Аз съм Цветослав Илиев. В момента съм студент (степен бакалавър) по Компютърно и софтуерно инженерство в Технически университет - София. През 2022 станах член на Клуба по Роботика, към университета.
Израснал съм в семейство на пчелари. Този опит ме вдъхнови да обмисля и подсиля изграждащия се мост между традиционните методи и съвременните технологии. За мен пчеларството е не само семейна традиция, то е поле за нови научни познания и технологично развитие.
Моята научна работа Научните ми интереси са в областта на хардуерните и софтуерните технологии, като основен интерес за мен представлява IоT. Целта ми е да използвам знанията си и да допринеса за устойчивото бъдеще на пчелите, запазване на биоразнообразието и земеделските практики.
Моята въздействаща бизнес идея е насочена към актуален проблем, свързан с околната среда и човека – грижата за пчелите, тяхното опазване и опознаване. Съвместният ни проект с Мирослав Николов - SmartHoney е насочен към улесняване физическия труд на пчеларя, опознаване на пчелите и своевременно решаване на техните проблеми.
Моят продукт представлява система за мониторинг на пчелни кошери в реално време. Чрез нея ще се улесни труда на пчеларите и намали разходите по отглеждане на пчелните семейства. Със системата по всяко време на денонощието ще е налична актуална информация за процесите, протичащи в пчелните семейства. Този продукт съчетава науката и технологията с традиционните практики.
Проблемът, който решавам… През последните години пред пчелите и пчеларите се появяват все повече нови предизвикателства – биологични (заболявания), екологични и финансови проблеми. Отдалечената, актуална по всяко време на денонощието информация за състоянието на пчелните семейства ще позволи незабавна и ефективна реакция от страна на пчеларя.
Уникалното в моята разработка е, че надгражда вече съществуващите решения. Използва изкуствен интелект за бърз анализ на данните от кошера. Ще дава възможност да се засичат появилите се проблеми в ранен стадий. Своевременно ще подава информация за откритите заболявания и предложение за потенциално лечение.
Моите клиенти са средни и едри, професионални и млади пчелари в страната. Проектът ще им позволи да се развиват, разширяват и намалят разходите по дейността. Ще позволи опазване на живота и навиците на пчелите, и навременно откриване на техните вредители. Системата е инструмент за научаване на нови знания и умения, улесняване на работата и грижата за пчелите.
Моят екшън план предвижда:
- Финализиране на прототипа и тестове: В момента сме на път да завършим разработката на прототипа и успяхме да го тестваме успешно през лятото в реална пчеларска среда. Тази стъпка е от решаващо значение, тъй като дава основа за следващите ни действия.
- Разпространение и събиране на данни: След успешното тестване, следва разпространяване на устройството в различни региони на страната. Този процес не само ще даде възможност за събиране на ценни данни, но и ще утвърди устройството като полезен инструмент за пчеларите. Събраните данни ще послужат за обучението на изкуствения интелект.
- Сътрудничество с пчеларите и организации: От решаващо значение е установяването на тясно сътрудничество с пчелари и пчеларски организации. Това партньорство е съществено за развитието и успешното внедряване на подобни проекти в бъдеще.
Най-много се гордея с активното ми участие в Клуба по роботика към Техническия университет - София. Този опит не само ме мотивира да изследвам и развивам своя интерес в областта на технологиите, но и представлява изключително важен компонент от моя научен и академичен път.
В науката мечтая да надградя съществуващите ми познания и умения, като участвам в проекти с дълбок и значим принос върху живота и здравето на хората и околната среда.
Моето бъдеще като предприемач в науката се надявам да бъде успешно и да завършим проекта си, както и да участвам в повече проекти, които имат потенциал да решат значими предизвикателства пред човека и природата.
Другите участници и техните проекти вижте тук.