Аз съм Мария Рогова, от София, доктор по Физиология на растенията и in vitro култивиране на лечебни растения и главен асистент към катедра Физиология на растенията при Биологически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Като учен в областта на биологията, екологията и биотехнологиите проучвам физиологията на растения и техния биологичен потенциал, чрез веществата, които синтезират и проследявам ефекта им върху живите организми и природата, като така с колегите ми се опитвам да запазя биоразнообразието в природата и търсим решения за подобряване на качеството на живот, чрез природни източници.
Моята научна работа е съсредоточена върху събирането на растителен материал от ценни растения, проследяване на физиологичните му характеристики, екстракция на метаболити от него и проследяване на антиоксидантния, антимикробиалния, антивирусния и антитумурния му потенциали.
Моята въздействаща бизнес идея е свързана с изолирането на екстракти от рудералното растение италианска рогачица (Xanthium italicum), проследяването на биологичния му потенциал и ефекта му върху кожата с цел създаването на козметичен продукт с благоприятен ефект върху упорити кожни раздразнения.
Моят продукт съдържа екстракти от листа и цветове на италианска рогачица, за които сме установили мощно антимикробиално действие върху няколко щама бактерии и гъбичката Candida albikans, както и висок антиоксидантен потенциал на екстрактите на полярните вещества.
Проблемът, който решавам от една страна е, че в световен план има много резистентни на антибиотици микроорганизми, което създава много трудности при лечението на болести и раздразнения, причинени от тях. Растителните екстракти рядко имат цитотоксично действие върху микроорганизми, а екстрактите от X. italicum проявяват много силно такова (на места по-силно от това на тествания антибиотик). От друга страна упорити кожни раздразнения като акне, лишеи, дерматит, екземи и др. се лекуват изключително трудно и често някои от синтетичните продукти намиращи се в търговската мрежа имат или много слаб, или временен ефект, или нежелани странични реакции, което налага търсенето на алтернативни решения.
Уникалното в моята разработка е, че на българския пазар няма козметични препарати с биосъставки, съдържащи продукти от рогачица, макар в етномедицината растението да е намирало приложение за не малък брой заболявания. В световен план се откриват козметични продукти съдържащи екстракти от плод на друг вид рогачица – Xanthium strumarium, имащи изглаждащ тена, антиейджинг, слънцезащитен и антиоксидантен ефекти, но те са с по-слаб антибактериален и антиоксидантен ефект от тестваните от нас екстракти от X. italicum.
Моите клиенти са хора с упорити кожни раздразнения като лишеи, екземи, акне, дерматит.
Моят екшън план предвижда изследването на антивъзпалителната активност на екстракти от X. italicum и проучване на ефекта им върху човешки дермални клетки (кератиноцити и фибробласти), изпитания върху хора, лицензиране на продукта за приложение в козметиката, анкетиране на бъдещи клиенти за вида на козметичния продукт и в зависимост от резултата създаване на формула за козметичен препарат с решение за проблеми с трайни кожни раздразнения.
Най-много се гордея в професионален план с това, че макар и с мънички крачки съм допринесла за изследването на някои растения, които било заради това, че са редки и застрашени, било за това, че не са били разглеждани по-общо, са били проучени и някои техни активности са били съобщени.
В науката мечтая да видя как растителен продукт, върху който съм работила се използва от хората и облекчава живота им, като в същото време не пречи на околната среда.
Моето бъдеще като предприемач в науката виждам като създател на козметична линия и производител на екстракти от растителни материали, които да се използват в науката, козметиката и фармацията.
Другите участници в Предприемачи в науката - тук.