Иновативни разработки в областта на медицината и мониторинга на замърсяването на въздуха в големите градове бяха представени на финала на конкурса за годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание.
Тази година събитието събра трима носители на наградата Предприемач в науката, двама от които лекари в журито - д-р Иван Лютаков и д-р Мариела Василева-Славева. Третият, инж. Цветомир Гечев, е победителят в последното издание на конкурса Предприемач в науката, проведен в края на миналата година, който е и носител на годишната докторантска стипендия. Именно той откри конкурса с вдъхновяваща реч като се обърна първо към журито:
Преди 2 години застанах пред вас и ви представих работата по своята дисертация, а вие повярвахте в мен.
За тези две години натрупах много знания и опит, които ме направиха по-уверен в начинанията ми и по-сигурен в моя успех. Именно участието ми тук и работата ми по такъв инженерен и практически насочен проблем с потенциал да се превърне в предприемаческо начинание, ми спечели място в програмата Предприемачи в науката. Почти всичко човешко около нас е направено от инженери и в крайна сметка каква е тяхната задача, ако не с дейността си да задават новостите. Всеки инженер сам по себе си е малък предприемач. А да си предприемач означава да си свободен – това е моята фабула.
Към участниците се обърна с препоръка да бъдат критични, да си задават дългосрочни цели и да бъдат сигурни в своя успех. "Надявам се, че и вие ще установите паралел между науката и бизнеса, защото те вървят ръка за ръка в успешните общества".
След него отчет на изминалата година като лауреат на докторантската стипендия направи квантовият физик Иво Михов. Докторантът от Физическия факултет на Софийски университет, който преди година спечели подкрепата на журито с изследване, което оборва над сто годишна парадигма, вече работи по нова обещаваща идея.
Благодаря, че давате шанс на учените да сбъдват мечтите си! С хора като вас България ще има по-светло бъдеще, завърши Иво Михов.
Същинската част на конкурса започна с представянето на д-р Анелия Паланкалиева, асистент, специализант и редовен докторант в Катедра по детска дентална медицина на Факултет по дентална медицина в Медицински университет – Пловдив. Тя представи изследване на Наносребърен флуорид (Nano-silver fluoride - NSF) – иновативен кариес стациониращ продукт, съдържащ сребърни наночастици и флуор, синтезиран по екологично чист метод с използване на екстракт от зелен чай. NSF комбинира антимикробните свойства на среброто, реминерализиращия ефект на флуора и антиоксидантните и противовъзпалителните свойства на зеления чай. Продуктът може да се ползва както за лечение на кариеси на временни зъби, така и за превенция.
Вторият финалист, д-р Даниел Марков, е асистент в Катедра по Обща и клинична патология в Медицински Университет – Пловдив, редовен докторант, специализант в Отделение по Клинична патология в УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив. Темата на докторантурата му е Иновативни подходи в патологията: Експресия на имунохистохимични маркери при ендометриоза и ендометриален рак във връзка с хипоксията и епително-мезенхимния преход за диагностика и прогноза с помощта на изкуствения интелект. Целта му е с изследването да допринесе за развитието на персонализираните методи за диагностика и лечение в областта на гинекологичната патология.
Третият претендент, метеорологът Стоян Георгиев, е докторант във Физическия факултет на Софийски университет Св. Климент Охридски. Той изследва краткосрочно въздействие на замърсяването на въздуха върху нивата на хоспитализация в София, Пловдив и Варна като използва съвременни методи за анализ на времеви серии и статистическо моделиране. Проектът предлага иновативен подход за комбиниране на модели за замърсяване и здравни данни. Тези анализи биха могли да бъдат изключително полезни за разработване на стратегии за подобряване на качеството на въздуха.
Последен презентира д-р Цветан Борисов, редовен докторант по неврохирургия към Катедра по неврохирургия на УМБАЛ Св.Иван Рилски, Медицински Университет София. Той предлага мултидисциплинарен подход за анализ на костните метастази, включващ характеризиране на туморните кръвоносни съдове, имунния инфилтрат и активирането на комплемента, за да се предложат бъдещи терапевтични стратегии. В екип с учени от Сорбоната в Париж изследва имунната микросреда и активирането на системата на комплемента при костните метастази като за първи път сравнява активацията на комплемента при костни метастази от различни първични тумори.
Кой от четиримата финалисти ще бъде новият носител на годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание? Очакваме решението на взискателното жури след сериозен анализ на представените разработки.
Още снимки от финала - тук.