За първи път в конкурса за годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание участва дентален медик и след един силно конкурентен финал спечели вота на журито. Д-р Антония Паланкалиева е асистент, специализант и редовен докторант в Катедра по детска дентална медицина на Факултет по дентална медицина в Медицински университет – Пловдив.
Темата на нейната докторантура е Кариес стациониращ ефект на сребърните съединения в детска възраст. Проектът е насочен към изследване на Наносребърен флуорид (Nano-silver fluoride - NSF) – иновативен кариес стациониращ продукт, съдържащ сребърни наночастици и флуор. Синтезира се по екологично чист метод с използване на екстракт от зелен чай. NSF комбинира антимикробните свойства на среброто, реминерализиращия ефект на флуора и антиоксидантните и противовъзпалителните свойства на зеления чай.
Проблемът
Според цитирани от д-р Паланкалиева данни, зъбният кариес е най-разпространеното хронично заболяване в детска възраст, което засяга милиони деца по света. Това води до болка, функционални нарушения и значителни социално-икономически последици. Съвременната детска дентална медицина акцентира върху ранната диагностика и минимално инвазивните подходи за лечение, които целят да стопират кариозния процес, да предотвратят бъдещи оперативни интервенции и да осигурят максимален комфорт за децата.
Над 96% от децата в България на възраст до 18 години са засегнати от минимум един кариес. Над 70% от петгодишните деца у нас имат кариес.
Това са данни от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години (НППОЗД) в Република България, 2024 г.
Решението и иновацията
Традиционните методи – инвазивно лечение и екстракция са травмиращи за малките пациенти. Поради това съвременната дентална медицина активно търси иновативни решения, които да осигурят ефективно лечение и надеждна превенция на кариеса, без излишен стрес за децата.
Всички сребърни съединения, познати и използвани досега за лечение на кариес в детската дентална медицина, имат основен недостатък – оцветяват зъбите в черно, което ограничава тяхното приложение.
Наносребърният флуорид, който изследва д-р Паланкалиева, благодарение на малкия размер на частиците си, не предизвиква оцветяване на зъбните тъкани. Формулата предлага ефективност, безопасност и естетичност, което я прави атрактивна алтернатива за познатите вече методи за лечение на начален кариес на зъбите.
Продуктът на практика разрешава всички основни проблеми при работа с най-малките пациенти – висок риск от поява и бърза прогресия на кариеса, несъзрели хигиенни навици, страх и ограничено време за работа. Третирането с NSF осигурява спиране на развитието на кариеса, възстановяване на емайловата структура, потискане на натрупването на патогени в плаката. Лечението е бързо и минимално инвазивно, без изпиляване и болка.
Научната работа на амбициозния докторант от Катедрата по детска дентална медицина на Факултет по дентална медицина в Медицински университет – Пловдив, е под ръководството на проф. д-р Ани Белчева, ръководител на катедрата.
До момента екипът е провел редица лабораторни изследвания, доказващи ефективността на иновативния продукт, концепцията е финализирана и активно представяна пред професионалната общност в България и чужбина.
Тази година предстои разширяване на започнатите клинични изследвания и подготовка на научни публикации в национални и международни специализирани издания. В плановете на екипа влиза регистриране на полезен модел и дори създаване на продуктова линия.
За да осъществи проекта си, освен годишна докторантска стипендия, победителката в конкурса за годишната докторантска стипендия спечели и място в програмата Предприемачи в науката.
Антония Паланкалиева завършва дентална медицина през 2020 г. През 2021 г. става асистент в Катедра по детска дентална медицина на Факултета по дентална медицина в Пловдив, а година по-късно започва специализация в същата област. От 2023 г. е редовен докторант по детска дентална медицина в Медицински университет – Пловдив. Тя е и водещ изследовател на вътреуниверситетски проект по темата на дисертацията си. Има стаж по стоматология в Университета в Гент, Белгия. Член е на Български зъболекарски съюз и е част от мрежата на EAPD (European Academy of Paediatric Dentistry) и IAPD (International Association of Paediatric Dentistry). Има участия в национални и европейски научни форуми.
С огромно вълнение и благодарност бих искала да споделя радостта си от получената награда от конкурса за докторантска стипендия на Фондация Карол Знание. Това преживяване беше изключително вдъхновяващо и мотивиращо, даде ми възможност да се срещна с невероятни хора, посветени на науката, и да представя своята работа пред широк кръг от експерти. Тази награда е не само признание за моя труд, но и стимул да продължа да се развивам!
Благодаря на Фондация Карол Знание, че всяка година подкрепят младите учени в България - благодарение на тях имаме възможност да разгърнем потенциала си!
Изказвам специална благодарност и на моя научен ръководител – проф. Ани Белчева, за неизчерпаемата мотивация, насоки и доверие, без които този успех нямаше да бъде възможен.
Това преживяване ми показа, че когато упоритият труд е съчетан със страст и екипна работа, резултатите винаги са значими!
Другите участници във финала на конкурса - тук.