Проектът COSMOS – първата българска виртуална биобанка за туморни тъкани, д-р Мариела Василева-Славева разработва заедно с д-р Ангел Йорданов от клиника по онкогинекология към Университетска болница Д-р Георги Странски – Плевен и професор в катедра Акушерски грижи към факултет „Здравни грижи“ на Медицински университет – Плевен.
Екипът вече работи по създаването на виртуалната биобанка за туморни тъкани. Целта на проекта е да осигури достъп на българските лекари до повече научни изследвания.
Носителката на наградата Предприемач в науката, преди да се присъедини към екипа на медицински комплекс Д-р Щерев, е хирург в Университетска болница Аджибдем Сити Клиник София. През 2016 г. защитава дисертация по проект за прогностичните и предиктивни фактори при карцинома на гърда. Като част от него, участва в създаването на първата биобанка за туморни тъкани от болни с карцином на гърдата в Медицински Университет София. Две години по-късно специализира в Холандския Национален раков институт, където вижда как добрите клинични практики се съчетават с иновативни изследователски подходи в името на едни изключителни резултати от лечението.
През 2019 г. печели едногодишна стипендия на Европейската асоциация по медицинска онкология за изследователска работа в EXTRO-lab, Катедра по онкология и лъчетерапия на Медицински университет Инсбрук, Австрия. „Там се запознах със същината на лабораторните изследвания и осъзнах огромната полза от фундаменталните изследвания, но и техните ограничения“, разказва д-р Василева. В Университета в Инсбрук, всяко отделение има своя биобанка, в която се съхраняват тъкани и клинични данни, но тъй като софтуерът на всяка от тях е различен, данните от биобанките не могат да се използват заедно и да се обобщят.
Този опит е в основата на идеята ѝ за COSMOS- първата българска виртуална биобанка за туморни тъкани у нас. Това е и проектът, с който спечели журито на конкурса Предприемач в науката и награда от фондация „Лъчезар Цоцорков“.
Създаването на виртуална биобанка, обединяваща клинични данни за пациенти от различни центрове дава възможност лесно да се обработи голяма и достоверна информация, свързана със съответните заболявания, дава огромно поле за анализ на общи данни и открива много възможности за международна колаборация.
"Виртуалната биобанка, управлявана правилно, може да допълни данните на националните ракови регистри и изключително да обогати данните на отделните онкологични центрове. Може да се използва като система за организация на патологичните и хирургичните отделения или дори на лъчетерапевтичните и онкологични звена в центровете, които разполагат с отделение по патология“, добавя д-р Василева.
Тя е член на борда на Клуба на възпитаниците на Методи в клиничното изследване на рака - MCCR Alumni Club (MAC) и на борда на младите хирурзи на Европейската асоциация по хирургична онкология (Young Alumni Club of ESSO). Секретар е на сдружение „Жените в онкологията – България“. Д-р Василева e сред отличените в категорията „Ти си нашето бъдеще“ лекари на престижната церемония „Лекар на годината 2022“ на Български лекарски съюз.
През 2022 основава Българско дружество за борба с рака на гърдата и други гинекологични тумори. Организацията провежда образователни инициативи насочени към студенти, специализанти, млади лекари и пациенти.
В науката мечтая да бъдем на режещото острие на научните постижения, но и за постоянство и плодотворство, без лимити.
За проекта от първо лице - тук.