Учените с бизнес презентации през инвеститорите
Category : Истории на успеха
Силен и атрактивен конкурс за наградата Предприемач в науката! Девет от участниците в обучението Предприемачи в науката представиха своите бизнес идеи във формат Pitch Presentation в надпревара за 30 000 лв. Лекторите бяха в ролята на инвеститор, който ще вземе решение кой от проектите да бъде подкрепен.
Обучението
За да бъдат допуснати до конкурса, учените трябваше да преминат обучението Предприемачи в науката, разработено от фондация Карол Знание с изцяло практическа насоченост. Лектори бяха учени-предприемачи и предприемачи, които от септември до ноември в срещи, уъркшопи и дискусии споделяха знания, умения и добри практики, даваха конкретни напътствия и съвети. Всеки от учените дойде в програмата със своя научен проект, който в хора да обучението беше оформен и развит като конкретна бизнес идея, а някои – като стартъпи.
Ментор на участниците в конкурса за наградата Предприемач в науката беше д-р Нели Олова, мениджър на проекта. Тя работи с всеки от кандидатите и помогна да бъдат добре структурирани концепциите им. Ключова роля за подготовката и представянето им имаше и Михаил Стефанов – лектор за презентационни умения. В емоционалната тренировъчна среща с него, учените намериха нов подход за комуникация и представяне на проектите си.
Вдъхновяващата финална мотивационна лекция на основателя на фондация Карол Знание Станимир Каролев даде нов импулс. Екшън план в пет точки направиха учените и изпълнението на някои първи набелязани действия видяхме по време на бизнес презентациите им.
Конкурсът
В деня на предприемачите в науката се състезаваха 9 проекта, които се борят за финансиране в размер на 30 000 лв. Журито, съставено от лекторите на Предприемачи в науката ще вземе решение дали да бъде подкрепен само едни, или наградата ще бъде поделена.
Участниците представиха свършеното до момента, стратегии за комерсиализация, няки – готови екипи, с които са готови да направят стартъп, пазарни анализи, бюджети, прогнози. Не малка част от терминологията учените усвоиха по време на курса, но на финала спокойно боравеха с нея.
Проектите
- Безплатно мобилно приложение за земеделски производители, с което снимат отглежданите растения. Изкуствен интелект прави анализ на флуоресцентните сигнали, излъчвани от растенията и връща анализа към производителите, които може да вземат съответни мерки, за да спасят продукцията си.
- Разработване на по-активни, стабилни и достъпни катализатори и електроди с по-висока използваемост и по-ниска цена. Високоефективни електроди за получаване на евтин водород чрез алкална електролиза на вода с ниско влияние върху околната среда.
- Малка капсула – Механично електронно контролирано хапче, което стига до тънките черва, доставя лекарства, взима субстрат и е неинвазивно.
- Разработване на полимерни нанокомпозити с увеличена здравина и твърдост, електрическа проводимост, микровълнова абсорбция, подобрена термична стабилност.
- Биологично култивиране на Мурсалски чай и разкриване на фитотерапевтичния му потенциал.
- Растителна защита чрез изолиране на бактериофаги – антагонисти на фитопатогенни бактерии, за справяне с бактериоза по доматите и пипера.
- Нанотехнология за запис на информация, cleantech оптичен запис на данни с плътност 1 TB/cm2 и доживотна гаранция за трайност, която включва издръжливост на механични, термични и химични въздействия.
- Произвеждане на нова, термостабилна липаза за различни приложения в индустрията.
- ДНК Скрининг -тест за профилактика на рак на пикочен мехур.
Очаква се решение на журито кой от представените проекти ще бъде подкрепен финансово.
Снимки от конкурса вижте тук.