Какво е за теб да си носител на специалната награда на фондация Карол знание за иновация?
- Да бъдеш носител на наградата на фондация Карол знание за иновация е нещо наистина специално. Наградата ми вдъхна увереност и ме амбицирам да продължавам да си поставям нови, все по-големи цели и да търся възможности за реализирането им.
Как се разви проектът ти след получаването на наградата?
- Специалната награда ми позволи известна независимост за допълнителни теренни изследвания на биоакустичната комуникация при насекомите. След получаването на наградата публикувах две статии в рецензирани и реферирани списания с отворен достъп. Заедно със студентите от Студентски ентомологичен клуб демонстрирахме разнообразието на издаванитe от насекомите звуци пред студенти и ученици по време на Биофеста в Биологически факултет на Софийския университет, проведен през май тази година. През изминалата година ме одобриха за двa специализирани международни курса на обучение - за управление на ентомологични колекции и за приложението на ДНК-изследванията на биоразнообразието. През юни представих резултати от изследванията ми по време на 9th European Hemiptera Congress в Чехия като изнесох секционен доклад, приет с голямо одобрение от участниците. Този конгрес е един от най-значимите научни форуми за специалистите в моята област и за мен се отвориха много нови възможности за международно сътрудничество. През 2022 г. получих покана за участие в Международната конференция Климентови дни, организирана по повод 60 години от основаването на Биологически факултет към Софийски университет и тази награда ми даде възможност да участвам с две изследвания, представяйки не само виброакустиката при листните бълхи, но и при други насекоми. До края на 2023 г. ми предстои двуседмична научна визита в университета в Болцано, Италия, по покана и след одобрено финансиране от Студентски съвет към СУ за обмяна на знания и опит по приложението на иновативни методи за идентификация на насекомите, които изследвам.
Считам, че това е най-успешната ми година в професионалното ми развитие до момента, започнала изключително с помощта на фондация Карол Знание.
Кои са най-интересните резултати, които постигна? Какво повече знаеш днес за виброакустична комуникация на листните бълхи?
- Най-интересният резултат за мен като изследовател е възможността да регистрирам и анализирам биоакустичните сигнали на редица видове за първи път в науката. На този етап имам събрана акустична колекция на важни икономически вредители листни бълхи, чиито сигнали мога да разгранича и нямам търпение да представя на колегите ми това неочаквано разнообразие. През тази година познанията ми за виброкустичната комуникация значително се увеличиха, но за мен се появиха още повече въпроси, на които предстои да търся отговор. Изследването на поведенческата биология, каквато е биоакустичната комуникация при насекомите, е трудоемка работа, за която са нужни познания, за да можеш първо да намериш конкретен вид, да го идентифицираш коректно, да познаваш и използваш подходящи технически средства, да имаш търпение да чакаш издаването на звуци, и накрая да ги регистрираш и анализираш.
Успя ли да изпълниш целите, които представи на конкурса за докторантска стипендия?
- През изминалата година осъществих редица дейности, които покриват целите на проекта, но товa e процес, който продължава с нови предизвикателства. През този период успях да събера много нови данни, които предстои да бъдат публикувани и да провокирам колегите ми за дискусии по темата.
Изследвания върху виброакустичната комуникация при листните бълхи в България и морфологичните структурите, свързани с нея не са провеждани до преди моето изследване, така че получените резултати са първите за много от видовете. Вярвам, че те ще допринесат за по-доброто познаване на групата насекоми, след което ще намерят приложение в интегрираното управление на вредителите като екологосъобразен и селективен метод за контрол.
Разкажи повече за работата на терен. Как се случва на практика регистрирането на биоакустичната комуникация при вредителите?
- Теренната ми работа се осъществява след сериозна предварителна подготовка. Нужно е да се съобразят много фактори, от които за успешно теренно изследване най-важни са познанията за разпространението на видовете, тяхната сезонна активност и разпознаването на растенията, с които листните бълхи се хранят. На терен, първата стъпка е намирането на насекомите и събирането им чрез косене с ентомологичен сак. Поставям насекомите в модифицирана епруветка с мрежест отвор, в която се поставя и част от хранителното растение. Виброакустичните записи изискват специализирано оборудване като записващо устройство, слушалки и контактен микрофон, за който се захваща епруветката с насекомото. Записването на живи насекоми изисква време, тъй като издаването на звук е непредвидимо и процесът може да отнеме часове. Възможността за издаването на акустичен сигнал се повлиява от факторите на средата, поради което, ако не се регистрира сигнал на терен, подновявам процеса в лабораторни условия.
Какво предстои от тук нататък в работата ти?
- Ще работя в посока да разширя познанията си относно насекомите-вредители, включвайки молекулярните методи, които добиват все по-голяма популярност и са източник на ценна допълнителна информация. Молекулярните изследвания биха дали яснота не само върху изследователските ми въпроси относно таксономията на видовете, но и биха разкрили възможни епидемични огнища на бактериалните заболявания, пренасяни от листните бълхи. В търсене на изискваната за тези методи по-специализирана подготовка и сътрудничество с различни експерти, взех участие в Националния симпозиум за „Създаване на българско звено за ДНК баркодиране (BgBOL)“ през септември, 2023 г. Този новосформиран консорциум е една чудесна инициатива, в която заедно с колеги от 7 български научни и академични организации ще си сътрудничим с цел изследване и опазване на биоразнообразието в България.
При презентацията на проекта ти по време на конкурса за докторантската стипендия, журито беше впечатлено от възможността за практическото приложение на работата ти. По-близо ли си до реализацията на проекта? Ще те видим ли в Предприемачи в науката?
- Резултатите, които постигам са много обнадеждаващи, но все още не са достигнали необходимата готовност за прилагането им извън лабораторията. Когато успеваемостта на прилаганите от мен методи достигне постоянни високи нива, непременно бих се допитала до професионалистите от програмата Предприемачи в науката за насоки относно регистрацията на патент и предлагането на метода на заинтересовани компании.
Кога би могло да се очаква пълно заместване на инсектицидите при някои видове листни бълхи?
- Това е много труден въпрос, който е обвързан с множество неизвестни фактори и нямам конкретен отговор. Мисля, че до голяма степен решаването на проблема с инсектицидите ще се реши, когато устойчивото използване на ресурсите е приоритет, а финансирането на науката стане по-конкурентно, така че повече учени да търсят решение на този проблем.
С какво се гордееш най-много от свършеното до момента?
- Умея да се радвам на всички малки успехи и не мисля, че има нещо конкретно, с което се гордея най-много. За всеки дори и малък успех съм положила много усилия. Може би успехите, с които ще се гордея, тепърва предстоят.
Като учен за какво мечтаеш?
- Иска ми се в бъдеще да стана уважаван учен, намиращ иновационни решения за разрешаване на сложни проблеми.
Голямата ти цел?
- На този етап смятам, че моята най-голяма цел е да развивам и популяризирам българската наука. Бих искала да отговоря на личните си изследователски въпроси, да увлека повече съмишленици за научна дейност и същевременно с това да спомагам за по-добрия начин на живот на обществото.
Какво ще пожелаеш на следващите кандидати за докторантската стипендия на фондация Карол Знание?
- Пожелавам им никога да не губят вдъхновение, да не спират да вярват в себе си и непрестанно да търсят нови възможности, за да реализират идеите си. Кандидатстването за докторантската стипендия на фондация Карол Знание е една добра първа стъпка в кариерното развитие, където ще бъдат справедливо оценени, а за най-добрите ще отвори много нови възможности.
Другата специална награда от Конкурса за докторантска стипендия 2022 - тук.
Как да кандидатствате за годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание - тук.