Аз съм Филип Янков - докторант в Грьонингенския университет, Нидерландия, със специализация в областта на изкуствения интелект, компютърното зрение и обработката на естествен език, софтуерен инженер. Имал съм щастието да имам добро семейство и да уча в едни от най-добрите места в страната - ПМГ “Акад. Никола Обрешков” в Бургас и Софийски Университет “Св. Климент Охридски”. Щастлив съм, че съм могъл да работя в някои от най-добрите софтуерни компании в света, както и в няколко стартъпа, включително в Силициевата Долина и съм решил, че опитът трябва да се предава и да си помагаме, за да израстваме заедно и да успяваме да работим по интересни и предизвикателни за човечеството проекти, услуги, продукти и открития. Когато не съм зает с работа или изследвания, обичам да играя футбол, който ме учи на дисциплина, работа в екип и постоянство - качества, които са много важни и в професионалния ми живот.
Моята научна работа е по две теми.
Първата е изследване на възможностите на компютърните системи да разбират и обработват множество езици, по възможност на достъпна цена. Фокусирам се върху развитието на модели на изкуствен интелект, обогатяващи компютърната графика, които могат да разпознават текст на различни езици в изображения и видеа, както и да генерират разнообразни видове съдържание като текст, изображения и видео. Моята цел е да създам технологии, които да улеснят разработката на софтуерни продукти и ефективността им в многокултурна среда. Има достатъчно примери, в които е необходимо да присъстват повече от един език, при комуникация, реклама, новини, различни бизнес процеси за обработка на документи и др.
Второто направление на научната ми работа е изследване на възможностите на компютърните системи за улавяне и документиране на движенията на група хора. По конкретно - участвам в амбициозен проект на БАН, насочен към създаването на високодетайлни 3D модели за цифровизация на български народни танци. Чрез използването на инерционни сензорни системи и усъвършенствани алгоритми за обработка на данни, ние създаваме прецизни 3D модели, които отварят нови възможности за анализ, обучение и популяризиране на нашето културно наследство. Този проект е не само техническо предизвикателство за функциите на съвременните компютърни системи, но и възможност да допринеса за опазването и популяризирането на българската култура.
Моята въздействаща бизнес идея има две части. Първата е направа на платформа, която да събира данни за човешкото движение и поведение: хардуер - сензори, имплантирани в дрехи и други ежедневни предмети и софтуер, работещ в синхрон с хардуера. Такава платформа за хората съществува само по филмите, все още. Втората част включва интегрирането в нея и на данни от различни канали (данни за храната, съня, спорта, стреса, физическата активност, календара, финансите, различните задачи и ангажименти на човек и т.н.). Това, че данните ще са на едно място, позволява да бъдат направени множество различни персонализирани продукти, разрешаващи ежедневни проблеми.
Моят продукт цели да предостави персонализирани съвети и препоръки за подобряване на здравето (физическо и психическо) и ежедневието, чрез свързване на всички възможни налични данни за всеки човек (който е на ти с технологиите). Чрез тези съвети потребителите могат да оптимизират времето си, да взимат по-добри решения и да подобрят общото си благосъстояние.
Проблемът, който решавам е свързан с информационния и технологичен бум на текущия век. Интернет и всички технологии създадоха много нови канали по които тече информация (за сравнение с предходните векове). В живота на голяма част от хората по света има много “умни” устройства, но предимно използвани за забавление, комуникация, четене на всякаква информация и в много малка част за продуктивност и подобрения на живота. В съвременния свят имаме достъп до огромни количества данни за нашето ежедневие, но рядко тези данни се използват за нещо повече от преглеждането им. Потребител може да ги види на екран, но са малко приложенията, предоставящи анализ и персонализирани съвети. Съвременен, технологично ориентиран човек често не знае как да използва тези данни, за да вземе информирани решения за своя живот. Доста често всичко това води дори до намалена продуктивност, лошо здравословно състояние и общо чувство на неудовлетвореност от живота. Не би ли било хубаво тези “умни” устройства да дават повече стойност по важните задачи от всекидневието на хората?
Уникалното в моята разработка е комбинацията на данни от различни източници (като например сензори за движение, данни от календара, информация за съня и др.), позволяваща да се създаде по-пълна картина на ежедневието на човека и да предостави по-точни и персонализирани препоръки. Ще бъдат използвани най-новите технологии в областта на машинното обучение и инерционните системи за улавяне на движения. Най-важното е, че в центъра на всичко ще бъде конкретният потребител, с неговите културни и личностни характеристики (моментни и ежедневни), който ще може да еволюира функционалностите на продукта, благодарение на данните спомагащи за персонализация.
Моите клиенти отначало ще бъдат технологично ориентираните потребители, които са отворени към нови технологии и искат да подобрят качеството си на живот. В бъдеще продуктът би трябвало да е достъпен за по-широка аудитория.
Моят екшън план предвижда фокусиране върху разработката на минимален жизнеспособен продукт - мобилно приложение, насочено към привличането на ранни потребители и поетапно присъединяване на различни канали за данни. Целта е да се развие продукта и потребителския интерфейс преди да започне изграждането на специализиран хардуер за улавяне на движения.
Най-много се гордея с възможността да създавам технологии, които имат потенциала да подобрят живота на хората. Вярвам, че моята работа може да допринесе за създаването на по-здравословно и по-щастливо общество.
В науката мечтая да създам технологии, които да ни помогнат да разберем по-добре себе си и света около нас. Мечтая за бъдеще, в което технологиите ще бъдат използвани много повече за доброто на човечеството.
Моето бъдеще като предприемач в науката…освен с иновативни проекти, по които съм работил и ще продължавам да работя, е свързано и с екосистемата в страната, насърчаваща споделянето на знание и развитието на таланти, с цел иновации. Мечтая си да видя в страната как науката и бизнеса си помагат много повече и са части от едно цяло.
Другите участници в Предприемачи в науката - тук.