От дете искам да напиша и илюстрирам книга за динозаврите. Даже не една, а много и различни книги. Неведнъж съм започвал, всеки път в различен формат, стигал съм донякъде, и съм изоставял проекта. Не съм си представял, че ще бъде точно тази, че ще разказва нещата, за които разказва, и ще изглежда по начина, по който изглежда, но благодарение на творческия подтик на Вълкан Горанов и MediaBricks.bg и на подкрепата на Национален природонаучен музей, първата ми книга, озаглавена "Песента на титаните: история за динозаври" излезе от печат.
Това са думи на Владимир Николов, докторант в Националния природонаучен музей при БАН, носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание. Със средствата от стипендията той подпомогна две поредни палеонтологични експедиции в находището на динозаври край Трън.
Талантливият палеолог и палеохистолог прави важни открития не само за нашите земи, но и за историята на целия европейски континент. През 2020 г. в петата експедиция на Националния природонаучен музей при БАН се включи едно от големите имена в съвременната палеонтология на динозаврите – проф. Стийв Брусати, научен консултант в шестия филм от поредицата "Джурасик парк" и автор на книгата "Възход и падение на динозаврите". Художник на корицата на българското издание е палеоартистът Владимир Николов.
Истинско удоволствие беше да следим работата му по време на третата палеонтологична експедициа край Трън с поредицата "Песента на титаните". Тези репортажи в MediaBricks.bg не просто ни пренасяха на работната площадка, но и по един увлекателен начин ни разказваха истории и научни факти.
"Песента на титаните" е вече е научнопопулярна книга. За да бъдат пояснени научните термини и понятия е изготвен детайлен терминологичен речник, а над 30 снимки от работата на терен, диаграми и авторски художествени реконструкции на динозаври и други древни животни илюстрират текста.
"Чрез разказ от първо лице, който носи пътеписен елемент, се опитвам на разбираем език да представя естеството на палеонтологичната работа, основите на методите и анализите, които използваме, за да изследваме древното минало на живота и на планетата, както и проблемите, с които се сблъскват учените у нас, избрали палеонтологията за свой житейски път".
Владимир Николов е есин от изявените популяризатори на науката. Напоследък води води работилници за палеоарт, в които за всеки участник е разработил ръководство с основната информация, необходима за изготвяне на научно обоснована реконструкция на динозаври.
Когато спечели докторантската стипендия на фондация Карол Знание, палеоартистът ни показа как се рисува динозавър.
Повече за научната работа на Владимир Николов - тук.
Две трети от тиража на "Песента на титаните: история за динозаври" бяха изкупени още първите 10 дни. Още за книгата - тук.