Аз съм Ивинка Пазиева и съм докторант по Туризъм в Международното Висше Бизнес Училище – Ботевград. Темата на докторската ми работа е Предимства при прилагане на кръговата икономика в туризма. За мен е чест и привилегия, че съм част съм от АЛУМНИ клуба на МВБУ с придобитите в университета бакалавърска степен по Туризъм и магистърската степен по Управление на туризма.Завършила съм курсове, където наред с професионалните умения съм развила и способността си за управление на активи, психология, бърза ориентация и вземане на решения под напрежение, Forex Trading. Усъвършенствах уменията си за вслушване в потребностите на страните в конфликт и намиране на компромисно за всички решение в курс по Медиация. Благодарение на това винаги успявам да разреша професионалните казуси от ежедневието и затова успешно организирам и ръководя екипи, с което в моята професионална среда издигам позицията Event manager на изцяло ново, много по-високо от очакванията ниво. Особено се гордея с факта, че за мен туризмът и сферата на услугите никога не са били спирка на случайна гара.
Повече от 17 години всеотдайно доказвам, че в България туризмът не е минало, а изключително важно бъдеще, което се гради сега.
Харесва ми да живея отвъд клишетата във всякакъв план. Когато не съм на работа, изследвам условията за туризъм в първо лице единствено число – на дълги преходи по туристически пътеки, с рафтинг съоръжения край природните басейни, в еко къщи, насърчаващи устойчиви решения за икономиката. Любимият ми спорт обаче е парапланеризмът, тъй като създава това уникално откъсване от обичайната перспектива, един магически отрязък от време, в който значение имат само климатичните условия, уменията и опита на парапланериста. Останалото е още една причина да обичаш Земята и нашия край…
Моята научна работа…Още в самото начало на висшето си образование знаех, че най-силно ме привлича концепцията за устойчиво развитие като синтез на усилията на учените да насърчават осъзнат начин на живот във всички житейски сфери. Икономиката и управлението, развитието на екотуризма и иновациите са определящи за бизнеса, който се стреми към социална отговорност. Още преди зачисляването ми като докторант в МВБУ вече имах участия с доклади в редица национални и международни научни конференции. Последните ми публикации са с фокус върху темите за развитие на екотуризма в България и кръговата икономика в туризма.
Моята въздействаща бизнес идея…
Убедена съм, че апитуризмът в България представлява реалистична възможност за надграждане на обикновеното туристическо предлагане през концепцията на „чадъра“ на Хирш и Левин. Организацията в туристическото предприятие може да се централизира, като на принципа на биомимикрията и поведението на пчелите се приложи обучителен метод в предприятието, за да се произведе дълготраен и иновативен туристически продукт. Подходът на бъдещето в апитуризма е кооперативност във всичките и възможни проявления.
Моят продукт…Планирам създаването на Регионален Hub на предприятията от апитуризма, който да подпомогне комуникацията между европейските държави и да изгради възможности за споделяне и прилагане на успешни иновативни модели за апитуризъм в представените държави. Мрежата ще насърчава представляването на общността и пред институциите на Европейския съюз и националните правителства с цел подобряване на условията за бизнес и изграждане на устойчиви и взаимно полезни дълготрайни отношения с институциите при взимане на важни за бранша решения. Освен това, платформата ще популяризира апитуризма сред потребителите на туристически услуги и ще дава възможност за реклама, обратна връзка, динамичен форум и публикации с отворен достъп, синтезиращи на достъпен език научните постижения в сектора.
Проблемът, който решавам…Осъществявам специфичния стратегически организационно-комуникационен процес по изграждане на мрежа за сътрудничество в нишата на апитуризма, която набира скорост и може да бъде крайъгълен камък за туризма в редица европейски държави. Липсващо звено в екосистемата на апитуризма е „кръглата маса“, която да сближава интересите на предприемачите и да им дава възможност да обменят ценен опит, включително за решения на сходни проблеми, които често могат да бъдат пречка в изпълнението на бизнес плана.
Тази кръгла маса е именно платформата, която мечтая да създам, с която и България ще има своето водещо място не само в национален план, а и на картата на европейския туристически отрасъл.
