Алекс Новков и Теодора Савчева, студенти от Технически университет – София, са победителите в конкурса Предприемач в науката на фондация Карол Знание.
И двама са членове на RoboClub на Техническия университет, както и третият член на екипа им Александър Хаджидимитров.
Решението на журито беше трудно и до него се стигна след две гласувания.
Проектът, който разработват студентите е SolarReviver - система за почистване на соларни панели.
Кои са победителите?
Алекс Новков е студент трети курс във Факултета по Автоматика. В проекта отговаря и за софтуера, и хардуера.
Хоризонтът от интереси и занимания ми е голям, съсредоточен съм професионално в електрониката като хардуерен аспект и разработването на софтуерни продукти под форма на управление на системи или уебсайт. Отделно се занимавам със спорт, музика, брокерство и застраховки. Работя в Software University вече повече от една година.
Лична мечта и потенциална гордост за мен би било положителната обратна връзка от това което правя, за да мога да кажа, че това всъщност помага на обществото и на света.
Теодора Савчева е втори курс във Факултета по Индустриални технологии и отговаря за разработката на софтуера. Преди това е била една година студент в Софийски университет със специалност Квантова и космическа теоретична физика.
Светът на квантовата физика за мен е нещо, от което винаги ще се интересувам. Смятам, че Изкуственият интелект и технологиите са бъдещето. Искам да бъда част от създаването на иновативни технологии. Знам, че имам още много път, който трябва да измина, опит и знания, които да натрупам, но съм готова на 100% и нямам търпение.
Харесва ми да мисля извън рамката и да експериментирам. Обичам да пътувам и да се срещам с нови хора, опознавайки различни култури. До съвсем скоро тренирах спортна стрелба с пистолет. За времето, което тренирах бях три години подред Национален шампион на 25 м. с малокалибрен пистолет. Участвала съм в международни състезания, черпейки опит и усъвършенстване. Това е спорт, който винаги ще ми носи тръпка и адреналин.
И двамата водят обучения на деца. Алекс – Microbit, Scratch и Minecraft програмиране. Теодора преподава LEGO роботика, DEV Python и Data Science на деца между 7 и 14 години.
Какво е SolarReviver?
Соларните панели (фотоволтаични клетки) са един от най-разпространените методи за преработване на слънчевата светлина в електрическа енергия. След тяхното монтиране се появява един от най-големите им проблеми - намаляването на ефективността им. Причини за появата на този проблем са най-често натрупването на прах, птичи изпражнения, природни замърсявания и др.
Системата SolarReviver се грижи за почистването на повърхността на соларните панели, за да увеличи тяхното КПД за производство на електроенергия. Според цитирани от авторите проучвания, намаляването на ефективността на соларните панели пада с до 35% вследствие на замърсеност.Това е основният проблем, който решава разработваната система. Тя разполага с помпа за вода, отделение за препарат и специална четка за почистване. С помощта на всички тези компоненти системата извършва почистването.
SolarReviver се състои от две направления: хардуер и софтуер. Хардуерната част е изградена от микроконтролер, мотори и набор от сензори за различни състояния. Софтуерната част представлява уеб приложение, което позволява на потребителя да следи и дава отчет за състоянието на робота.
Бъдещи потребители на Системата SolarReviver са оператори на соларни паркове и собственици на фотоволтаици
Каква е иновацията на проекта?
Отговорът на разработчиците: Иновацията е в комбинацията на уеб приложение за следене на състоянието на работа от разстояние и автономността. Сензорът за отчитане на замърсеност прави робота напълно автономен. При определен процент на замърсеност се задейства системата по почистването. Уеб базираното приложението дава възможност на потребителя в реално време да осъществява непрекъснат контрол върху работа, като заедно с това му позволява да следи параметрите на своята ВЕИ система.
До края на годината екипът очаква да бъде завършена демо версия, а до края на февруари да бъде направен полеви тест в соларния парк на Аурубис България.
За SolarReviver това не е първо отличие. Екипът спечели голямата награда във втория сезон на PARA Robotics Incubator. Там от идея за шест месеца успяват да създадат прототипа, който видяхме по време на конкурса.
Алекс и Теодора спечелиха и награда от София Тех Парк, която им дава участие в инкубационната програма SEEIP.
Наградата Предприемач в науката ще бъде връчена през януари и с нея екипът планира да олекоти робота, да изгради приставки и да разработи базовия софтуер.
RoboClub на Технически университет – София на конкурса Предприемач в науката – два проекта, четирима участника и мощна подкрепа от екипа. Клубът стана партньор на програмата Предприемачи в науката и според председателя Денис Исметов (третият отдясно) това е началото на едно силно партньорство, което ще бъде много ценно и за двете страни.
Другите проекти, участвали в конкурса – тук.
Повече за Алекс Новков – тук.
Повече за Теодора Савчева – тук.
Всички участници - тук.