Тази година журито на конкурса за годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание определи четирима финалисти, темите на които са свързани с медицината.
За да бъде по-обективна и експертна оценката на финала, поканихме носителят на наградата Предприемач в науката д-р Мариела Василева-Славева, хирург, председател и член на УС на Българското дружество за борба с рака на гърдата.
Д-р Василева е завършила медицина в Медицински Университет- София, докторантура в Катедрата по хирургия на МУ-София, където след това две години е хоноруван асистент. По време на докторантурата започва и специализация по хирургия в Клиника по хирургия Проф. Александър Станишев на Александровска болница. Като част от дисертацията си участва в създаването на първата биобанка за туморни тъкани от пациенти с карцином на гърдата в университета. Като специализант посещава редица курсове за лечение на онкологични заболявания в чужбина.
През 2017 г. участва в един от най-престижните уъркшопи за клинични проучвания ESMO – EORTC – AACR Methods in Clinical Cancer Research (MCCR) workshop. През 2018 печели стипендия на Европейската асоциация по хирургична онкология, за да прекара един месец в отделение по хирургия на гърда на Нидерландския раков институт Антони ван Льовенхук в Амстердам. През 2019 г. печели едногодишна стипендия за лабораторни изследвания на Европейската асоциация по медицинска онкология в Инсбрук, Австрия, където успява да спечели и стаж в болницата в отделението по хирургия на гърда.
След завръщането си в България през май 2021 г. придобива специалност по хирургия и става член на борда на младите хирурзи на Европейската асоциация по хирургична онкология. Това е годината, в която с проекта COSMOS – първата българска виртуална биобанка за туморни тъкани участва в Предприемачи в науката и печели наградата Предприемач в науката на фондация Карол Знание. Вече е регистрирана компания със същото име, в която д-р Василева-Славева е съосновател.
В момента е част от екипа специалисти на Медицински комплекс Д-р Щерев. А от тази година притежава Сертификат за компетентност за рака на гърдата на Европейското училище по онкология. Участва в два проекта към Фонд научни изследвания в областта на транслационната онкология.
Като председател на Българското дружество за борба с рака на гърдата е организатор на множество курсове за медицински специалисти с гост - лектори от чужбина (GYNOCARE, Курс рак на гърдата). През 2025 г. предстои и първият курс на Европейската асоциация по хирургична онкология в България.
Организира и събития за пациенти – форуми и беседи. С Дружеството разработва и мобилно приложение за пациенти с рак на гърдата “LIFE”, с което през ноември 2024 г. печелят проект за Създаване на навигационна система в мобилно приложение - дневник LIFE за пациенти с рак на гърдата от дарителската програма на ТЕВА България Заедно за здраве.
Другите членове на журито - тук.