Владимир Николов, редовен докторант към Национален природонаучен музей при БАН, е носителят на докторантската стипендия на фондация Карол Знание за 2020 г. Костна хистология на фосилни гръбначни животни в България - това е темата да дисертацията на победителят. Досегашните му изследвания са в областта на палеохистологията. Те са първите за страната ни в това направление, което се радва на огромна популярност и значение в световната палеонтологична наука. Основен успех на работата му е установяването на третата находка от нептичи динозавър в България.
Този резултат мотивира екипа на Националния природонаучен музей и през 2017 г. е открито
динозавърско находище край град Трън, което по предварителни данни може да се окаже едно от най-значимите в Европа от това време.
Последните две години изследователите успяват да проведат изключително успешни разкопки, а събраният материал вече е предмет на изследване, в което докторантът активно участва.
Дисертацията му включва и изучаване на костната хистология на различни групи фосилни бозайници с миоценска и плиоценска възраст от множество находища в страната. Една от основните цели на работата му е търсене на сигнали с еколожки и/или климатичен характер, запазени в костните тъкани на животните.
Какво е усещането да откриеш и да държиш в ръцете си кост на 83 милиона години?
„Чувството беше изключително приятно, бях много въодушевен, защото това беше нещо, което съм се надявал да се случи повече от 20 години, но реално погледнато, никога не съм допускал, че ще ми се случи в България.“
В какво се състои работата на Владимир Николов, какви анализи са направени на находките и какво предстои – надникваме в депата и лабораториите на Националния природонаучен музей при БАН.
Bulgarian titanosaur - научна публикация от докторанта на фондация Карол Знание
Първите предполагаеми находки от титанозавър (Dinosauria: Sauropoda) по българските земи са от късната креда. Това е факт с първата научна статия като първи автор на Владимир Николов, носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание за 2020 г. След две години работа по публикацията, тя излезе в новия брой на сп. Palaeontologia Electronica и е със свободен достъп.
Българската палеонтология вече официално може да се похвали с трета находка от нептичи динозавър в страната и първа находка от титанозавър. Владимир Николов още като студент започва научната си работа в Софийския университет, сега продължава като редовен докторант в Националния природонаучен музей при БАН. Статията разглежда данни, отнасящи се до първите динозаврови находки от Трънско, част от които са събрани по време на дипломната му работа (2014-2015).
Авторите съобщават за две много фрагментарни находки, чиято таксономия не може да се оцени само по остеологични характеристики и палеохистологичният анализ се използва като алтернативен метод за таксономична идентификация.
Една от изследваните кости е открита от Андрей Цонков, любител колекционер на фосили, а другата - от екип на Националния природонаучен музей през 2017 г. Възрастта на находките е около 83 милиона години. Това ги прави с около 15-17 милиона години по-стари от първите български фосили на орнитомимозавър (щраусоподобен динозавър) и хадрозавроид (динозавър с патешка човка), описани за науката през 2010 г. Те са открити във варовици между селата Драшан и Бресте, близо до Червен бряг.
Анализът разкрива информативна комбинация от хистологични характеристики, които позволяват да се твърди, че откритите костни фрагменти са на титанозаврови завроподи (дългошиести динозаври). Това е интригуващо откритие, защото този вид динозаври почти напълно отсъстват от вкаменелостите в Европа. За някои европейски титанозаври е доказано, че са били островни джуджета. Фосилите от Трънско също са с малки размери. Костната им хистология показва, че вероятно са принадлежали на полово зрели животни и е малко вероятно да са достигали гигантски размери, но непълнотата на материала в момента не позволява по-нататъшна интерпретация.
Според основния автор, докторантът Владимир Николов, това е само началото и може да се очакват още интересни новини и анализи.
Владимир Николов е и единственият у нас палеохудожник.
Негова е корицата на българското издание на книгата „Възход и падение на динозаврите” от Стийв Брусати. Определят я като истински шедьовър на научнопопулярната литература, който проследява епопеята на динозаврите. Авторът печели Goodreads Choice Awards 2018 в категория Best Science & Technology.