Носителят на докторантската стипендия на фондация Карол Знание за 2021 г. Ния Тошкова публикува резултати от работата си в авторитетното списание Nature. Това е една от главните статии, които тя публикува за откритието на термочувствителни антитела при прилепите.
„Демонстрирахме, че колебанията в телесната температура, съответстващи на различни физиологични състояния при прилепите, оказват голямо влияние върху техните антителни репертоари. При температури от 40℃, типични за активния полет, антителата стават много ефективни в неутрализацията на вируси и изчистването на мъртви клетки, осигурявайки бърза защита. Докато при температури, типични за хибернация (4℃) или ежедневна почивка (около 20℃), тези антитела са слабо активни, което спестява енергия и предпазва от хронично възпаление“.
Ния добавя, че изследването показва нови и уникални свойства на имунната система на прилепите, които обясняват тяхната толерантност към вирусни инфекции и изключително дълга продължителност на живот. Тези открития имат потенциал да доведат до разработването на нови таргетни антителни терапии, приложими при човека.
Пълният текст на статията – тук.
С работата си по тази тема талантливата изследователка спечели конкурса за докторантската стипендия на фондация Карол Знание като докторант в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките. Темата на доктурантурата ѝ е „Стареене и имунна система на прилепите през зимата“.
Преди няколко дни Ния се върна в България след работа по програма Fulbright Program в University of California, Los Angeles (UCLA). Там тя работи по нов метод за установяване на многоспектърни ДНК повреди. Идеята на експериментите е била да се проследят процесите на стареене при много видове прилепи и през различните етапи от техния живот чрез директно локализиране и характеризиране на повреди в ядрата на клетките им.
Първите години на изследователската кариера на Ния Тошкова са свързани с природозащитни проекти, мониторинг на прилепните популации в България, систематични биоспелеологични проучвания и картиране на пещери в Албания и Украйна. През 2013 г. е теренен асистент в Зеевизен, Германия, в Група по сензорна екология на Max-Planck-Gesellschaft.
Първият ѝ голям самостоятелен проект е свързан с Болестта на белия нос – инфекциозно заболяване при хиберниращите видове прилепи, довело до най-масовото досега измиране на бозайници. Работата се превръща в ключова за разбирането на еволюционната история и начините на разпространение на болестта в цяла Европа и я отвежда в университета Ernst-Moritz-Arndt, Грайсвалд, Германия. По същата тема работи и по време на стажа си в Тихоокеанския център за екосистемни изследвания на Хавайските острови (Pacific Island Ecosystems Research Center).
През 2017 г. Ния печели стаж в Smithsonian Tropical Research Institute в Гамбоа, Панама. Две години по-късно започва проект върху зимната активност на прилепите и влиянието на климатичните промени върху тях. През 2019 участва и в международна пещерно-изследователска експедиция в Mulu National Park в Борнео, подкрепена от National Geographic и Bat Conservation International. Изследванията са насочени върху приносa на пещерните прилепни колонии за внасянето на хранителни вещества в сухоземни и водни екосистеми. В теренната работа са включени и пещери в Коста Рика и Малайзия.
От 2016 г. работи по проекти с Университета в Копенхаген, откъдето е и единият ѝ научен ръководител на дисертационния труд. Същата година е част от експедиция на британската организация Operation Wallacea на остров Бътън в Индонезия, която комбинира екосистемни изследвания на изолирано място в джунглата с обучение по полеви методи в екологията за гимназиални ученици. От 2018 г. е преподавател по наука във външната програма на Американския колеж в София.
Преди две години Ния Тошкова отново беше първи автор на статия за кожни паразити, които причиняват увреждания по крилете на прилепите. Резултатите са от теренна работа. Пълният текст в Biodiversity Data Journal (BDJ) – тук.
След спечелването на стипендията Ния повтори експериментите си в лаборатория на Сорбоната, за да потвърди направените открития. През 2022 г. имаше възможност да продължи работата си във вирусологична лаборатория на Реюнион - остров в Индийския океан и отвъдморски департамент на Франция.
Ния разказва за работата си като носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание през 2021 г.: