Адвокат Радослав Иванов има богат опит като стартъп ментор, консултиране на високотехнологични и стартъп компании, както и инвеститори в тази сфера, преподавателска дейност по темите Venture Capital и M&A, журиране в състезания за бизнес планове. От няколко месеца e Venture manager във Fraunhofer Venture.
Корпоративен адвокат със собствена кантора в Мюнхен, специализирана в Корпоративно право, M&A, Venture Capital и Недвижими имоти.
Преди да се присъедини към екипа на Fraunhofer Venture е дългогодишен мениджър в правната практика на Ernst & Young в Мюнхен, където се занимава със сливания и придобивания, рисков капитал и корпоративно право.
Завършил е право в Ludwig-Maximilians-Universität München. Член е на Robotics & AI Law Society (RAILS), German-American Lawyers Association (DAJV) и на Мюнхенската Адвокатска Камара.
Има специализации по AI in Healthcare към Stanford University и Agile Leadership към University of Colorado.
Адвокат Иванов е член на Консултативния съвет на фондация Карол Знание.
Предприемачеството е пътешествие и ако един проект е неуспешен, това не е краят на пътешествието
От опита си на стартъп ментор, кои проблеми пред начинаещите предприемачи би определил като най-често срещани и най-трудно решими?
- Едно от най-често срещаните предизвикателства пред начинаещите предприемачи е формирането на правилния екип и разпределението на отговорностите в него. Това може да се случи много лесно, но би могло да се окаже и дългосрочно препятствие за развитието на компанията. В най-ранните етапи на един предприемачески проект инвестициите са насочени основно към екипа и неговия потенциал да развие визията и продукта.
Как се решават тези проблеми без ментор?
- Подборът на правилния тийм изисква добро човешко познание, опит, интуиция и доза късмет. Това прави задачата трудна, но не и нерешима. Стартирането на иновативна компания е интензивен процес, който изисква отдаденост, гъвкавост и устойчивост. Екипът трябва да ги притежава и към това да се прибави нужният х-фактор. Менторът би могъл да даде ценни насоки относно диверсификацията на един екип по отговорности: CEO, маркетинг и продажби, финанси, технологично развитие, както и да спомогне за развитието на важни умения като презентиране (pitching), изготвяне на бизнес план, стратегическо мислене и позициониране. Сформирането на правилния екип обаче е изначална задача на самия екип.
Разкажи за работата на Fraunhofer Venture.
- Както става ясно от името, Fraunhofer Venture е венчър крилото на Fraunhofer – една от най-известните извън университетски научни организации в Европа с мисия за развитието на иновации и трансфера им към бизнеса в полза на обществото. Задачата ни е да подпомагаме отделните институти и техните служители с превръщането на откритията им в предприемачески проекти и компании (т.н. spin-offs/технологичен трансфер), както и промотирането на предприемаческа култура в цялата организация. След създаването на една компания, в случай на участие на Fraunhofer в нея, ние представляваме организацията като съдружник през целия жизнен цикъл на компанията: от учредяването през инвестиционните кръгове до т.н. exit.
С колко университета работите и колко средно годишно са компаниите, които се отделят от тях?
- Fraunhofer има над 70 института, като не всички от тях имат иновации, подходящи за учредяване на компании. Най-често технологичният трансфер се осъществява само въз основата на лицензионно споразумение с вече съществуващ на пазара бизнес. Последните години се отделят между 20 и 30 компании годишно.
Какви са впечатленията ти от академичните предприемачи, с които си работил до момента?
- Мит е, че повечето учени се интересуват само от науката и нямат особен интерес към предприемаческата част. Досегашният ми опит показва, че това не е общовалидно. Всеки може да бъде предприемач, стига да има мотивацията за това. Нужните допълнителни умения се изграждат с менторство и обучение, както и с опит. Най-успешната формула събира учени с опитни предприемачи в един екип. Това позволява на учения да се концентрира върху развитието на технологията, която е ключова за успеха на компанията (USP). Когато в екипа има колеги, които вече са реализирали успешно стартъп проект, това се отразява не само върху по-доброто продуктово позициониране на иновацията, но и на мениджмънта на финансиране, който изисква време и ресурси отвъд ежедневния бизнес.
Каква е ролята на венчър мениджъра в един стартъп във вашата мрежа?
- В началото подпомагаме екипа с менторство и финансиране в определени рамки. Когато на борда се качат и инвеститори, представляваме Fraunhofer като отговорен и конструктивен съдружник с цел да създаваме допълнителна стойност отвъд чисто финансовите й измерения.
Смяташ ли, че този модел може да бъде използван и у нас?
- Разбира се. Това не е модел, който е създаден, за да действа в рамките на определени географски граници. Добрите практики винаги могат да бъдат реализирани, стига да съществува волята за това.
Какви участници очакваш да срещнеш в Предприемачи в науката?
- Любопитни и свежи. Любопитството е в основата на креативността, а тя е носител на иновациите.
Какво би искал да запомнят след срещата с теб?
- Предприемачеството е пътешествие и отделните проекти са част от него. Ако един от тях се случи неуспешен, това не означава „провал“ и не е краят на пътешествието.
Благодаря ти! Очакваме те в Предприемачи в науката 2023.
Програмата и другите лектори на Предприемачи в науката 2023 - тук.