Учени от световна величина са лектори на Предприемачи в науката
Category : Истории на успеха
Световно известни български учени и тази година ще бъдат част от програмата Предприемачи в науката. Двама ще са професорите, които ще бъдат на живо от Швейцария – от Политехническия федерален институт в Лозана и Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих. И двамата професори са учени-предприемачи, всеки със свой стартъп, за който ще разкажат в третото издание на единствения по рода си формат у нас.
И двамата нови лектори са носители на наградата „Джон Атанасов“ – проф. Мартин Вечев, с докторантура от Кеймбридж, и проф. Димитър Жечев, харвардски възпитаник с докторантура от University of California, Бъркли. И двамата се присъединяват към Консултативния съвет на фондация Карол Знание. И двамата имат своите впечатляващи истории на успеха.
Проф. Вечев, с ръководения от него екип на Лабораторията за сигурни, надеждни и интелигентни системи на Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, разработва първия интуитивен език за програмиране за квантови компютри на високо ниво – Silq. Съосновател е на два стартъпа в Цюрих.
Проф. Жечев, който ръководи собствена изследователска група в École polytechnique fédérale de Lausanne, работи върху ECC криптография (Eliptic Curve Cryptography) – метод с публичен ключ, базиран на използването на елиптични криви върху крайни полета. Съоснованият от него стартъп първоначално е привлякъл 4 млн. USD от рискови инвеститори от Швейцария и САЩ, а в следващия етап на финансиране още 10 млн. USD, като голяма част от тях идват от JP Morgan.
Както вече съобщихме, от Бостън ще се включи друг учен от световна величина – доц. Здравка Медарова, лауреат на международни награди заради изследванията си върху терапия на метастази в Харвард.
С кариера на учен-предприемач е и най-младият лектор на Предприемачи в науката – Димитър Димов, който създава спин-оф с University of Exeter, откъдето има докторска степен по Нанотехнологии. Новата
технология, за която получава патент и световно признание, е нов тип бетон (Concrene), подсилен с графен, който значително намалява въглеродните емисии.
Третото издание на Предприемачи в науката тази година ще е онлайн и учените-предприемачи от Бостън, Лондон, Цюрих, Лозана и Милано ще се включват равнопоставено на българските лектори. Програмата започва на 23 септември, кандидатстването е отворено до края на август.