Д-р Теодор Ангелов, докторант от Медицински университет София, е носител на годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание за 2022 година.Това реши журито на конкурса, след като изслуша представянето на тримата финалисти. След сериозна конкуренция до финал бяха допуснати Десислава Борисова, докторант в ХТМУ, Десислава Николова, докторант в Технически университет – София и д-р Теодор Ангелов.
Новият лауреат е завършил със Златен Хипократ медицина през 2020 година и владее 4 езика. Пълен отличник, носител на редица награди за успеха си – Грамота за отличен успех и високи постижения в овладяване на медицинската наука и практика, Випуск 2020, Медицински Факултет, Медицински Университет – София; Национален приз под патронажа на министъра на образованието и науката Студент на годината за 2019 и 2020 в категория Здравеопазване; Стипендиант на Български лекарски съюз за 2020 година; Студент на годината на Медицински факултет – София за 2019 г.; Лауреат на именните стипендии на Фондация „Еврика” за 2019/2020 година за постижения в овладяването на знания в областта на медицината и биологията на името на акад. Методи Попов (2019 г.).
Освен за успех, като студент д-р Ангелов е печелил и различни състезания и отличия в научни форуми. Участва в две поредни години в Студентското състезание по повод Световния ден на Биоетиката и печели І място в постерната сесия през 2017 г. и второ място през 2018 г. С първо място си тръгва и от постерната сесия и на 10th World Congress on Pharmacology, в Барселона, Испания. През 2018 г. печели отличия и на 3rd International Biomedical Congress Sofia и Студентската универсиада.
Докторантската стипендия на фондация Карол Знание е първото признание за него като докторант в катедра Неврология, в базата на УМБАЛ „Александровска”, Медицински факултет, Медицински Университет – София. Темата на неговата дисертация е Клинико-генетично проучване на мотоневронните болести. Научни ръководители са проф. д-р Ивайло Търнев, дмн и доц. д-р Теодора Чамова, дм.
От мотоневронните болести най-често е заболяването амиотрофична латерална склероза (АЛС) - тежко нелечимо заболяване на централната нерва система, засягащо централния и периферния двигателен неврон. Води до парализа на крайниците и атрофия на мускулите.
Смята се за най-фаталното заболяване в неврологията и в медицината като цяло, с изключително ниска преживяемост – между 20 и 48 месеца. До момента са известни единични случаи на забавено развитие на заболяването – при световно известния астрофизик Стивън Хокинг, британския китарист Джейсън Бекър и американския бейзболен играч Лу Гериг.
Целта на изследователския проект е да открие широк спектър молекулни дефекти в таргетните гени за АЛС, които ще бъдат секвенирани. Предвижда се в изследването да се включат 10 български семейства с мутации в таргетните гени. Подборът на пациентите се осъществява от лекари специалисти невролози, на базата на Клиника по Нервни болести, УМБАЛ „Александровска” в София. Ще бъдат включени и пациенти от страната по данни от клинична документация и резултати от функционални и образни диагностични изследвания.
Въпреки че заболяването е сравнително рядко, поставянето правилна клинична и генетична диагноза изисква задълбочени изследвания. Към момента е доказана връзката на мутациите в 35 гена и 2 генни локуса с развитието на заболяването. При фамилната форма има ясно изразена наследственост, потвърдена с генеалогичен анализ, но генетичната етиология е изяснена при около 60% от тези случаи, за разлика от спорадичната форма, за която е доказана при 5-10% от пациентите. Резултатите от дисертационния труд ще послужат както за обогатяването на националната и световната база данни, така и за изясняване епидемиологията, етиологията, клинико-генетичната корелация и прогнозата при отделните клинико-генетични форми. Генетичното диагностициране би дало възможност за генетично фенотипизиране на болните, профилактика, генно модифициране, патогенетична и генна терапия.
Тъй като генетичните изследвания са изключително скъпи, приложението на изследователската дейност на докторанта би имало позитивен икономически ефект както за лечебните заведения, така и за пациентите и техните близки, които често се налага да бъдат изследвани, въпреки, че са асимптомни.
До момента в научната литература има описани 9 български семейства с АЛС, дължащи се на мутации в таргетните гени. В резултат на изследванията, в които е включен до момента амбициозният млад учен, през последните пет години са доказани още 7 български семейства с мутации в таргетните гени. Подготвени са научни публикации по темата за две авторитетни издания Impact factor.
В рамките на нашата научноизследователска работа през последната година се включи д-р Теодор Ангелов, който е най-младият докторант в клиниката и катедрата, казва проф. д-р Ивайло Търнев, началник на Клиниката по нервни болести на Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Александровска“. Той добавя, че за кратко е постигнал забележителни резултати и е подготвил задълбочен научен обзор. Част от резултатите вече са публикувани.
От самото начало д-р Ангелов започна с голям ентусиазъм да работи по своята дисертация и това се вижда в постигнатите резултати - голям клиничен контингент и установени интересни резултати. Това отбелязва доц. Теодора Чамова, научен ръководител и невролог в Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Александровска“. Тя вярва, че работата му ще доведе и до нови открития в областта.
Въпреки, че е първа година докторант, д-р Теодор Ангелов е автор и съавтор на 21 научни публикации, а вече има и 4 цитирания в списания с висок Impact factor. Две от публикациите са през последните няколко месеца, през които е зачислен като докторант. През това време има и две участия в международни форуми, на които е представил научната си работа. В академичната си кариера има изяви в 50 национални и международни научни събития, на които е представил 31 научни резюмета.
Повече за докторантската стипендия - тук.