Фондация Карол Знание представя проект на предприемач в науката на ScienceBricks
Category : Истории на успеха
Фондация Карол Знание е един от спонсорите на научно-популярното събитие в подкрепа на българските олимпийци по природни науки Science Bricks: Наука с кауза. На 19 октомври 2019 г. във Форум „Джон Атанасов“, София Тех Парк, в 5 лекционни панела едни от най-добрите комуникатори на науката в България ще разкажат за (не)спокойната Вселена, материалите, с които ще покорим Космоса, как се прави наука на Антарктида и коя е първата биологична клетка, предшественик на всички живи организми на Земята.
Извън залата за лекции ще има експозиции и демонстрации. Фондация Карол Знание покани „Фотоника“ Авиосимулатор, разработен от екип инженери, сред които е един от участниците в Предприемачи в науката тази година.
Иинженер физик Недислав Веселинов, който е и автор на идеята, е проектирал изделието и е изготвил на техническата документация за изграждането. Той езавършил факултета по авиационна техника на Московския авиационен институт. Работил е като инженер-конструктор в Отраслово Специализирано Конструкторско Бюро за Експериментално Самолетостроене , участвал е в конструирането на няколко летателни апарата – МАИ-411, МАИ-208 и Vikont V100. От 2017 до 2019 година е инженер-коструктор в Сенсата Технолоджис България ЕООД. Сега е докторант във Физическия факултет на СУ.
„Фотоника“ е опростен стоманен макет на самолетна кабина, имитираща боен самолет, която включва бутони и превключватели, които отговарят за всички основни системи на самолета – система за управление, навигационни, бойни и вспомагателни системи. Позволява осъществяването както на учебни полети, така и на изследвания в областта на дисциплините „Динамика на полета“, „Аеродинамика“, „Планиране и осъществяване на полет на летателни апарати“. Могат да се осъществяват симулационни мисии по Air Policing, навигация и управление на самолета в прости и сложни метеорологични условия (полет по маршрутни точки, излитане, кацане, кацане на палубата на самолетоносач и т.н.), изпълнение на фигури от висшия пилотаж, близък и далечен въздушен бой, атака по наземни и морски цели.
Кабината е разположена в Руски Културно-Информационен Център на етаж минус 2. Участниците в ScienceBricks ще могат да я тестват като представят биле си от научното събитие в деня на провеждането му и на следващия ден, 20 октомври. В София Тех Парк инж. Веселинов ще осигури възможност за „летене“ със софтуер за симулация.
Всички приходи от билети ще отидат директно в дарителската сметка на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН) в подкрепа на състезателите и ръководителите на отборите по математика, физика, химия, астрономия, лингвистика, астрономия и астрофизика, биология и информатика.
Билети се продават онлайн в epayGO ТУК.