Аз съм Валерия Николова и съм главен асистент в Катедрата по икономика и управление на здравеопазването към Медицински университет – Варна. Аз съм дългогодишен възпитаник на университета – притежавам бакалавърска степен по Здравен мениджмънт и съм част от първия випуск на специалността Фармацевтичен мениджмънт към МУ - Варна. През 2022 г. придобих докторска степен по управление.
В края на обучението си по здравен мениджмънт започнах работа като медицински представител към фирма за хранителни добавки, което ми позволи да се запозная отблизо с ежедневните трудности в работата на медицинските професионалисти и да се срещна с д-р Табакова, с която участваме съвместно в тазгодишното издание на Предприемачи в науката.
Моята научна работа…Научните ми интереси са в областта на измерването и оценката на качеството на медицинската помощ и управлението на здравните системи.
Моята въздействаща бизнес идея е насочена към решаване на изключително актуален здравен проблем – безопасната употреба на лекарства. Съвместният ни проект с д-р Табакова е със социално значение, чиято цел е да намали вероятността от лекарствени грешки, свързани с предписването и употребата на лекарства, хранителни добавки и билки.
Моят продукт…е дигитално приложение за безопасна лекарствена употреба, чрез което медицинските професионалисти и пациентите ще могат да проверяват лекарственото взаимодействие между различни медикаменти, хранителни добавки и билки, както и уместността да дадено лекарство с общото състояние на пациент. Например подходящ ли е даден продукт за прием при пациент с алергия, чернодробно заболяване др.
Проблемът, който решавам…През последните няколко години Световната здравна организация и Европейската комисия активно разработват политики и все по-настойчиво апелират за безопасна и адекватна лекарствена употреба, поради повишаване на честотата на притеснителни практики, свързани с консумацията на медикаменти като например самолечението и полифармацията (прием на 5 и повече лекарства в рамките на 24 ч.). Употребата на медикаменти е основен терапевтичен метод и е неизменна част от ежедневната дейност на професионалистите. През последните няколко години се наблюдава огромна по мащаби експанзия на лекарствените продукти, особено ОТС продуктите (Over-the-counter drugs - лекарствени продукти без лекарско предписание) и хранителните добавки в международен аспект. Това многообразие само по себе си демонстрира невъзможността на медицинските специалисти да запомнят точните дозировки и възможни лекарствени взаимодействия между тях, както и многообразието от продукти, до които пациентите имат свободен достъп.
Повишената информираност сред населението, в повечето случаи с неясен произход, в унисон с нарастващата мода за прием на хранителни добавки, са основни причини за все по-чести случаи на пациенти с влошено здравословно състояние поради предприето от тях самолечение.
Това демонстрира необходимостта от разработването на дигитален инструмент, който по лесен и достъпен за гражданите и специалистите начин, да осигури качествена и надеждна информация за лекарственото взаимодействие.
Уникалното в моята разработка е, че към момента няма дигитални приложения на български език, чрез които може да се направи проверка на лекарственото взаимодействие.
Моите клиенти са медицинските професионалисти, предписващи или продаващи медикаменти – лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти, както и всички граждани, особено тези с изразени нужди от продължително лечение поради хронично заболявания или чест прием на лекарства, свързан с често боледуване, особено изразено при възрастни пациенти и малки деца.
Моят екшън план предвижда…
• Към момента сме планирали да проведем две анкетни проучвания сред медицинските професионалисти и гражданите за изследване на нагласите към употребата на такъв тип здравни приложения, както и очакванията и изискванията им към функциите, които трябва то да съдържа.
• Разработване на прототип и валидирането му пред целевите групи – медицински професионалисти и граждани за изясняване на функциите, които приложението ще съдържа.
• Привличане на специалисти от областта на дигиталните технологии.
Най-много се гордея с…детето си, което има основен принос в мотивацията ми за създаването на PolyMed.
В науката мечтая да мога да реализирам повече научни решения за подобряване на качеството на медицинската помощ в страната.
Моето бъдеще като предприемач в науката се надявам да бъде обещаващо и да успеем в най-кратки срокове да реализираме PolyMed, както и други решения, подобряващи функционирането на здравната система в България.
Другите участници и техните проекти вижте тук.