Какво е за теб да си носител на специалната награда на фондация Карол знание за значим научен принос?
- За мен беше голяма чест да спечеля тази награда. Показа, че това, с което се занимавам, е нещо специално. Фактът, че и аз, и Моника провокирахме журито да връчат допълнителни награди беше доказателство, че сме направили нещо изключително.
Как се разви проектът ти след получаването на наградата?
- Проектът FoCal (Forward Calorimeter) се разви с толкова шеметно темпо, че още не съм осмислил, че вече е краят на календарната година. За мен е минал най-много месец от както получих наградата. А в същото време се случиха толкова много неща. Направихме два тестови ръна с ускорител на заредени частици в CERN, с които показахме, че прототипите на детектора работят и можем да преминем към същинската фаза със създаването на истинския такъв. Всичко това беше описано в Technical Design Report, който предстои да излезе. Написах и една самостоятелна статия по темата, която е на финален етап преди публикуване, а в момента довършваме с колаборацията и основната статия, с която представяме резултатите. Очакванията са до края на месеца да е публикувана, като аз съм сред водещите автори в нея.
Кои са най-интересните резултати, които си анализирал? Днес знаеш ли повече за тъмната материя?
- Най-интересните реузлтати за мен от тази година не са свързани с тъмната материя, а с ускорители на частици. По-точно със състава на снопа, който използваме. Тъй като FoCal е адронен калориметър, то съответно и частиците, които искаме да достигат до него са именно адрони. Но тяхното производство и детектиране са доста по-сложни и съответно интересни, спрямо например електроните. В момента работя по статия, свързана с това, която ще излезе в началото на следващата година, но резултатите от нея вече представени на Националния форум за космически изследвания.
Разкажи за работата си за CERN. Експериментът PADME, експериментът ALICE, или прототипите за бъдещия калориметър FoCal? Кой беше основният ти фокус?
- През тази година основният ми фокус беше FoCal и изобщо колаборацията ALICE. Бях част в основния набор на данни на експеримента ALICE, по време на който се наблюдаваха сблъсъци протон-протон, както и олово-олово, използвайки Големия адронен колайдер LHC, CERN.
Също така бях част от екипа, извършил тестовете с прототипа на FoCal, за който използвахме различни конфигурации на сноп със заредени частици, осигурени от комплекса SPS - CERN. Моята основна роля през годината бе да анализрам данните от тестовете, както и да извърша симулации на физичните процеси, с които да ги сравним.
Същевременно успях да представя и актуалните цели и резултати на експеримента PADME по време на 1st Training School COST Action COSMIC WISPers, Лече, Италия. Работя по статия и от там, но наистина интензивният график към момента може да се окаже препятствие за публикуването ѝ през настоящата година.
Успя ли да изпълниш целите, които представи на конкурса за докторантска стипендия?
- Смея да твърдя, че изпълних почти всичките си цели. Освен анализът на данни, за който вече разказах, официално станах посланик на България за младите учени работещи по ALICE. Освен това през пролетта проведохме работилница за деца в ПМГ Враца, на която показахме, че науката никак не е трудна и истински данни от експеримента могат да бъдат анализирани дори от деца с подходящата методика. Взех участие и в Eighteenth joint CERN-Fermilab Hadron Collider Physics Summer School – училище за докторанти с цел задълбочено изучаване на физиката на адронните колайдери. Единствено не успях да посетя Копенхаген през настоящата година и да се включа в заложените за там дейности, но пък в CERN успях да се срещна с колеги от института Нилс Бор и да проведем работни срещи.
Какво предстои от тук нататък в работата ти?
Сега ми предстои да напиша и защита своята дисертация. При това имам реална възможност да завърша докторантурата си една година по-рано от предвиденото според учебния план. Това ще се случи, ако междувременно някой от проектите не покаже изключително интересни резултати, които да привлекат фокуса ми за няколко месеца. След това ми предстои работа по анализа на данни на експеримента PADME, а междувременно планирам и работа по изцяло свой проект. Разбира се, очаквам и много вълнуваща работа със студенти, които проявяват интерес към физиката на елементарните частици.
С какво се гордееш най-много от свършеното до момента?
- На първо място най-много се гордея с това, че не се отказах, въпреки всичките трудности, които срещнах до момента. А в работен план, най-много се гордея с постигнатото по FoCal. Когато за първи път започнах работа към този детектор, знаех единствено неговите бегли физични характеристики и цели за изучаване. Знаех, че ще се използва за задълбочен анализ на състоянието наречено кварк-глуонна плазма и това ми беше достатъчно да прегърна идеята и да се опитам да бъда част от колаборацията.
Сега, 2 години по-късно, съм един от водещите учени на проекта и ми предстои да съм водещ автор в официалната статия с резултати от прототипа. Всички данни и симулации, които ще бъдат публикувани от адронния калориметър са анализрани от мен и крайните резултати са мое дело. Това за мен е наистина много.
Но, нищо от това нямаше да е факт, ако в една стая с мен не работеха най-страхотните и мотивиращи колеги, които имам честта да наричам свои приятели.
Като учен за какво мечтаеш?
- Мечтая един ден, всички колеги, които в момента сме в една група, да бъдем лидери на свои собствени експерименти за изследване на тайните на Вселената. И заедно да създадем един нов и иновативен научен комплекс в България, в който да могат да работят и учат студенти, а също така и ученици да взимат участие в проекти и да запалват своята научна искра още от най-ранна възраст.
Голямата ти цел?
- Голямата ми цел никога не е била една. Винаги са били много, които постоянно ме дърпат напред. Но в никакъв случай не са орел, рак и щука, както е в популярната басня. При мен по-скоро са ято орли.
Ти стана първият докторант с фото изложба в салона на Карол. Представихме фотографиите ти заедно с първата ти стихосбирка. Как продължи творческата ти работа през годината?
- Изключително съм благодарен, че имах възможността да представя първата си фотографска изложба в салона на Карол, а също така и стихосбирката си. Около 75% от снимките бяха продадени по време и след изложбата. Дори в хода на изложбата имаше молба някои от снимките да бъдат отпечатани още по веднъж, защото имаше повече от един желаещ за брой. Също така и стихсбирката ми „Монодиалози“, издателство „Библиотека България“, достигна до свои читатели още по време на представянето в салона на Карол. Творческата ми година продължи изключително активно след това. Участвах в редица поетични четения, направих официална премиера на „Монодиалози“, която събра над 100 човека публика. За мен беше безкрайно удоволствие да съм част от събитието. През годината събрах и много нови кадри, като сега за първи път обявявам, че подготвям следващата изложба, която ще бъде факт през 2024 година.
Какво ще пожелаеш на следващите кандидати за докторантската стипендия на фондация Карол Знание?
- На следващите кандидати за докторантската стипендия на фондация Карол Знание ще пожелая на първо място да бъдат себе си, когато представят своите проекти. Журито е съставено от хора, които искат да помогнат на кандидатите да реализират своите идеи и за целта е необходимо да им покажем кои наистина сме ние и за какво мечтаем.
Другата специална награда от Конкурса за докторантска стипендия 2022 - тук.
Как да кандидатствате за годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание - тук.