Носителят на докторантската стипендия на фондация Карол Знание Иво Михов участва през юли в една от най-престижните научни школи в света – лятното училище Енрико Ферми, посветено на квантовите изчисления и симулации с атоми. Живописният град Варена, разположен на брега на езерото Комо в Италия, събра едни от най-големите имена в областта на квантовата физика.
Лятната школа, основана през 1953 г. с участието на Нобеловия лауреат Енрико Ферми и впоследствие кръстена на него, привлича най-добрите учени в сферата на квантовите технологии. През годините в организацията ѝ са участвали забележителни учени, включително няколко Нобелови лауреати, които допринасят за развитието на следващото поколение учени в сферата. През тази година лектори бяха учени като Питър Цолер, Имануел Блох и Норман Яо, известни със значителния си принос в областта на квантовите технологии.
Лятното училище е известно със своята изключително селективна процедура за прием като тази година кандидатите са били три пъти повече от одобрените. Иво Михов беше един от едва тримата представители на източноевропейски университети.
Участието в такова престижно събитие предостави на нашия докторант уникална възможност да се учи от най-добрите в света и да работи рамо до рамо със световни лидери в квантовите технологии. Срещите и дискусиите с най-напредничавите учени от цял свят са източник на безценен опит и знания, които ще му помогнат на Иво в неговите бъдещи изследвания в квантовата информатика.
Иво Михов е докторант по квантова информатика в катедра Теоретична физика към Физическия факултет на Софийски университет Св. Кл. Охридски. Част от екипа на Център за квантови технологии към СУ. Темата на дисертационната му работа е Оптимизирани квантови гейтове и квантови алгоритми.
Основна задача на докторантския му проект е намаляване на грешката и ограничаване на квантови гейтове и експерименталната им демонстрация на квантов хардуер на IBM. Той разбива една стогодишна парадигма в спектроскопията – ефект, известен като мощностно разширение (power broadening). Този ефект възпрепятства работата на много спектрални методи.
Повече за научната работа на Иво Михов - тук.