Като част от научния екип на 31-вата национална антарктическа експедиция замина предприемачът в науката д-р Теменужка Спасова от Института за космически изследвания и технологии на БАН. С първата група български изследователи на 23 ноември тя се отправи по маршрута София – Амстердам – Сантяго де Чили – Пунта Аренас – остров Ливингстън.
По същия маршрут с нея замина и иновативната батерия магнезий-въздух OXYMET®, създадена от екипа на д-р Илиян Попов, носител на наградата Предприемач в науката. Именно с разработката на батерията в края на 2019 г. тогавашният главен асистент в Института по Електрохимия и Енергийни Системи при БАН спечели журито и финансова подкрепа за проекта си.
Със средствата от наградата закупи 3D принтер и започна да създава първите моделни тестови клетки метал-въздух. По-късно регистрира и марката OXYMET®.
За целите на изследванията на д-р Теменужка Спасова, инж. Попов конструира автоматична записваща метеостанция (AWG). Тя беше използвана за проверка на работата на иновативната електрохимичната система магнезий-въздух в полярни условия.
Екологична батерия магнезий-въздух OXYMET® работи с електролит от океанска вода в присъствието на химични субстанции от биологичен произход, като добавки за подобряване на електрохимичният процес, обяснява създателят на батерията.
Апаратурата работи както очакваме. Екипът ни много се вълнува от крайните резултати, които ще получим, коментира носителят на наградата Предприемач в науката.
Батерията има потенциал за работа около 4000 часа единствено и само с доливането на океанска вода, което в съчетание с използваните 100% нетоксични и рециклируеми материали я прави особено подходяща за работа в защитените арктически територии.
Преди да замине за Антарктида беше тествана на Витоща и на Българското Черноморие.
Повече за батерията магнезий-въздух - тук.