Трима финалисти в конкурса за годишна докторантска стипендия на фондация Карол Знание. Три научни работи в три различни сфери. И едно вдъхновяващо усещане за бъдеще, изразявано от членовете на журито с различни думи, но с признанието, че конкурсът става все по-силен.
По традиция първи презентират досегашните лауреати. Инж. Цветомир Гечев, носител на годишната докторантска стипендия а 2023 г. представи годината си като стипендиант с едно емоционално видео. В него той не само разказа за напредъка в разработването на експерименталния стенд, с който спечели журито, но и показа пътуването си до университета в Жилина, в Природо-математическа профилирана гимназия в Монтана, участия в научни конференции, преподавателската си работа и редица други инициативи.
Носителят на специалната награда на фондация Карол Знание за принос в науката Радослав Симеонов отново пренесе журито в CERN и показа респектиращи резултати от научната си работа, някои от които вече са публикувани, а други са подготвени научни публикации. Амбициозният докторант вече е водещ учен на проекта FoCal и водещ автор в официалната статия с резултати от прототипа за CERN. С гордост се представя и като посланик на България за младите учени работещи по експеримента ALICE в CERN.
Високо вдигнатата летва не смути ни най-малко тримата финалисти. Първи пред журито застана докторантът от Русенския университет Денис Сами, който представи изследванията си и работата си по проектиране на следващо поколение ендоскопски сензори. Проектът обединява CMOS технология с бързи аналогово-цифрови преобразуватели в ендоскопи, базирани на 130 nm технология. Целта е разработване на ендоскопски сензори за медицинско приложение с висока резолюция и ниска консумация на енергия.
След него презентира докторантът от Център за квантови технологии на Софийски университет Иво Михов. Той представи като „смайващо наблюдение при лоренциановите импулси“ резултати, които опровергават над 100-годишната парадигма в спектроскопията за “мощностното разширение” (power broadening). Резултатите бяха публикувани преди дни в най-реномираното списание по физика Physical Review Letters. В тази публикация Иво Михов преобръща парадигмата, че при увеличаване на интензивността на радиацията спектралните линии на атомите се уширяват. Затова винаги досега, когато са се измервали резонанси, се е използвало лазерно или микровълновото поле с нищожна интензивност, за да се избегне това уширение. Поради дългото измерване (често часове и дни) се налага използването на свръхстабилни източници, което значи много скъпи експерименти.
Докторантът показва, че при импулсно възбуждане с Лоренцови импулси спектралните линии не само не се уширяват, а се стесняват! При това, колкото по-интензивно е полето, толкова по-тесни са спектралните линии. Иво Михов доказва това експериментално на един от квантовите процесори на IBM Quantum, който позволява достъп до физическия контрол на микровълновото поле (и контрол върху формата на импулсите). Наблюдаваното от него стесняване на спектралните линии не е с проценти, а повече от цели 10 пъти.
Третият финалист, Мария Пандова, е докторант в Биологическия факултет на Софийски университет. Тя представи изследователската си работа върху придобит имунитет при бактериите и неговата роля в практиката. В основата на този модел са взаимоотношенията между бактериите и техните естествени врагове – бактериофагите. Обект на изследванията е особена група бактерии, които имат двойнствена роля в живота на хората – ентерококите. Чрез обстойно изследване на придобития имунитет на ентерококите към фаги, проектът цели да проправи път за иновативни решения и прилагането им в индустрията и в медицината. Изследването на CRISPR системите и функционалността им би имало своето приложение не само при ентерококите, а и при други бактериални видове, използвани като стартерни култури или като заместители на антибиотиците.
Още снимки от финала – тук.
Още снимки от откриването на изложбата на Радослав Симеонов - тук.