Уникалното в моята разработка…Един пчелен кошер обединява 20, 30, дори 40 000 пчели, в зависимост от сезона и етапа на работа. Те работят единно, координирано и с работоспособност, която не спира да ни удивлява до такава степен, че ние продължаваме да намираме нови и нови приложения на наученото от пчелите (някои от които се прилагат дори в самолетостроенето). Вярвам, че е напълно възможно да се обединят на този принцип и предприятията в апитуризма от региона на Европа с общата цел за разгъване на устойчивия икономически модел, създаване на условия за туризъм с 0% вреден отпечатък върху Земята, насърчаване на пчеларството и реално подпомагане на националните икономики.
В своята работа европейският Hub за апитуризъм ще осъществява:
- подпомагане и насърчаване на своите членове в тяхната дейност;
- представителство на членовете си и защита на техните интереси;
- представителство на българския бизнес в апитуризма пред институциите на държавата и тези за тристранен диалог, браншовите бизнес сдружения на национално и международно ниво и европейските институции;
- изготвяне на становища по проекти на нормативни и подзаконови актове, засягащи дейността на предприятията в апитуризма;
- съдействие за повишаване на квалификацията на заетите в бранша и за подобряване на условията на труд;
- съдействие за привличането на инвестиции в бранша;
- осигуряване на устойчиво и екологично развитие на апитуризма, при гарантиране на най-добрия обществен интерес и в партньорство със самите ферми за отглеждане на пчели;
- международно сътрудничество със сходни и сродни европейски и международни организации с цел изучаване на най-добри практики;
- повишаване имиджа на българския апи/туризъм в страната и в чужбина;
- обучения;
- семинари;
- маркетингови кампании.
На практика принципът от „люлка до люлка“ с времето ще доведе до фаза 2, в която промяната ще позволи затварянето на цикъла и заработване на предприятия по кръгов икономически модел. С други думи, на фаза 2 ще може да се създаде кръгова туристическа ферма за пчели, генерираща атмосфера за целогодишно обучение в пчеларство и хотелска част с целогодишен характер на предлагане.
Моите клиенти:
- Предприятията за апитуризъм в региона;
- Туристически агенции;
- Рекламодатели;
- Пчелни ферми;
- Други.
Моят екшън план предвижда:
- Установяване на трайни и ползотворни взаимоотношения с предприятията за пчелен туризъм от страната и региона;
- Изработка на дигитална платформа за европейски апитуризъм;
- Провеждане на анкета; категоризиране на предприятията и установяване на най-важните потребности, които трябва да бъдат решени в краткосрочен и дългосрочен план;
- Учредяване на Асоциация с цел консолидиране на интересите, която ще спазва кооперативните принципи в своята работа. За целта е необходимо:
Проверка на нормативна база, изготвяне на документи (Устав, Мисия, Визия, Стратегия и План за развитие…), продължителна комуникационна и организационна дейност с бъдещите членове, избор на УС и гласуване на Устав и др.
- Установяване на контакт с водещи партньори в страната и в международен план:
- Държавни институции – Министерство на икономиката, Министерство на туризма, Министерство на околната среда и водите, Министерство на образованието;
- Индустриални организации: стопански камари, туристически камари;
- Научни и академични институции: университети, БАН, лаборатории;
- Браншови синдикални организации;
- Медии;
- Организиране на международен форум на предприятията в апитуризма, с който ще се утвърди началото на международните взаимоотношения на подкрепа и кооперативен дух сред апитуристическите предприятия;
- Повишаване на цялостната информираност по темата за апитуризма.
Най-много се гордея с умението ми да привличам съмишленици към идеята за устойчив туризъм.
В науката мечтая да обменям знания, да допринеса за изпълването със съдържание на изтъркани от популистка употреба думи…
Моето бъдеще като предприемач в науката…Вече усещам мощната подкрепа на програмата – смислени часове, провокация да преосмисля решенията, да търся възможности за израстване в среда, която тласка напред. Вярвам в успеха!
Другите участници и техните проекти вижте тук.