингапур, където поема развитието на компанията в региона а разраства бизнеса в Малайзия и Тайланд. Днес Allterco, вече Shelly Group Plc, е доставчик на IoT решения и продукти за интелигентна автоматизация и е единствената българска компания с двоен листинг на Българска Фондова Борса (2016) и Prime сегмента на Франкфуртска Фондова Борса (2021). Двойното листване на Allterco на Франкфурктската Фондова Борса бе отличено като най-впечатляващата сделка за 2021 г. на Forbes Business Awards 2022.
През последните години, съвместно със съпругата си, Виктор основава компанията WOGI в Сингапур. Компанията е специализирана в предлагането на решения за възнаграждения и стимулиращи разплащания за клиенти, служители и корпоративни партньори, обхващайки програми за възнаграждения, лоялност и стимулиране на активност. Днес WOGI е лидер в Югоизточна Азия в тази област, предоставяйки своите услуги на над 400 корпоративни клиент- банки, застрахователни компании и мобилни оператори. Компания има 70 човека персонал и офиси в Сингапур, Малайзия, Тайланд, Виетнам, Индонезия, Хонг Конг и Шри Ланка. През януари 2023 г., световният доставчик на плащания Blackhawk Network закупува миноритарен дял от WOGI, като това сътрудничество цели да ускори развитието на бизнеса в цялата Югоизточна Азия.
Движещата сила в икономиката: държавата инвестира в приоритетни области, университетите подготвят иновациите за пазара, компаниите ги имплементират
Компанията която развиваш в момента е фокусирана в алтернативни разплащаня в Югоизточна Азия. Защо тази част на света?
- Вече 12 години живеем в Сингапур с цялото семейство и двете ни деца са родени тук. Защо сме се заемали с бизнес в този регион? Отговорът е доста прост. Заедно с Китай, този регион е пионер в областта на алтернативните начини на плащания. Мога с увереност да кажа, че в този район алтернативните плащания са нещо напълно обичайно, докато в останалата част на света са именно алтернативни. Това се дължи на факта, че в Югоизточна Азия се акцентира върху финансовата интеграция на пазарите. Финансовата интеграция (Financial Inclusion) е концепция, която се стреми да осигури участие и достъп до финансови услуги и продукти като плащания, банкови сметки, кредити, застраховки на всички граждани, независимо от техния социален или икономически статус. Целта на тази инициатива е подобряване на финансовата стабилност и благосъстоянието на хората, като им предоставя възможност за по-ефективно използване на финансовите и платежни продукти и участие в икономическия живот на обществото.
Как би оценил стартъп средата в Сингапур?
Сингапур се класира в топ 10 на най-развитите стартъп екосистеми в света и заема челна позиция в глобалния рейтинг на технологичните иновации. В този град-държава, с население от 5.6 милиона души и площ от 730 квадратни километра функционират над 4 000 технологични стартъпи, 200 инкубатора и над 400 фонда за дялово участие (VCs). Този факт е впечатляващ и подчертава изключителния растеж и успех на стартъп обществото в Сингапур.
През 2021 година само в Сингапур 20 компании достигнаха статус на еднорог (unicorn) – стартъпи, с оценка над 1 милиард долара. За сравнение, в цяла Европа този брой е 84, като само 4 от тях произхождат от Източна Европа.
На какво се дължи това? Какви са съставките за създаването на такава успешна стартъп еко-система?
- Това представлява комбинация от множество фактори, които са от съществено значение за успешната стартъп екосистема. В първата редица, Сингапур се отличава с изключителна политическа стабилност, което е различно от други региони като Хонг Конг. Съчетана с мощната икономика и добрите закони, тази стабилност осигурява необходимата защита на иновациите и инвестициите. В допълнение,
Сингапур се нарежда сред най-лесните места в света за стартиране на бизнес, поради няколко ключови фактора. Първо, английският е официален език, което улеснява комуникацията и бизнес процесите. Второ, държавната администрация е изключително ефикасна - подкрепя иновациите и бизнеса чрез различни стимулиращи мерки. Трето, образователната система е една от най-добрите в света, предоставяйки достъп до таланти.
Не на последно място, стратегическото геополитическо местоположение на Сингапур му дава лесен достъп до пазарите на страни като Виетнам, Тайланд, Малайзия и Индонезия.
Каква е ролята на университетските стартъпи и спинофи в сингапурската екосистема?
- Университетските стартъпи са неотделима част от тази екосистема, която Сингапур успешно разви през последните 10 години. Този успех се дължи на ясната политика, фокусирана върху идентифицирането на стратегически иновативни области в технологиите като приоритети за развитие към ключови технологии.
Държавата направи значителни инвестиции в тези сектори и насърчи създаването на предприемачески програми в университетите.
Университетите сами станаха инкубатори за стартъпи в тези приоритетни области, предоставяйки на студентите възможности за реално предприемачество. Те осигуриха ресурси като база, информация, менторство и финансиране. Този подход породи нова генерация млади предприемачи, които станаха движещата сила зад екосистемата.
За допълнително ускоряване на иновациите, държавата и университетите сътрудничат с големите местни компании, които активно се включват с млади стартъпи. Този партньорски подход допълнително насърчава напредъка в иновациите, като иновациите минават през три стъпки.
Първо държавата инвестира в приоритетни иновативни области. След това университетите подкрепят иновациите в тези области и ги подготвят за пазара. И накрая, големите компании имплементират иновациите на пазара. Този цикъл е движещата сила зад икономиката.
Какво от добрите практики би могло да се приложи и у нас, за да се появят и в България университетски компании?
- За мен съществуват две важни стратегии, които биха допринесли за развитието на университетски компании и тяхното интегриране като ключова част от екосистемата. Едната е създаването на дългосрочен план с определени приоритети и бюджет от страна на държавата, която подкрепя ключови технологии в областта на иновациите и образованието. Втората стратегия включва въвеждането на практически предприемачески програми в университетите, насочени към приоритетни сектори на страната, както и активното сътрудничество с бизнес сектора за успешното интегриране на иновациите в реалната икономика.
Кое е най-важното, на което би искал да научиш българските академични предприемачи?
- Предприемачеството не се свежда до наука, а е по-скоро ментален стил, убеждение и начин на мислене. Знанията могат да се усвоят или придобият с времето.
Благодаря ти! Очакваме те в Предприемачи в науката 2023.
Програмата и другите лектори на Предприемачи в науката 2023 - тук.