Докторантът Ирина Ганчева: Работата в ЕКА ме зареди с идеи за изследвания, които да реализирам в България
Category : Истории на успеха
Ирина Ганчева е един от двамата докторанти, които получават стипендия от Фондация Карол Знание за участие в Първо лятно докторантско училище на тема “Космически изследвания, технологии и приложения”, което ще бъде проведено от 5 до 11 юли в Националната астрономическа обсерватория – Рожен. Организатор е секция “Космос” към Съюза на физиците в България.
Представяме Ирина Ганчева с нейния разказ от първо лице
Родена съм в София и завърших 91 НЕГ „Константин Гълъбов“. През 2007 година заминах за Германия, където завърших висшето си образование, специалност Физика. Бакалавърската степен получих от Universität Stuttgart, а магистърската от Freie Universität – Berlin, Герамия. Винаги съм намирала квантовата механика за особено вдъхновяваща, затова и специализацията по време на следването ми беше в тази насока.
След като завърших и трябваше да избера професионално поприще, реших да се отдам на другите ми интереси, свързани с нашата прекрасна планета Земя и изучаването ѝ. Реших да запиша докторантура в Софийски университет, специалност Физика на Земята, океана и атмосферата. В катедра Метеорология и Геофизика към Физически Факултет на СУ срещнах изключително ерудирани преподаватели, които наистина умеят да вдъхновяват не само студенти, но и младите учени като мен. Бяха ми предоставени много възможности да участвам в различни научни проекти на катедрата, както и в такива, свързани с популяризация на науката.
Научната ми работа по докторантурата е свързана с анализ на спътникова информация, с цел детектиране на аномални структури по повърхността на Черно море. По този начин могат да се детектират замърсявания от различни източници и да се извършва бърз и ефективен мониторинг на околната среда.
През 2019 получих възможността да направя специализиран стаж в Европейската Космическа Агенция (ЕКА) за две години, с цел задълбочаване на познанията ми в сферата на дистанционните наблюдения на Земята, както и събиране на практически умения за организацията и изпълнението на проекти към ЕКА. От тогава временно пребивавам във Фраскати, Италия, където се намира центърът за дистанционни наблюдения на Земята на ЕКА – ESRIN.Научното проуване, с което се захванах в ЕКА цели изучаването и създаването на технология за детектиране на отпадни води, които биват зауствани в морска среда. Използвам информация от спъниците Sentinel-1 и 2, а учебната област за това изследване е българското крайбрежие на Черно море.
Работата в Агенцията ми донесе много нови полезни контакти, както и идеи за бъдещи научни изследвания, които да реализирам в България.
Обичам да прекарвам времето си на открито и сред природата, ходейки на планина или бъдейки близо до морето. Именно връзката ми с природата храни любопитството ми да разбера как функционира Земята и желанието ми да мога да си обясня процесите, случващи се около нас.
Приветствам както професионалните, така и личностни предизвикателства и вярвам, че умението ми да се спрявам с тях се дължи на дисциплината и издържливостта, които култивирам, благодарение на отдадената ми практика по йога и медитация. Също така и на късмета да бъда заобиколена от вдъхновяващи и активни хора, от които мога да се уча и ме мотивират.
Другият носител на стипендията на фондация Карол Знание – тук.
Повече са програмата, лекторите и новините за Първото лятно докторантско училище – тук.