Три основни пречки за реализация на научната работа
Category : Истории на успеха
Кои са основните пречки за практическата реализация на научната Ви работа? На този въпрос участниците в анкетата Накъде след научната титла на фондация Карол Знание имаха възможност да отговорят в свободен текст, като изброят поне три фактора. 56% от анкетираните са посочили финансирането като основна пречка. 52% – липсата на механизъм за трансфер на технологии, а 38% – липсата на контакти с бизнеса. Според 19% няма пречки.
Сред другите цитирани фактори са липса и недостиг на:
- Подкрепа и ангажираност от страна на научната организация;
- Възможност за продължаване работата по темата след дисертацията;
- материална база, апаратура, софтуер;
- информация за трансфер на технологии и програми;
- колаборация между отделните звена на институцията;
- екип;
- пазар.
Участниците в анкетата признават, че достигането до бизнеса е трудно, българският пазар е тесен, технологиите не са развити достатъчно, необходима е реклама и маркетинг на научните продукти и новите технологии.
Няколко човека посочват тежка бюрокрация и бавно, тромово финансиране. В отделни случаи пречките идват от факта, че е необходима намесата на администрацията и институциите.
Според 62% няма трансфер на технологии у нас. 20% смятат, че през последните години вече се случва.
За целите на настоящия си проект само 30% имат контакти с бизнеса, 56% – отговарят отрицателно. Останалите дават уклончиви отговори че бизнесът не се интересува или че искат да стигнат до него, но не знаят как. Ако се съди по резултатите от предишните години, все повече докторанти и млади учени търсят индустрията.
С първата анкета, проведена преди две години, установихме, че партньорствата с бизнеса имат едва около 18%. Аналогично европейско проучване тогава показа, чу връзката с корпоративния сектор сектор започва още от студентските години и 45% от докторантите имат различни форми на сътрудничество с бизнеса. Затова не беше изненадващо, че 58% от тях имат желание да продължат реализацията си в частния сектор.
Анкетата Накъде след научната титла се проведе в края на февруари и началото на март. В нея се включиха 226 учени, от които 46% докторанти, 43% защитили докторска степен в последните 5 години и 11% с докторска степен, защитена преди повече от 5 години. От тях 43% работят в областта на инженерните науки, 34% – нови технологии, 23% – нови материали.
Очаквайте още резултати от анкетата.